Qene

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese Merhaba,

Resimdeki Tabloda F-J arası tabloda 3 farklı mola zamanlarımız bulunmaktadır. A ve B sütunlarında belirtilen saatlerde işe girip çıkan kişilerin C sütunundaki gibi toplam yaptığı mola saatleri bulunuyor. Bu sarı boyalı C sütunu için formül desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

Adsız4.webp

Teşekkürler Sn @Burhan.cesur

Sn @Qene 'ye
Bu arada,
1 - Formülde, Normal mesai saatlerine hem yemek molası ve hem de çay molaları dahil edildi.
Sizin örnekte ise, hem yemek molaları ve hem de çay molaları çıkarılmış durumda. Doğru olan hangisidir.
Yoksa, çay molaları dahil olup, yemek molaları çıkarılması mı gereklidir.
2 - Ben Fazla Mesai hesaplatırken, sadece işten çıkış saatinden sonrakileri hesaplattım. İşe giriş saatinden önce de fazla mesai olabilir mi?

Hocam @52779 soruyu Qene'de cevaplayabilir ama mesleği bu iş olan biri olarak iki kelam yorum katmak istedim bende.

Günlük çalışma süresi içerisinde hem çay hem de yemek molaları olabilir.
Günlük çalışma süresi 8 saat olan ve 6 gün çalışanlar için genelde sadece yemek molası vardır.
Haftada 5 gün üzerinden günlük 9 saat olanların ise yemek + çay molaları olur genelde.
İş yasamızda da; her 4 saatte bir min 15 dakika dinlenme kuralı vardır.

Benim elim değse; bu işlemi günün 24 saatini tanımlayacak şekilde bir tablo üzerinden kontrol ettirecek şekilde bir dosya yapardım.
Bu tanımlamayı da farklı farklı vardiyalara/postalara uyarlayacak lşekilde çoğaltırdım.

Çalışan hangi vardiyada çalışmışsa, o vardiya kodunu çalışana atayıp ya da otomatik olarak çalışma saatlerine göre vardiyasının hangi tabloya uygun olduğunu bulup; süre hesaplamasını öyle yaptırırdım.

Aslında PUANTAJ TAKİBİ Excel ile geliştirilecek çok güzel bir konu ama işte zaman yetmiyor :(

Yazdıklarım belki fikir verir, genel olarak meslek olunca dayanamadım, yazmadan duramadım :)

Sn. @52779 , Sn. @Burhan.cesur Sn. @admin hocalarım İlgileriniz ve Destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.
@52779 hocam benim de aklımda öyle bir soru vardı aslında biraz abes örnek ama sonuçta ihtimal dahilinde 8 de işe başlayıp 2 saat çalışıp 10 da işten çıkan kişi molasız temiz bir şekilde 2 saat mesaisini yapmış.. Diğer bir kişi öğlen 12 de işe gelmiş öğleden sonra 2 de işten çıkmak zorunda kalmış.. bu kişinin 1 saati yemekte geçmiş aslında 1 saat işe mesai harcamış. Çalışılan zaman aynı ama hakkaniyet olarak aynı mı bilemedim.. mevzuatı bende tam bilmiyorum bu konuda Sn. @admin gerekli açıklamaları yeterince yapmış.. soruda önemli olan toplam mola saatini bulmaktı o bulunduktan sonra ekleyip çıkarması en kolay iş.. tekrardan teşekkürler Destekleriniz için. Sağlıcakla.