Çözüldü Cümleden Kelime Bulup Getirme İşlemi

burcudere

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, tek tek kontrol yapmak yerine, yazılacak bir formül ile istediğim kelime/kelimeler o hücrede geçiyorsa var, geçmiyorsa yok yazsın istiyorum. Ve yanına o bulduğu kelimeyi de getirsin. Örneğin Mavi,beyaz ve Sarı geçenler için var-Mavi / Var-Beyaz / Var-Sarı, diğerleri için yok yazsın gibi. Tek hücrede sadece biri de olabilir, ikisi de olabilir aradığım kelimelerden durumda da her iki kelimeyi de getirebilirse güzel olur bence. Örneğin hem mavi hem beyaz varsa Var-Mavi - Beyaz gibi.
Sadece var yok yazmasını istediğimde verdiğniz formüle göre uyarlamaya çalıştım bu yeni durumu ama olmadı

=EĞER(TOPLA(EĞERSAY(A1;{"*Mavi*";"*Beyaz*";"*Yeşil*"}));"VAR";"YOK")

Ekli dosyalar

İlyas bey merhaba, ekli dosyada sheet1 de yolladığınız her iki formülüde denedim. Her ikisinde de kelime başta yada sonda olduğunda görmüyor. Sheet 2 de ise koşullu biçimlendirme ile renklendirme yaptım birden fazla kelimeyi aratarak onda da aynı şekilde kelime en başta olduğunda renklendirmedi
@burcudere merhaba, cümle diziliminizdeki değişimlerden dolayı hata almışsınız. @Ömer BARAN üstadımın verdiği değiştirmeyi yapın, düzelir.
Not: Eski versiyonlar için verdiğim formülü düzenlerken boşlukları ve " / " işaretini kaldırmışsınız. Bu da cümleler arasında boşluk ve " / " işaretinin koyulmamasına sebep olur.
Ekli dosyadaki formülleri inceleyiniz.
@burcudere
Yapılmak istenileni anlamamış olabilirim.
Mevcut formüllerdeki ....>1 kısımlarını ....>0 olarak değiştirip dener misiniz?

Ekli dosyalar

@burcudere merhaba, cümle diziliminizdeki değişimlerden dolayı hata almışsınız. @Ömer BARAN üstadımın verdiği değiştirmeyi yapın, düzelir.
Not: Eski versiyonlar için verdiğim formülü düzenlerken boşlukları ve " / " işaretini kaldırmışsınız. Bu da cümleler arasında boşluk ve " / " işaretinin koyulmamasına sebep olur.
Ekli dosyadaki formülleri inceleyiniz.
aslında onları kaldırmadım yolladığınız dosya ile bendeki formüller aynı görnüyor. sadece bir önceki verdiğiniz formüldn kelimeleri değiştirip yeni kelime ekledim

Evet bu şekilde oldu. bir önceki ve bu formülde 1 yerine 0 yazmamız neyi değiştirdi peki 1 ve 0 ne işlemi yapıyor burada
Anlatmaya çalışayım.
Önceki formülde =EĞERHATA(MBUL("Orjinal Ürün";A1);1) aranan kelimeler cümlede yeralmıyorsa 1 değerini veriyordu. Aranan kelime var ise değer kelimenin olduğu konuma göre 1'den büyük oluyordu. Ve aranan her bir kelime sonucunda çıkan değerler (çarpmada 1 etkisiz eleman olmasının özelliği kullanılarak) birbiriyle çarpılıyordu. Aranan hiç bir kelime olmadığı hallerde durum 1*1*1*1=1 olması sebebiyle formülün en sonunda 1>1 karşılaştırması YANLIŞ değerini veriyordu. Kelimelerden bir veya bir kaçı olması durumunda ise 2*1*7=14 (rakamları salladım) gibi bir sonuç çıkıyor ve karşılaştırmanın 14>1 olması sebebiyle sonuç DOĞRU değerini veriyordu. Böylece koşullu biçimlendirme gerçekleşiyordu.

Tabi burada ilk verdiğiniz örnek dosyadaki cümle kelime dizilişine göre aranan kelimelerin başta yer alacağını hesaba katmamıştım. Aslen daha geniş düşünmem gerekirdi.

Yeni formülde ise
0'ın toplamadaki etkisiz eleman olma özelliğinden faydalanıldı. Ve dolayısıyla çarpım işlemleri toplama işlemleriyle, 1'ler ise 0 ile değiştirildi.

Anlatmaya çalışayım.
Önceki formülde =EĞERHATA(MBUL("Orjinal Ürün";A1);1) aranan kelimeler cümlede yeralmıyorsa 1 değerini veriyordu. Aranan kelime var ise değer kelimenin olduğu konuma göre 1'den büyük oluyordu. Ve aranan her bir kelime sonucunda çıkan değerler (çarpmada 1 etkisiz eleman olmasının özelliği kullanılarak) birbiriyle çarpılıyordu. Aranan hiç bir kelime olmadığı hallerde durum 1*1*1*1=1 olması sebebiyle formülün en sonunda 1>1 karşılaştırması YANLIŞ değerini veriyordu. Kelimelerden bir veya bir kaçı olması durumunda ise 2*1*7=14 (rakamları salladım) gibi bir sonuç çıkıyor ve karşılaştırmanın 14>1 olması sebebiyle sonuç DOĞRU değerini veriyordu. Böylece koşullu biçimlendirme gerçekleşiyordu.

Tabi burada ilk verdiğiniz örnek dosyadaki cümle kelime dizilişine göre aranan kelimelerin başta yer alacağını hesaba katmamıştım. Aslen daha geniş düşünmem gerekirdi.

Yeni formülde ise
0'ın toplamadaki etkisiz eleman olma özelliğinden faydalanıldı. Ve dolayısıyla çarpım işlemleri toplama işlemleriyle, 1'ler ise 0 ile değiştirildi.
Çok teşekkür ederim öğrenmeye çalışıyorum bende. Excelde bişeyler yapmak çok keyifli ama bu kadar içiçe formül yazamıyorum henüz :)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
29