Çözüldü Değer Hatası Veren Yerlere Sıra Numarası Verme

teyadih

Normal Üye
Merhaba Arkadaşlar Kolay gelsin
Yazılan formül sonucunda C sütununda değer hatası veren satırlara D sütunundaki
örnekte görüldüğü üzere A sütunundaki en küçük sıra numarasından başlamak
üzere B sütunundaki il adlarını da dikkate alarak her il için ayrı sıra numarası verdirebilir miyiz?
Biraz saçma bir istek gibi duruyor ama yapılabilirse çok işime yarayacak
Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Üstadlarım,
Excel2003 kullanmaktayım. Aşağıdaki formül F2 hücresi ve aşağısında uyguladığımda #sayı hatası almaktayım. Hesaplama seçeneği "otomotik" seçili.
=EĞER(EHATALIYSA(C2);SOLDAN(B2;BUL(" ";B2;1)-1)&" Sicil "&TOPLA.ÇARPIM((A:A<A2)*(B:B=B2)*EHATALIYSA(C:C=DOĞRU))+1;"")
Dosyayı tekrar ekledim.
ekli dosyada C sütununda Değer hatası manuel yazılı... burada bir formül mü varkı... (asıl dosyada)
Lütfen konuya tekrar bakabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstadlarım,
Excel2003 kullanmaktayım. Aşağıdaki formül F2 hücresi ve aşağısında uyguladığımda #sayı hatası almaktayım. Hesaplama seçeneği "otomotik" seçili.
=EĞER(EHATALIYSA(C2);SOLDAN(B2;BUL(" ";B2;1)-1)&" Sicil "&TOPLA.ÇARPIM((A:A<A2)*(B:B=B2)*EHATALIYSA(C:C=DOĞRU))+1;"")
Dosyayı tekrar ekledim.
ekli dosyada C sütununda Değer hatası manuel yazılı... burada bir formül mü varkı... (asıl dosyada)
Lütfen konuya tekrar bakabilir misiniz?
Merhaba Sayın @KMLZDMR .

Son eklediğiniz belgede ben bir sorun görmüyorum.
Merak ettiğiniz sütundaki DEĞER! hatasının formül sonucu mu olduğuyla ilgili kontrol yaptım ve
ilgili hatalı sonuçlar formül sonucu olsa da verilen çözüm formülleri sorunsuz.
Ekteki belgeye, benim bilgisayarımda aldığım sonucun ekran görüntüsünü de ekledim.
Kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

Merhaba arkadaşlar. Sayın leguminosea tarafından yazılan formülün biraz değişiği olan ekli dosyada açıkladığım benzer bir formüle ihtiyacım var. Aslında farklı bir konu açmak daha iyi olurdu ama konu benzer olduğundan daha kolay anlatabilmek için bu konudan devam ettim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Dosyanız ektedir.. İncelersiniz..

Formülü E23 hücresine yazdım... F23 den itibaren sizin manuel sonuç değerleriniz mevcut...

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

H23 hücresinde de, @leguminosea formülünün sizin duruma uyarlanmış şekli

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Edit : H23 hücresinden itibaren @leguminosea formülünün sizin duruma uyarlanmış şekli ilave edildi ve ek de bu yönde yenilendi.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
2 formülde bu haliyle tamam sayın 52779 elinize sağlık. D sütununda İzin-Asker-Doğum-Uzak yazanlara vermesin demiştim İzin-Asker-Doğum-Uzak yazmak yerine dolu/boş ise vermesin şeklinde yapmışsınız sanırım. Bu haliyle de işimi görür ancak D sütununa kişilerle ilgili açıklama da yazıyorum zaman zaman. Bu nedenle sadece D sütunundaki kelimelerin içinde İzin-Asker-Doğum-Uzak yazanları boş bırakacak şekilde düzenleyebilir misiniz?

Elinize sağlık sayın 52779 formül tamam. Teşekkür ederim
Rica ediyorum...
Kolaylar gelsin size...

Not : Belirtmeliyim ki, yardımcı kolon eklenmesindeki amac, zaten karmaşık olan formüllerin daha da karmaşık olmasını engellemek ve formüllerin daha performanslı çalışmasını sağlamaktır. Performans açısından bakıldığında da, ikinci formül birinciye göre çok daha performanslıdır diye belirtmek isterim....

Öncelikle sizden özür dilerim sayın 52779
Benzer formül istediğimden dolayı daha kolay anlatabilmek için sayın leguminosea göndermiş olduğum örnek üzerinde devam etmek istedim ama asıl dosyama uygulamadığımda olmadı. Boşu boşuna yormuş oldum sizi kusura bakmayın.
Size zahmet formülleri asıl dosyaya uygun hazırladığım ekli dosyada açıkladığım şekilde uygulayabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Selamlar,
Dosyanızda esas problem
Sayfa3 te =EĞERHATA(DÜŞEYARA(B4;Sayfa1!$A$2:$F$19;6;0);"")
Sayfa2 de =EĞERHATA(DÜŞEYARA(A23;Sayfa1!$A$2:$F$19;6;0);"")
formülleri ile İzin, Uzaklaştırma, asker...vs . açıklamaları alınmakta.... Formül sonucu "" değil 0 olmakta. Çünkü Aranan değerler Sayfa1 de mevcut olduğundan HATA vermez. Ancak bulduğu hücre değerleri BOŞ olduğundan 0 değerini döndürür. Siz de sayfada 0 değerlerini gösterme şeklinde seçim yapınca sanki "" varmış gibi değerlendirdim önce. Sonra Sayfa1 e baktım ve farkettim.
Sayfa2 de sadece D23="" yerine D23=0 yapılınca her şey çalıştı.

Sayfa3 te ise, bir diğer problem var.
O da BOŞLUKSAY(B4:O4) şeklinde yazım... Bize sadece, B4, G4 ve O4 gerekli... O nedenle, BOŞLUKSAY(B4:O4)=0 yerine B4<>"";G4<>"";O4<>""
yazıldı....
AZ kolonu için ayrıca AY=0 yerine BA4=DOĞRU şeklinde yazmak daha yerinde olacağı için o değişiklik de yapıldı. Yapılmasa da olurdu...

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
36