Çözüldü Cümleden Kelime Bulup Getirme İşlemi

burcudere

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, tek tek kontrol yapmak yerine, yazılacak bir formül ile istediğim kelime/kelimeler o hücrede geçiyorsa var, geçmiyorsa yok yazsın istiyorum. Ve yanına o bulduğu kelimeyi de getirsin. Örneğin Mavi,beyaz ve Sarı geçenler için var-Mavi / Var-Beyaz / Var-Sarı, diğerleri için yok yazsın gibi. Tek hücrede sadece biri de olabilir, ikisi de olabilir aradığım kelimelerden durumda da her iki kelimeyi de getirebilirse güzel olur bence. Örneğin hem mavi hem beyaz varsa Var-Mavi - Beyaz gibi.
Sadece var yok yazmasını istediğimde verdiğniz formüle göre uyarlamaya çalıştım bu yeni durumu ama olmadı

=EĞER(TOPLA(EĞERSAY(A1;{"*Mavi*";"*Beyaz*";"*Yeşil*"}));"VAR";"YOK")

Ekli dosyalar

Merhaba, tek tek kontrol yapmak yerine, yazılacak bir formül ile istediğim kelime/kelimeler o hücrede geçiyorsa var, geçmiyorsa yok yazsın istiyorum. Ve yanına o bulduğu kelimeyi de getirsin. Örneğin Mavi,beyaz ve Sarı geçenler için var-Mavi / Var-Beyaz / Var-Sarı, diğerleri için yok yazsın gibi. Tek hücrede sadece biri de olabilir, ikisi de olabilir aradığım kelimelerden durumda da her iki kelimeyi de getirebilirse güzel olur bence. Örneğin hem mavi hem beyaz varsa Var-Mavi - Beyaz gibi.
Sadece var yok yazmasını istediğimde verdiğniz formüle göre uyarlamaya çalıştım bu yeni durumu ama olmadı

=EĞER(TOPLA(EĞERSAY(A1;{"*Mavi*";"*Beyaz*";"*Yeşil*"}));"VAR";"YOK")
Merhaba,
İstediğiniz renkleri ekleyerek uzatabilirsiniz.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    9.2 KB · Görüntüleme: 3
Sadece varlar için;

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Bu formülü denediğimde tek biri yazdı evet ama altsatırlara doğruda formülü işledi. Örnek görsel ve excel dosyasında görebilirsiniz. Excelde c sütununda sizin yolladığınız formülü kısaltarak yazdım mavi beyaz için ayrı ayrı. istediğim tam olarak o ikisinin de aynı formülde yazması ama o şekilde görünmesi hangisi var ise onun yazması sadece

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı3.webp
    Ekran Alıntısı3.webp
    13.5 KB · Görüntüleme: 0
  • örnek - Kopya.xlsx
    örnek - Kopya.xlsx
    11.6 KB · Görüntüleme: 2
Bu formülü denediğimde tek biri yazdı evet ama altsatırlara doğruda formülü işledi. Örnek görsel ve excel dosyasında görebilirsiniz. Excelde c sütununda sizin yolladığınız formülü kısaltarak yazdım mavi beyaz için ayrı ayrı. istediğim tam olarak o ikisinin de aynı formülde yazması ama o şekilde görünmesi hangisi var ise onun yazması sadece
Siz formülü değiştirmişsiniz.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

Bir başka çözüm gelmezse yarın kontrol edeyim.
Hata aldığınız şekildeki dosyayı paylaşır mısınız?
İlyas bey merhaba, ekli dosyada sheet1 de yolladığınız her iki formülüde denedim. Her ikisinde de kelime başta yada sonda olduğunda görmüyor. Sheet 2 de ise koşullu biçimlendirme ile renklendirme yaptım birden fazla kelimeyi aratarak onda da aynı şekilde kelime en başta olduğunda renklendirmedi

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
29