Çözüldü Plakalar Arasındaki Boşlukları Sil ve Büyükharf Yap

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hayırlı geceler.

Ekte gönderdiğim excel dosyamın B sütununda plakalar mevcut, bazen plakalar yazılırken plakanın başına, ortasına veya sonuna boşluk konuluyor.
Yapmak istediğim hücreye boşluklu plaka yazılıp, hücreden çıkıldığı zaman örneğin plaka 06ABCD06 gibi plakadaki tüm boşluklar silinsin istiyorum.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.
Ellerinize sağlık boşlukları siliyor, plakayı 06aeaae15 bu şekilde yazdığım zaman, büyük harfe çevirmiyor

Sayın Ömer Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum.
Sayfanın kod bölümündeki aşağıdaki kodu aktif hale getirince, sayfanın yüzü kilitleniyor, bunu nasıl çözebiliriz?

Target.Cells.Replace " ", ""

Ekli dosyalar

Amacınız tam olarak nedir? Açıklar mısınız?
Bu kod nerede? Change kodunda pasif hale getirdiğiniz satır mıdır?

Elle tek tek veri girişi mi yapıyorsunuz yoksa, toplu kopyala yapıştır gibi veri yazılması söz konusu mudur?

.

Sayın Ömer Bey, Sayfa1 in kod bölümünde siyahla belirttiğim kısmı aktif hale getirince, dosyayı ilk açtığımda, sayfanın yüzünde fareyle tıklama iptal oluyor.

Verileri elle tek tek giriyorum.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Count > 1 Then Exit Sub

If Not Intersect(Target, Range("B2:B" & Rows.Count)) Is Nothing Then
On Error Resume Next
If Target <> UCase(Target) Then Target = UCase(Replace(Replace(Target, "i", "İ"), "ı", "I"))

'Target.Cells.Replace " ", ""

End If
End Sub

Sayın Ömer Bey, kendi dosyamın video görüntüsünü atıyorum, hücrede nereye tıklarsam, imleç seçmiyor.

Sayfa1 deki 'Target.Cells.Replace " ", "" bu kodu aktif yaptığımda videodaki gibi oluyor.

https://***/pmgb9ow7et57/Video.rar.html

Ben bir soruna rastlamadım, belirttiğiniz satırı aktif hale getirdim ve belgeyi kayedederek defalarca açıp kapattım.
İsterseniz şöyle yapın.

Boş bir excel belgesi açın ve aşağıdaki kodu 1 kez çalıştırın.
Sonra asıl belgenizi tekrar açın bakalım fark olacak mı?
Sadece ilk üç satır yeterli olması lazım diye düşünüyorum, sakınca yok diğerlerinde de.
CSS:
You must log in to view content
(8 satır)

Sayın Ömer Bey, aşağıdaki bu kodu ilk açılışta pasif edip sonra tekrar aktif hala getirsek bu sorun çözülür mü?

Sayfa1 deki 'Target.Cells.Replace " ", ""

Ama bu işlem için kod nasıl olur bilemiyorum.

Sayın Ömer Bey, daha önceki örneklerimin içerisinde ilk açılışta mesaj gelmesin diye böyle bu uygulama yapılmıştı, bu uygulamayı kendi dosyamda uyguladım istediğim şekilde çalışıyor. Belki birilerinin işine yarar diye ekliyorum.

Module1 içerisine Public Kontrol As Boolean bu kodu ekledim,
Sayfa1 in kod bölümüne çalışmayacak olan bu kodu ekledim If Kontrol = False Then Target.Cells.Replace " ", ""
İlk açılışta Private Sub Workbook_Open() bu başlık altına ilk satıra Kontrol = True, son satırada Kontrol = False şeklinde uyguladım, istediğim oldu.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Bey, ayrıca siteden gelen bütün e mail'ler, e postamın gereksiz klasörünün içerisine düşüyor, bana gelen e postalardaki bu mesajlara gereksiz e posta değil dememe rağmen hala gereksiz klasörünün içerisine düşüyor, bu klasör içerisine düştüğü için uyarı mesajı gelmiyor.

Belgenizde sorun kalmadı diye anlıyorum, doğru mudur?

E-posta bildirimi konusu sıkıntılı konu, çözüm bulunabilir mi bilemiyorum.
Bildiğim kadarıyla durum, e-postanın otomatik bir e-posta olmasından kaynaklanıyor.

Forumun teknik tarafıyla Sayın @Admin ilgileniyor ve kendisine durumu ilettim.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19