N

Çözüldü Toplamı olan sayıları bulma problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Selamlar,
Konunun çözümünü merak ettim...
Formülle çözüm olarak, internette araştırma yaptım ve DİZİ formül ile Toplamı veren sayıların kombinasyonlarının bulunmasına yönelik bir formül bulup, uyarlamaya çalıştım.
Şunu özellikle belirtmeliyim ki,
** Açılışta bile dosya geç açılıyor.
** 14 adet sayınız var.... 14 sütun x 50 satır = 700 hücre ye formül kopyalandı.
** Hesaplanması, bir değişiklik yapıldığında dahi yeniden hesaplanması ÇOK YAVAŞ.... Hesaplanma yüzdesini Durum çubuğundan gözlemleyebilirsiniz...
** Kopyalanan 50 satır formül, bazı toplamları oluşturan kombinasyonlar için bile yetersiz kalıyor. Örneğin 50 toplamını veren 65 adet kombinasyon var. Çok daha yavaşlamaması için az sayıda satıra kopyalama işlemi yapıldı....

Yine de bilgi amaçlı olarak dosyayı eklemek istedim....

Makro ile çözüm çok daha pratik olacaktır diye düşünüyorum... Ama beni çok aşıyor maalesef...

Ekli dosyalar

üstad emeğine aklına sağlık.
ağır diyorsunuz ama sonuca ulaşabiliyorum
neticede 100-200 kombinasyon aramıyorum.
bir sayı var bu sayının toplamını oluşturan sayıları tespit etmek değil mi önemli olan
küsaratlı sayıları bile bulabildiğine göre bence kullanılabilir seviyede
makrolu çözüme ulaşacak üstad vardır mutlaka
tekrar aklınıza sağlık
teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Selamlar,
İnternette araştırma yaptım.
Makro kodunu olduğu gibi alıp, küçük değişikliklerle düzenledim....

Makronun çalışması için
1 - Sayıların Büyükten küçüğe sıralanmış olması gerekiyor. O nedenle sayıları formülle sıraladım.
2 - Çalıştır butonuna basmadan önce Sayıların ve Toplam Hedef değerinin ve de Çözüm adedinin seçilip sonra Çalıştır butonuna basılması gerekiyor.

Çalışması kısa sürede sonuçlanıyor.
İlk önce F sütununda hücrelere sıralı olarak sayıların sıra no. yazılıyor. ihtiyaç olmayan bu değerlerin karmaşa yaratmaması açısından E ve F sütunları gizlendi. İsterseniz görünür yapabilirsiniz..
H kolonundan itibaren ise, satırlar halinde toplamı veren sayıların kombinasyonları yazılmakta....

Seçim yapmadan Çalıştır butonuna basarsanız da uyarı mesajı gelmekte zaten...
Kodlar Bu Çalışma Kitabı kod bölümünde....

Deneyiniz... Ben küsuratlı sayılarda da denedim. Problem görmedim...

Ekli dosyalar

Teşekkür ediyorum...

Çözüm adedi hücresini açıklamayı unutmuşum.. O da şu şekilde..
Örnek dosyada 55 toplamını veren 80 den fazla kombinasyon var. Hepsini yazmasını istiyorsanız Çözüm Adedine 0 yazıyorsunuz... Yok, bana 10 adedi yeter derseniz eğer, Çözüm adedine 10 yazıp, seçimi tamamlayıp Çalıştır butonuna basınca size 10 adet sonuç listesi hazırlanıyor...

İyi pazarlar diliyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...