Çözüldü Dinamik Açılan Liste Oluşturma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Topla.çarpım fonksiyonunda sütun adresli, seçim alan başlıklı seçime göre dinamik açılır liste(benzersiz olanlar)
göre Topla.Çarpım fonksiyonu kullanarak fonksiyon =Topla.Çarpım((açılır listeye göre dinamik alan...)*(...)*(dolaylı(adres(....))

Birinci işlem: N4 Hücresine M4 hücresindeki başlık adına göre aynı değere sahip olanları açılır Liste olarak gelmesini sağlayacak formül yapılacak
İkinci İşlem: P4 Hücresine TOPLA.ÇARPIM( fonksiyonu ile M4, N4 ve O4 seçeneklerine göre
Dikkat: Sütun başlıklarındaki satır adedi belirsiz olacağı için Son dolu satır bulma ile işlem yapılması gerekli…

Ekli dosyada işlemler örneklendirildi.
Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Formüller Excel 2019 için gerekli.

Ekli dosyalar

Çözüm
Sadece DOLAYLI işlevi kullanarak oluşan TOPLA.ÇARPIM formülü şöyle:

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

TOPLA.ÇARPIM formülüne,
O3 hücresine eklediğim sütun hatasına yönelik HATA formülünü de işin içine katarsak
(bu durumda O3 hücresindeki formüle gerek kalmaz diye düşünüyorum)
yukarıdaki formül şu şekilde de kullanılabilir...
@Ömer BARAN
Üstadım Çok teşekkür ederim. Biçimlerine kadar düşünmüşsünüz.
Çok güzel olmuş Aklınıza sağlık. Teşekkür ederim.

Sorumda da belirtmeye ve öğrenmeye çalıştığım bir husus olan
Topla.Çarpım fonksiyonunda Q4 formülündeki (kaydır... alanı yerine Dolaylı(Adres(... işlemi nin Topla.Çarpım içindeki kullanımını da öğrenmek istemiştim. Dolaylı(Adres(li G H I sütunlarında son satırı da bularak formül geliştirilmesi mümkün mü?
Kod:
(1 satır)

Sadece DOLAYLI işlevi kullanarak oluşan TOPLA.ÇARPIM formülü şöyle:

Kod:
(1 satır)

TOPLA.ÇARPIM formülüne,
O3 hücresine eklediğim sütun hatasına yönelik HATA formülünü de işin içine katarsak
(bu durumda O3 hücresindeki formüle gerek kalmaz diye düşünüyorum)
yukarıdaki formül şu şekilde de kullanılabilir.

Kod:
(1 satır)

İsterseniz de DOLAYLI parantezlerinin içindeki ALAN adreslerini ayrı hücrelerde elde edip;

-- N2 hücresine
Kod:
(1 satır)

-- P2 hücresine
Kod:
(1 satır)

-- Q4 hücresine de
Kod:
(1 satır)

formüllerini uygularsanız.

Gizlenerek kullanılacak
(tablo satır sayısı değiştiğinde J ve K sütunu formüllerinin liste boyunca kopyalanması gerekiyor)
K sütunundaki formülü de şöyle değiştirip, tablo adını verdiğim AD TANIMLAMASInı da silebilirsiniz.

Kod:
(1 satır)

Çözüm
@Ömer BARAN
Üstadım, Gerçekten harika formüller olmuş. Teşekkür ederim. Çalışamaya başladım...
4. Penceredeki sizin aşağıdaki formül bende #Değer! hatası verdi. Nedenini bulamadım. Dizi formülü de denedim.
Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

=TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI(ADRES(SATIR($D$4)+1;SÜTUN($D$4)+KAÇINCI($N$4;$D$4:$I$4;0)-1)&":"&ADRES(SATIR($D$4)+adet;SÜTUN($D$4)+KAÇINCI($N$4;$D$4:$I$4;0)-1))=$O$4)*(DOLAYLI(ADRES(SATIR($D$4)+1;SÜTUN($D$4)+KAÇINCI($P$4;$D$4:$I$4;0)-1)&":"&ADRES(SATIR($D$4)+adet;SÜTUN($D$4)+KAÇINCI($P$4;$D$4:$I$4;0)-1))))

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14