H

Çözüldü Sondaki Kelimeleri Formülle Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Aralarında düzensiz tireler ve boşluklar olan isimlerin, en son kısmındaki renk bölümünü almak istemekteyim.

Eğer hepsi tek formülle alınamıyorsa birden fazla formül de olabilir. Bütün formülleri itina ile denerim.

Ne kadar çok rengi formülle B sütununda gösterdiğim gibi hatasız alabilirsem, o kadar iyi.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba

Aralarında düzensiz tireler ve boşluklar olan isimlerin, en son kısmındaki renk bölümünü almak istemekteyim.

Eğer hepsi tek formülle alınamıyorsa birden fazla formül de olabilir. Bütün formülleri itina ile denerim.

Ne kadar çok rengi formülle B sütununda gösterdiğim gibi hatasız alabilirsem, o kadar iyi.

Teşekkürler
Merhaba,
Aşağıdaki formülü B2 hücresine yapıştırıp son dolu satıra kadar sürükleyerek çoğaltınız.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Merhaba,
Aşağıdaki formülü B2 hücresine yapıştırıp son dolu satıra kadar sürükleyerek çoğaltınız.
Kod:
(1 satır)
Sayın yöneticim
Denedim oldu, hem de gayet güzel.
Yalnız kafama bir şey takıldı. Örnek dosyamda “ben o şekilde belirttiğim için, formül “ürün“ kelimesi üzerine yazılmış.

İsimlerin renkten önceki kelimesi karışık olursa, o zaman nasıl yapabiliriz?

örnek
Ağaç sehpa - mavi
Taş- masa-gri

gibi..

Sayın yöneticim
Denedim oldu, hem de gayet güzel.
Yalnız kafama bir şey takıldı. Örnek dosyamda “ben o şekilde belirttiğim için, formül “ürün“ kelimesi üzerine yazılmış.

İsimlerin renkten önceki kelimesi karışık olursa, o zaman nasıl yapabiliriz?

örnek
Ağaç sehpa - mavi
Taş- masa-gri

gibi..
Sadece sondaki mavi ve griyi mi almak istiyorsunuz?
Eğer öyleyse aşağıdaki formülü deneyiniz.
Kod:
(1 satır)

Merhaba

Teşekkürler
Merhaba,

Öncelikle KIRP formülü ile metinlerinizde bulunan fazla boşlukları sildirebilirsiniz. Sonrasında formül sonucu çıkan değerleri formülden kurtarmak için o değerleri seçerek, özel yapıştır yapmalısınız. Değerleri formülden kurtardıktan sonra o değerleri kesip ilk düzensiz değerlerin üzerine yapıştırmalısınız. Yeni değerlerinizi sadece model ürün metninden sonra tire olacak şekilde düzenleyin, metindeki diğer işaretleri kaldırın. Sonrasında VERİ

Mükemmel bir formül olmuş Sayın @PriveT , tebrikler. (y)
Sadece en içteki YERİNEKOY kısmına gerek yok sanırım, onun yerine sadece A2 yazılınca da aynı sonuç alınır.

.
Teşekkürler Sayın @Ömer BARAN 🙂

Yerinekoyları özellikle "/" işaretlerinin bazen başında, bazen sonunda bazen ise her iki tarafında boşluk olduğu için kullandım. Arada fazladan kaynadı mı dikkat etmedim. Bilgisayar başına geçince kontrol ederim.

Merhaba,

Öncelikle KIRP formülü ile metinlerinizde bulunan fazla boşlukları sildirebilirsiniz. Sonrasında formül sonucu çıkan değerleri formülden kurtarmak için o değerleri seçerek, özel yapıştır yapmalısınız. Değerleri formülden kurtardıktan sonra o değerleri kesip ilk düzensiz değerlerin üzerine yapıştırmalısınız. Yeni değerlerinizi sadece model ürün metninden sonra tire olacak şekilde düzenleyin, metindeki diğer işaretleri kaldırın. Sonrasında VERİ
**DÜZELTME"" LÜTFEN BU YORUMU DİKKATE ALINIZ

Merhaba,

Öncelikle KIRP formülü ile metinlerinizde bulunan fazla boşlukları sildirebilirsiniz. Sonrasında formül sonucu çıkan değerleri formülden kurtarmak için o değerleri seçerek, özel yapıştır yapmalısınız. Değerleri formülden kurtardıktan sonra o değerleri kesip ilk düzensiz değerlerin üzerine yapıştırmalısınız. Yeni değerlerinizi sadece model ürün metninden sonra tire olacak şekilde düzenleyin, metindeki diğer işaretleri kaldırın. Sonrasında VERİ sekmesinden METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR dediğiniz zaman özgün veri türünden "SINIRLANDIRILMIŞ"'ı seçip, ayırıcılar kısmına da diğeri seçip "-" eklemelisiniz. İleri ve son butonuna bastığınızda hedefinize ulaşmış olursunuz. Çözümü de bonus olarak ekledim (çalışma adlı çalışma sayfasındadır)

Ekli dosyalar