Soru Dinamik çizelge için yazdırma kodu yardımı!

acun10

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
YARDIM !
Ekli Excel çizelgem ilgili yazdırmak için aşağıdaki koşulları sağlayacak kod yazılması gerekiyor.
1- A sütunu satır 23 ten itibaren + işareti olan satırlar dışındaki boş satırları gizlesin.
2- En altta 25 satırdan oluşan ONAY kısmının dolu satır durumuna göre sayfalara bölünmeden sığmasını, sığmadığı takdirde bölünmeden bir sonraki sayfaya aktarılmasını istiyorum.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorunuzu netleştirmek bakımından bir şeyler sorayım:
-- Üstteki ANTET ve devamındaki yazı kısmı her sayfanın başında olacak mı?
-- En alttaki İMZA bloku her sayfanın altında olacak mı?
-- ARAda kalan asıl veri alanı için 1 sayfaya en fazla kaç satır yerleştirilmesi gerekiyor?

.

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorunuzu netleştirmek bakımından bir şeyler sorayım:
-- Üstteki ANTET ve devamındaki yazı kısmı her sayfanın başında olacak mı?
-- En alttaki İMZA bloku her sayfanın altında olacak mı?
-- ARAda kalan asıl veri alanı için 1 sayfaya en fazla kaç satır yerleştirilmesi gerekiyor?
Teşekkür ederim üstadım.

1.Üstteki başlık ve devamındaki yazı kısmının her sayfanın başında olmasına gerek yok ama çizelgenin başlıkları her sayfanın başında olursa iyi olur.
2- En alttaki imza bloku her sayfanın değil sadece en son veriden sonra 1 kere kullanılacak. İmza Blokunun sayfaya sığması halinde sığdırılması sığdırılamadığı zaman hep bir sonraki sayfaya aktarılmasını istiyorum.
3- asıl veri alanı için boş bir sayfa olarak düşünürsek ve başlığında eklendiği varsayılırsa 50- 55 arası olur herhalde.

çok teşekkür ediyorum ilginiz için

Mevcut haliyle;
Tablo başlık bölümünün tekrarlanması gerekliliğini ve bu başlık satırlarından 2 adetinin 2'şer sayılması hususuna dikkat,
çünkü METİN KAYDIRMA dolayısıyla satır yüksekliği 2 satırmış gibi olanlar var.

Sorularım sıra numarası verilen satırlarla ilgilidir.
-- En fazla kaç adet olunca hem üstteki YAZI, hem attaki İMZA bloku hem de veri alanı TEK sayfaya sığıyor?
-- Diyelim tek safaya değil 2 sayfaya sığacak, bu durumda, 1'inci sayfada kaç satırlık alan ilk sayfaya sığar,
kaç satırlık alan İMZA bölümüyle beraber 2'nci sayfaya geçer?
-- Diyelim 2 sayfaya da sığmadı, son sayfaya İMZA bölümü dahil en fazla kaç satırlık alan sığar, aradaki sayfaya kaç satırlık veri alanı sığar?

.

Mevcut haliyle;
Tablo başlık bölümünün tekrarlanması gerekliliğini ve bu başlık satırlarından 2 adetinin 2'şer sayılması hususuna dikkat,
çünkü METİN KAYDIRMA dolayısıyla satır yüksekliği 2 satırmış gibi olanlar var.

Sorularım sıra numarası verilen satırlarla ilgilidir.
-- En fazla kaç adet olunca hem üstteki YAZI, hem attaki İMZA bloku hem de veri alanı TEK sayfaya sığıyor?
-- Diyelim tek safaya değil 2 sayfaya sığacak, bu durumda, 1'inci sayfada kaç satırlık alan ilk sayfaya sığar,
kaç satırlık alan İMZA bölümüyle beraber 2'nci sayfaya geçer?
-- Diyelim 2 sayfaya da sığmadı, son sayfaya İMZA bölümü dahil en fazla kaç satırlık alan sığar, aradaki sayfaya kaç satırlık veri alanı sığar?

.
1- YAZI bloku 19 satır, VERİ alanı (başlık Dahil) 11 satır, İMZA bloku 25 satır; olursa tek sayfaya sığar.
2- 2. sayfaya taşarsa 1. sayfada 33 veri satırı sığar ( başlıkla beraber - 3 Satır). 34. veri satırından sonra imza bölümüyle ikinci sayfaya geçer İMZA bölümü
3- 2. sayfada da 31 satırla beraber İMZA bloku sayfaya sığar, Sığmazssa sayfaya o sayfada toplam 55 veri satırı olur

İsteğinizde; bir forum sorusu olmanın ötesinde işlemler var;
formül sorulmuyor, şu kadar satırlık bir ritimle kesme noktası koyma istenilmiyor,
üstte yinelenecek başık satırı olayı sorulmuyor, listeleme makrosu değil, koşula göre satır gizleme işlemi değil vs.

Çok karışık ve kodlaması da kolay olmayacak gibi görüyorum.

Çünkü bir kere sayfa sonu ekleme işlemi yeterli değil, çünkü tablo başlığının üstünde YAZI, sonunda da İMZA kısmı var.
Yani üstte tekrarlanacak satır ayarlaması mümkün değil.

Bu nedenle, mevcut sayfadaki verilere göre sayfalar eklenip,
-- İLK sayfa (YAZI+BAŞLIK+11 satır veri)
-- SON sayfa (artan veri satırı+İMZA)
-- İhtiyaç adedinde de ARA sayfa (BAŞLIK ve 55 veri satırı)
Herbir sayfa için epeyce ince ayarlamalar/kodlamalaremek/zaman lazım gibi görünüyor.

Satır gizleme işleminin makro kodunu vereyim bari;

VBA:
You must log in to view content
(5 satır)

.

İsteğinizde; bir forum sorusu olmanın ötesinde işlemler var;
formül sorulmuyor, şu kadar satırlık bir ritimle kesme noktası koyma istenilmiyor,
üstte yinelenecek başık satırı olayı sorulmuyor, listeleme makrosu değil, koşula göre satır gizleme işlemi değil vs.

Çok karışık ve kodlaması da kolay olmayacak gibi görüyorum.

Çünkü bir kere sayfa sonu ekleme işlemi yeterli değil, çünkü tablo başlığının üstünde YAZI, sonunda da İMZA kısmı var.
Yani üstte tekrarlanacak satır ayarlaması mümkün değil.

Bu nedenle, mevcut sayfadaki verilere göre sayfalar eklenip,
-- İLK sayfa (YAZI+BAŞLIK+11 satır veri)
-- SON sayfa (artan veri satırı+İMZA)
-- İhtiyaç adedinde de ARA sayfa (BAŞLIK ve 55 veri satırı)
Herbir sayfa için epeyce ince ayarlamalar/kodlamalaremek/zaman lazım gibi görünüyor.

Satır gizleme işleminin makro kodunu vereyim bari;

VBA:
You must log in to view content
(5 satır)
.
Siz olsanız nasıl ayarlardınız peki mevcut tabloya göre? Bu konuda bir fikriniz var mı

Dediğim gibi, makro kodlarla alanın 3 ayrı sayfaya ayrılması lazım.
-- İLK sayfa zorunlu (11 veri satırı ve daha az ise yeterli)
-- SON sayfa (veri satırı 11'den fazla ise zorunlu)
-- veri satır adetinden ilk ve son sayfada kullanılanlar hariç 55 satırlık ritimle yeterli sayıda ARA sayfa).

Bu şekilde sayfalar oluşturulduktan sonra yazı tipiydi/kenarlıktı vs ayarlamaları yapan kodlamalar
ve örnek belgedeki asıl veri sayfası hariç tüm sayfaları YAZDIR komutuyla işlem tamamlanmalı.
Kabaca yapının böyle olmasından başka çıkış görmüyorum.

İmkansız mı, hayır elbette, dediğim gibi emek/zaman meselesi.

.

Dediğim gibi, makro kodlarla alanın 3 ayrı sayfaya ayrılması lazım.
-- İLK sayfa zorunlu (11 veri satırı ve daha az ise yeterli)
-- SON sayfa (veri satırı 11'den fazla ise zorunlu)
-- veri satır adetinden ilk ve son sayfada kullanılanlar hariç 55 satırlık ritimle yeterli sayıda ARA sayfa).

Bu şekilde sayfalar oluşturulduktan sonra yazı tipiydi/kenarlıktı vs ayarlamaları yapan kodlamalar
ve örnek belgedeki asıl veri sayfası hariç tüm sayfaları YAZDIR komutuyla işlem tamamlanmalı.
Kabaca yapının böyle olmasından başka çıkış görmüyorum.

İmkansız mı, hayır elbette, dediğim gibi emek/zaman meselesi.
TABLO BAŞLIĞI YAPISINDA DEĞİŞİKLİK YAPTIM. 21. SATIR İLK SAYFANIN DIŞINDAKİ SAYFALARDA EN BAŞTA YER ALIRSA KOLAYLIK SAĞLAR MI BU KONUDA

Ekli dosyalar

Sadece T19'daki İKİLİ yazan satır gitmiş, yapıda esasa müessir bir değişiklik değil.

Önerim;
Sadece üstteki YAZI kısmı 1 sayfada, sadece İMZA kısmı 1 sayfada, veri alanı 1 sayfada olursa işlem kolaylaşır.
veri alanı saır sayısı 55 'ten fazla olduğunda, 55'lik ritimle kesme noktası (sayfa başı) eklenir, başlıklar tekrarlanır.

Yani 1 öğretmenlik liste bile olsa TAMSAYI(veri alanı satır sayısı / 55)+3 sayfa yazdırılmalıdır.
+3'ün biri YAZI, biri veri sayfası, biri imza sayfası.

Ya da mevcut yapıya göre biçimlendirmeler, sayfa ayırmalar, kopyalamalar vs dahil detaylı bir kodlama gerekir.

.

Sadece T19'daki İKİLİ yazan satır gitmiş, yapıda esasa müessir bir değişiklik değil.

Önerim;
Sadece üstteki YAZI kısmı 1 sayfada, sadece İMZA kısmı 1 sayfada, veri alanı 1 sayfada olursa işlem kolaylaşır.
veri alanı saır sayısı 55 'ten fazla olduğunda, 55'lik ritimle kesme noktası (sayfa başı) eklenir, başlıklar tekrarlanır.

Yani 1 öğretmenlik liste bile olsa TAMSAYI(veri alanı satır sayısı / 55)+3 sayfa yazdırılmalıdır.
+3'ün biri YAZI, biri veri sayfası, biri imza sayfası.

Ya da mevcut yapıya göre biçimlendirmeler, sayfa ayırmalar, kopyalamalar vs dahil detaylı bir kodlama gerekir.

.
Açıkçası somutlaştıramıyorum artık, sigortam yandı :)

Diyorum ki;
YAZI ve TABLO alanlarını birbirinden ayırın (3 farklı sayfaya)
Öğretmen bilgilerinin bulunduğu sayfa (veri alanı) için üstte yinelecek başlık satırlarını seçin.

YAZDIRma makrosuna da belgedeki TÜM SAYFALARI YAZDIR komutu verdirin.
Yazıcıdan en az 3 sayfa çıkacaktır. Ben olsam böyle yapardım.

Zaten karmaşık/zahmetli dediğim makro kodlaması bu işlemleri yapacak idi.

Diyorum ki;
YAZI ve TABLO alanlarını birbirinden ayırın (3 farklı sayfaya)
Öğretmen bilgilerinin bulunduğu sayfa (veri alanı) için üstte yinelecek başlık satırlarını seçin.

YAZDIRma makrosuna da belgedeki TÜM SAYFALARI YAZDIR komutu verdirin.
Yazıcıdan en az 3 sayfa çıkacaktır. Ben olsam böyle yapardım.

Zaten karmaşık/zahmetli dediğim makro kodlaması bu işlemleri yapacak idi.
Şuan zaten sondaki onay bloku ayrı çıkartılabiliyor ve sizin dediğiniz mantıktan bir kağıt eksik çıkartılıyor. İşte amacım bütünlük ve kağıt israfını önlemek.

Kodlama/kullanım/işlem kolaylığı bakımından 3 sayfa dedim zaten.
Son cevabınızda belirtilen 2 sayfaya sığma durumu veri alanındaki satır sayısına bağlı.

Yoksa üstyazı kısmının satır sayısı sabit o nedenle veri alanındaki satır sayısına bağlı olarak
üst yazı ve veri listesinin sığdığı kadarı elbette aynı sayfaya konumlandırılacak.
Ancak veri alanı satır sayısı ilk sayfaya sığmadığında karşılaşılacak ilk sorun, tablo başlıklarını ikinci sayfanın ve,
veri alanındaki satır sayısına bağlı olarak 55 satırlık bloklar halinde oluşacak ARA SAYFA(LAR)nın üstüne başlıklar da eklenecektir.
Dediğim gibi her türlü çözüm için makro kodlaması yapılabilir, biraz emek/zaman ayrılması icap ediyor o kadar.

Bence; belgede gözönünde olmasa da (gizlenmiş), bir sayfanın daha olması ve
alan aktarmaları / başlık eklemeleri vs yapılarak yazıcıya da bu sayfanın gönderilmesi gerekir.
Belgede standart bir satır yüksekliği belirlenmeli ve tüm satırların (başlık satırları dahil) yüksekliği buna göre ayarlanmalı,
veri alanı başlık bölümündeki uzun metinlerin varlığı nedeniyle, başlık satırları 1+2+2 veya 1+1+3 satırlık birleştirilmiş hücrelerden oluşmalı ki; G ve devamı sütunlardaki başlık metinleri hücrelere sığdırılabilsin (yani başlık satır sayısı toplam 5 olmalı).
Bu standartlaştırma ardından gizleme/gösterme yapmak yerine, asıl sayfadan gizli olmasında sakınca olmayan yazıcı safasına
gerektiğinde aralara başlık satırları da eklenerek ve 55 satırlık aralıklarla sayfasonu noktaları koyulup bu gizli sayfa yazıcıya gönderilmeli.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13