Çözüldü Dağıtım Problemi

ozgur_ayaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba.
Dağıtım problemiyle ilgili daha önce soru sormuştum, yardımcı olmuştunuz çok teşekkür ediyorum tekrardan. O çözüme ek olarak şöyle bir problem daha çıktı. Bizim haftalık/günlük olarak meyve sebze dağıtımımız oluyor. Belli bir miktar koli geliyor. Bu kolileri mağazalara Eski satış verilerine göre dağıtmamız gerekiyor. Bu dağıtımda:

*Kalan olmamalı
*Koli değerleri tam sayı olmalı
*Mümkün olduğu kadar formülle yapılmalı (Kullanacak olan kişiler orta düzey excel bilgisine sahip)

Not:Mağaza Sayısı 200'den fazla olacağı için solver ile çözülmüyor.

Ben dosyayı oluşturdum. İstenen kısımlar hazır. Yardımcı olabilirseniz, şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Selamlar @ozgur_ayaz
Sorunuzu, Sayın @Ömer BARAN cevaplamış

Ben de Hazırlamışken göndereyim istedim.
Dosyanız ektedir...

Açıklarsak eğer,

1 - C kolonunda TAMSAYI olarak minimum koli adedi hesaplanır.
=TAMSAYI(B2*$K$1) ve K1 de de Oran hesaplanmaktadır. =I1/TOPLA(B2:B31)
2 - D kolonunda, min koli adedi ile, ondalıklı olarak Alması gereken Koli Adedi arasındaki FARK hesaplanır
=B2*$K$1-C2
3 - Farkların Büyükten Küçüğe sıralaması yapılır.
=RANK(D2;$D$2:$D$31)+EĞERSAY($D$2 : D2;D2)-1
4 - F kolonunda ise, Dağıtılan Koli adedi hesaplanır.
Burada, 500 - TOPLA(C2:C31) = 21 dir. Yani C kolonundaki miktarlardan sonra dağıtılacak daha 21 koli vardır.
Sıralamadaki ilk 21 kişiye, 1 er koli daha verilecektir.
Buradaki problem şudur.
Dağ. Kolisi alan son mağaza ile, Aynı FARKa sahip olup da Koli alamayan Mağaza vardır.
Çünkü, liste sıralamasında ilk sıralarda olanlar Avantajlıdır.
Örnekte, 22., 23., 24. ve 25. sıradaki Mağazalar, 21. sıradaki Mağaza ile AYNI FARK a sahip olmalarına rağmen koli alamamıştır.

Ekli dosyalar

• 1590613441576.webp
    1590613441576.webp
    9.9 KB · Görüntüleme: 14
Merhaba Sayın @ozgur_ayaz .

Formülle çözüm arandığına göre (kırmızı sayının, mevcut listenin son satır numarası+1 olduğuna dikkat)

-- D1 hücresine birinci
-- E1 hücresine ikinci
-- C1 hücresine üçüncü
formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın.

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

.

Çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık

Selamlar @ozgur_ayaz
Sorunuzu, Sayın @Ömer BARAN cevaplamış

Ben de Hazırlamışken göndereyim istedim.
Dosyanız ektedir...

Açıklarsak eğer,

1 - C kolonunda TAMSAYI olarak minimum koli adedi hesaplanır.
=TAMSAYI(B2*$K$1) ve K1 de de Oran hesaplanmaktadır. =I1/TOPLA(B2:B31)
2 - D kolonunda, min koli adedi ile, ondalıklı olarak Alması gereken Koli Adedi arasındaki FARK hesaplanır
=B2*$K$1-C2
3 - Farkların Büyükten Küçüğe sıralaması yapılır.
=RANK(D2;$D$2:$D$31)+EĞERSAY($D$2 : D2;D2)-1
4 - F kolonunda ise, Dağıtılan Koli adedi hesaplanır.
Burada, 500 - TOPLA(C2:C31) = 21 dir. Yani C kolonundaki miktarlardan sonra dağıtılacak daha 21 koli vardır.
Sıralamadaki ilk 21 kişiye, 1 er koli daha verilecektir.
Buradaki problem şudur.
Dağ. Kolisi alan son mağaza ile, Aynı FARKa sahip olup da Koli alamayan Mağaza vardır.
Çünkü, liste sıralamasında ilk sıralarda olanlar Avantajlıdır.
Örnekte, 22., 23., 24. ve 25. sıradaki Mağazalar, 21. sıradaki Mağaza ile AYNI FARK a sahip olmalarına rağmen koli alamamıştır.

Çok teşekkür ederim. Elinize sağlık

Tekrar merhaba. Bir alternatif daha vereyim.

Bu kez önerim, yardımcı alan kullanılmadan TEK FORMÜL ile sonuç almaya yönelik olacak.
Bu formülde; alana yeni veri eklendiğinde (A ve B sütununa) formülün yeniden düzenlenmesine gerek yoktur.
-- Yöntem 1: Aşağıdaki formülü C2 hücresine dizi formülü (CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulama) olarak uygulayıp liste boyunca kopyalamak.
-- Yöntem 2: Aşağıdaki formülü sonuc adını kullanarak FORMÜLLER >> AD TANIMLAMASI kısmına uygulamak ve
C2 hücresine =sonuc formülünü yazıp aşağı doğru kopyalamak.

VBA:
(1 satır)

Sayın @Ömer BARAN üstadım ve Sayın #52779
formüller çok güzel....
Ancak bazı durumlar var. Şöyleki;
a) 2 penceredeki cevapta formüllerin uygulanacağı satır numaraları 1. satır yazılı (D1, E1, C1 gibi) bunlar 2. satır olacak sanırım. Doğru mudur?
b) 7 penceredeki cevaptaki formülü sonuc isimli AD tanımlamasına Excel2003 te formülü kopyalayamadım. Sanırım Excel2003 alan yetersizliğimi yoksa başka bir durum olabilir mi?
c) Sizin 2 penceredeki formülleri 2. satırdan itibaren uygulayarak uyguladım. Sizin formüle göre C sütunundaki değerler ile Sayın #52779 un formülü ekli dosyasının F sütunundaki değerler (örnek ikinci satır sonuç 7 / 8 ) farklı olduğunu gözlemledim.
Lütfen formül sonucu farklılığı hakkında değerlendirmeniz nedir?
Ömer Baran üstadın 7 pencere formülü sonucunu göremedim.
Saygılaırmla.

Tekrar merhaba. Bir alternatif daha vereyim.

Bu kez önerim, yardımcı alan kullanılmadan TEK FORMÜL ile sonuç almaya yönelik olacak.
Bu formülde; alana yeni veri eklendiğinde (A ve B sütununa) formülün yeniden düzenlenmesine gerek yoktur.
-- Yöntem 1: Aşağıdaki formülü C2 hücresine dizi formülü (CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulama) olarak uygulayıp liste boyunca kopyalamak.
-- Yöntem 2: Aşağıdaki formülü sonuc adını kullanarak FORMÜLLER >> AD TANIMLAMASI kısmına uygulamak ve
C2 hücresine =sonuc formülünü yazıp aşağı doğru kopyalamak.

VBA:
(1 satır)
Üstadım bir sorum olacaktı bu formülle ilgili. Sayfa1! olan kısımları silince formül neden çalışmıyor. Aynı sayfadaki hücreleri seçiyorum sonuçta, onlara gerek olmaması lazım diye düşündüm.

Tekrar merhaba Sayın @ozgur_ayaz .

Ben bir sorun göremiyorum ve formüldeki sayfa isimleri silindiğinde de çalışıyor durumda.
Ekteki belgede en sağdaki kısımda formül, sayfa ismi kullanılmadan çalışmaktadır.

.
Ömer hocam tekrardan merhaba. Bu formül uzun olduğu için bir türlü. çözümleyip istediğim kısımlara uygulayamadım, sürekli hata verdi. Sizden rica etsem ekteki formatta mavi alanlara bu formülü uygulayabilir misiniz. (Satış verileri en sağda). Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın AYAZ.

İşte bu nedenle, cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde,
soruların gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge üzerinden sorulmasının doğru olacağını belirtiyorum.

Konu açılış mesajındaki belgenin yapısıyla, son örnek belgenin yapısı aynı değil ve bunun sonucu olarak da
verilen formülü gerçek belgenize uygulamakta güçlük çekiyorsunuz.

Belgeniz ekte.

.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın AYAZ.

İşte bu nedenle, cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde,
soruların gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge üzerinden sorulmasının doğru olacağını belirtiyorum.

Konu açılış mesajındaki belgenin yapısıyla, son örnek belgenin yapısı aynı değil ve bunun sonucu olarak da
verilen formülü gerçek belgenize uygulamakta güçlük çekiyorsunuz.

Belgeniz ekte.

.
Ömer Hocam son bir sorum daha olacak, bu dağıtım dosyası fazlasıyla işimizi görüyor ama her zamanki gibi ek bir şeyler istediler. Burda bir mağazaya 0 dağıtım yapıldıysa diğer dağıtımda yine 0 gitmesin dediler. Bunun için nasıl bir sistem kurabilirim. Eski dağıtımı aklında tutması ve buna göre 0 dağıtmaması için

..........Burda bir mağazaya 0 dağıtım yapıldıysa diğer dağıtımda yine 0 gitmesin dediler.
Bunun için nasıl bir sistem kurabilirim. Eski dağıtımı aklında tutması ve buna göre 0 dağıtmaması için

Sayın AYAZ, isteğinizi, 17 numaralı cevaba eklediğim belge üzerinden açıklayıp örneklendirir misiniz?
Örneklendirmenin, hücreye elle veri yazıp, elle veri yazdığınız hücreye farklı bir arkaplan rengi uygulayarak işaretlerseniz iyi olur.
Ayrıca veri satır sayısı sabit midir? Mağazaların sabit bir listesi var mıdır?
Eski dağıtım nedir? Hangi alandır?
Yeni dağıtım nedir? Hangi alandır?

.