Çözüldü Boş Hücrelerde Çalışmayan Formülü Nasıl Düzeltmeliyim

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
İstenen!$B$7:$B$36 arasındaki formül çalışmıyor. Sebebi gördüğüm kadarıyla Liste!J33 ve Liste!J34 hücrelerinin boş olması...

Aynı formülü İstenen!$F$7:$F$36 arasında Liste!$J$5:$J$32 şeklinde yani boş olan hücreleri Liste!J33 ve Liste!J34 çıkarttığımda çalışıyor

=KÜÇÜK(Liste!$J$5:$J$34-SATIR(Liste!$J$5:$J$34)/1000;$A7) formülünü Liste!$J$5:$J$34 aralığında nasıl çalıştırabilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 13795

Ekli dosyalar

@merakli

Formülünüze, dolu/boş kontrolü eklerseniz istenilen sonuç alınabilir.
Ayrıca formülü, son iki satırda HATA sonucunu almamak için bir de EĞERHATA kontrolünden geçirmek gerekiyor demektir.
Formülünüz zaten işlemin özelliği dolayısıyla dizi formülüydü, yine dizi formülü olarak uygulanmalı.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Teşekkür ederim @Ömer BARAN Bey
Büyük ve küçük sıralamayı sizin kodlardan anlamaya çalışıyorum bu örnek onun içindi.

Bu formüldeki Liste!$J$5:$J$34 in gösterdiği değer nedir neyin sonucudur?

İstenen sayfasında Liste!$J$5:$J$34 arasını büyükten küçüğe ve küçükten büyüğe göre sıralamaya çalışıyorum.

Formül içindeki parçaları da deneyerek gidiyorum ama Liste!$J$5:$J$34 yazan kısmı F9 ile baktığımda verilen değerin neyin değeri olduğunu anlam veremedim

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bilgisayarda değilim.
Açılış mesajında, formülün çalışmadığını yzdığınız için sadece, formülü çalışır duruma getirmeye yönelik değişiklik önerdim.
Yani, nihai amacınızla ilgilenmedim.
Formülünüzü düzenledim o kadar.

Formül sonuçları ilgili alandaki verilerin küçükten büyüğe sıralanmış halini veriyor.

Şimdi bu değerlerin, asıl alanda (tabi satır/1000 ilavesini yaparak) kaçıncı sırada olduğunu bulma aşamasına gelmiş oluyorsunuz.

Bu aşamayı geçtiğinizde de bu sıra numaralarına göre İNDİS veya KAYDIR işlevleriyle öğrenci bilgilerini getirmeye bakacaksınız demektir.

.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
3