Çözüldü Bordro Kümülatif Gelir Vergisi Hesaplama

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Çok araştırmamam rağmen aşağıdaki durum için çözüm bulamadım.
Excel Kitabı sayfalarında her bir sayfada 2021-1, 2021-2 ... şeklinde aylar halinde bordro vergi matrahları bulunmaktadır.
Matrahlar Önceki Aydan Devir Eden, İlgili Ay Matrahı ve Kümülatif Matrah olarak sırasıyla AA, AB, AC sütunlarındadır.
AB sütunundaki değerler vergi hesaplanacak vergi matrahıdır. Başka değişle "2021GVHSP" sayfasındaki J3 hücresindeki değerdir.
"2021GVHSP" sayfasındaki J3 hücresine yazılan vergi matrahı ödenecek vergiyi doğru hesaplamaktadır.
AA sütunu önceki dönemden devir eden matrah (2021-1) sayfası Ocak ayı olduğu için AA sütununda değer olmaz. Diğer sayfalarda devirler kayıtlıdır.
Her sayfada AB sütunları elle yazılmaktadır.

Formül Talebi-1: AB sütunundaki değer AE sütununa her sayfada devirli şekildeki Kümülatif değer dikkate alınarak vergi dilimlerine göre AB sütunundaki değerleri oranlara (AL:AM) sütununa dağıtılması nasıl yapılır? AL:AM aralığındaki formül karması hatalıdır. Silebilirsiniz. Şimdilik fikir vermek için yapmaya çalışmıştım.

Formül Talebi-2: AE sütunu yardımcı sütun kullanmaksızın… AD sütunundaki gibi AC deki kümülatif değerlerde dikkate alınarak vergi dilimlerine göre AB sütunundaki değerin vergisi hesaplanması nasıl yapılır?

Sağlama olarak sayfaların (ayların) AB sütunundaki 4. satırdan aşağıya doğru yazılı değerlerden birini 2021GVHSP sayfasında J4 hücresine yazıp K4 hücresindeki sonuç değeri aylık sayfaların AD sütunun ilgili satırındaki değerle doğrulaması yapılabilir... Hatırlatma: ekli dosyadaki AD sütundaki formüllerin sonucu dilemler halindeki kümülatif devirli değerleri henüz hesaplayamamaktadır. Bunlar deneme çalışmasıdır. Silmemiştim.

İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Sizin yukarıda belirttiğiniz değerleri ve istenen sonuçları Topla.çarpım işleviyle ve Eğer Formülüyle.. bu arada formüle "Önceki Aydan Devreden Gelir Matrahı Sütununu" da ekleyerek oluşturdum. Diğer formüllerdeki asıl sıkıntı formüle bu sütunun eklenmemesiydi.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
...
Buradaki işlemlerde hesaplanacak matrah bir hücrede olunca sonuç alınabilmektedir. Ekli dosyanın 2021GVHSP sayfası K4 hücresine tek matrah ile yapılabilmektedir. Sorumdaki durum bununla aynı değil. Maalesef uğraştım ama çözemedim.

K4 hücresine kopyalayın.
Kod:
(1 satır)
Formülün en sonundaki {0,15\0,05\0,07\0,08\0,05} alanları vergi dilimleri arasındaki farkı ifade eder.
Sayfanızda fark alanları olmadığı için manue ekledim, illa sayfadan alacaksınız diye bir kural yok.

Sayın Admin,
ilginize teşekkür ederim.
Ancak 2021-1 diye giden sayfalardaki satırlar bir personelin değil ayrı ayrı kişilerin matrahlarıdır.
2021-1, 2021-2... sayfalardaki 4. satırdaki değerler birinci personelin; 5. satırdaki değerler ikinci perosenelin...
Belirttiğiniz linkteki örnek bir personel için bir sayafada tüm ayların matrahı için uyarlanmış.
yukarıdaki formülü benim tablo 2021-1 sayfası AE sütununa uyarlanacak yapıda olmasa gerek..
diğer yandan 2021GVHSP sayfası H sütunu ilgili satırlara oran farkları girilebilir.
Sayın forumdaşlar ,buradaki açıklamaları 1. penceredeki açıklama ve sayfalardaki açıklamalar ile birlikte değerlendirerek konuya yardımcı olabilir misiniz?

...........
Formül Talebi-1: AB sütunundaki değer AE sütununa her sayfada devirli şekildeki Kümülatif değer dikkate alınarak vergi dilimlerine göre AB sütunundaki değerleri oranlara (AL:AM) sütununa dağıtılması nasıl yapılır? AL:AM aralığındaki formül karması hatalıdır. Silebilirsiniz. Şimdilik fikir vermek için yapmaya çalışmıştım.

Formül Talebi-2: AE sütunu yardımcı sütun kullanmaksızın… AD sütunundaki gibi AC deki kümülatif değerlerde dikkate alınarak vergi dilimlerine göre AB sütunundaki değerin vergisi hesaplanması nasıl yapılır?
@KMLZDMR
Alıntıladığım kırmızı renkli cümlenizi tam olarak anlamlandıramadım doğrusu.
Gelir Vergisi tarife bilgilerinin 2021GVHSP sayfasından alınmak yerine formül içerisine gömülmesini mi kast ediyorsunuz?
Eğer kasıt buysa; bu isteğiniz anlamlı gelmedi bana, formülün esnekliğini kaybetmesi anlamına geliyor. Yani başka bir yıl (başka bir tarife) için aynı formülü kullanırken formül güncelleme ihtiyacı ve dolayısıyla da hata olasılığı doğacaktır.

Yanlış anlamadıysam isteklerinizin karşılığı, aşağıdaki şekilde karşılanmış olur.
-- Birinci formül kendisinden önceki sütunların toplamını alacağından, AH4 hücresindeki formülü, AG veya AN sütununa taşıyın,
-- AI4 hücresine birinci formülü uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.
-- AE4 hücresine, ikinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın (konu bordro olduğuna göre ÜCRET/DİĞER kontrolüne gerek yok),
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

Ömer Baran üstadım ilginiz için teşekkür ederim.
Ayrı sayfalardaki hesaplama formül içindeki vergi dilim bağlantısı 2021GVHSP sayfadaki bilgilerden alması tabiki beklentim. BUnu kastediyorum.
Her sayfadaki formüllerin içinde değişken rakamları yazmanın uygun/pratik olmayacağı aşikardır.
AI:AM aralığındaki ikinci satır değerlerini 2021GVHSP sayfasından ilgili alandan alması daha doğru olacaktır.( Mümkünse)

Diğer yandan, AI4;AM4 ve 5,6,7... satırlardaki olması gereken dağılım; AB4 hücresindeki değerin AA4 "Önceki Aydan Devreden GV Matrahı" ve AC4 hücresindeki "Kümülatif GV Matrahı" dikkate alınarak vergi dilimlerine dağılımını yapmaktır.
Örnek Sayfa 2021-1 AB4 18000, Sayfa 2021-2 AB4 9000 olduğunda
Sayfa 2021-1 AB4 18000 matrah %15 dilimin tutarı olan 24000 altında olduğu için 18000 x %15= 2700 hesaplama doğrudur.
sayfa 2021-1 AI4 alanına 18000 gelecek. (doğru gelmiştir.) diğer sütunlar 0
Sayfa 2021-2 AB4 9000 matrah hesabı şöyle olmalı;önceki devir+bu ay => 18000+9000=27000 ise
AI4 alanı değeri: birinci dilim 24000 %15 lik oran da 24000-18000=6000 %15 lik alana AI4 alana 6000 gelelecek
AJ4 alanı değeri: ikinci dilim 53000 %20 lik oran da sayfa 2021-2 de AC4 değeri 27000 53000 değerinden küçük olması nedeniyle
27000-24000=3000 tutarı Aj4 alana 3000 gelelecek
AI4=6000 + AJ4=3000=9000 = AB4 değeri eşleşmiş oldu.
Sayfa 2021-2 de AE4 hücresi sonucu ise 6000 TL %15 den 3000 TL % 20 den hesaplanmış olacak.

sayfa 2021-2 ya da 2021- 3 ab4 değerlerini ac4 değeri 650000 ne kadar ve yukarı olacak şekilde ab4 değerlerini değiştirerek AI4:Am4 aralığı dağılımını AB4 değeri ile eşleşmesini takip etmekle sağlama yapılmış olabilir.

diğer yandan AE4 hesaplanan değer AI:4AM4 aralığındaki değerlerin dilim oranlarındaki % değerleri ile hesaplanması halindeki değer doğrulanmış olacaktır. AE4 hücresi formülü mümkünse sadece 2021GVHSP sayfasından ilgili alandan alması uygun olacaktır.

buna göre 8.penceredeki formülleri revize edebilir misiniz?

İlk formülde yanlış sütundaki değeri dağıtımda kullanmışım anlaşılan. Baş kısmını =MİN($AC4;..... olarak değiştirin.
Gelir Vergisi hesabında sorun yok.

İlk formülde, belirttiğim değişikliği yapıp alana kopyaladıktan sonra, GV hesabının doğruluğunun kontrolü şöyle yapılabilir.
AN4 hücresine =TOPLA.ÇARPIM((AI4:AM4*$AI$3:$AM$3)) formülünü uygulayıp aşağı doğru kopyalarsanız,
AE sütununa uygulanmasını önerdiğim formülle (GV hesaplama) aynı sonuçların elde edildiğini göreceksiniz.

Ömer Baran üstadım,
Öncelikle ilgi ve yardımınıza teşekkür ederim.
8. penceredeki formüller ve 10. pencerede formül revizelerini uyguladım.
Ancak, aradığım sonuca ulaşamadığını gördüm. Bu nedenle de ekli belgeyi sizin formülleri de uygulayarak ve olması gereken hesaplamaları uzun ve karışık yollarla yaparak ( elle yapmak yerine matrah değişikliği yapılırsa gözlem / kontrol kolaylığı açısından) ekli belgede düzenledim.
Ekli belgede kırmızı renkli alanlarda açıklama ve kriterler de mevcuttur.
Destek ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Telefondan yazıyorum.
Demekki "istediıiniz sonucu" izah edememişsiniz diyeyim.
İstediğinizden değil de, Gelir Vergisi mi yanlış hesaplanıyor, sütun adını hatıramıyorum ama kümülatif toplamın oranlara dağılımı mı yanlış bu konulardan söz etseniz mesela diyorum.

Yoksa;
-- dağılıma tabi tutulacak şeyin ne olduğu mu karışıyor. Örneğin bu donem matrahının oranlara dağğlımını mı elde etmek istiyorsunuz?
-- kümülatif matrah üzerinden hesaplanan verginin ne kadarının bu dönem matrahından kaynaklandığını mı bulmak istiyorsunuz,
-- kümülatif üzerinden hesaplanan vergiden önceki dönem için hesaplanan vergj düşüldükten sonraki kısmını mı bulmak istiyorsunuz?
vs.

Aynen. İzah edemediğimi anladım.
İki alanda hatalı...
Detaylı açıklama ve olması gereken durumu / sonucu gösteren alan uzun formüllerle tabloya ekledim.
özellikle 2021-2 ve 2021-3 sayfalarında yapacağınız formülü sonucu gözlemlenmeli... Bizimki ile doğrulanmalı... (bizimkinde çok senaryo yaptım. Umarım doğru sonuç veriyordur.)

Net bir cevap yazayım: YANILIYORSUNUZ.

Gelir Vergisi, vergi tekniği bakımından BU AY MATRAHI üzerinden HESAPLANMAZ.
-- Gelir Vergisi KÜMÜLATİF MATRAH üzerinden hesaplanır (ödenecek demedik, "hesaplanan")
-- önceki dönem hesaplanan Gelir Vergisi tutarı bundan çıkartılarak, BU AY ÖDENECEK GELİR VERGİSİ bulunur.
Yani Gelir Vergisi hesaplama formülünün sonuçlarından, aynı formülü önceki aydan devreden matrah üzerinden de uygulayıp,
BU AY ÖDENECEK = KÜMÜLATİF'den hesaplanan - DEVREDEN'den hesaplanan şeklinde bulabilirsiniz.

DAĞILIM kısmına gelince(dağıtılan şey vergi değil matrah):
8 numaralı cevapta verdiğim formülü uygulamamışsınız.
10 numaralı cevapta sadece formülün başındaki AC düzeltmesinden söz ederek, 8 numaralı cevabımı da buna göre güncellemişim.
Verdiğim formül >> =MİN($AC4;AI$2)-TOPLA(KAYDIR($AI4;;-1;;SÜTUNSAY($AI4:AI4)))
Son belgede sizin uyguladığınız formül >> =MİN($AC4-TOPLA(KAYDIR($AI4;;-1;;SÜTUNSAY($AI4:AI4))))
şeklinde. Yani aradaki AI$2 kısmını (tarife sayfasındaki kümülatif dilim tutarları) yazmamışsınız.
Yeni belgenizde bu alanı 18'inci satıra taşımışsınız. Bu durumda verdiğim formüldeki AI$2 kısmının AI$18 olarak değiştirilmesi gerekir.
Özetle verdiğim dağılım formülünün de bir sorunu yok.

Ömer BARAN Üstadım,
--Yanılgı değil. Yöntem farklı. Sizin söyleminizdeki yöntem Malumunuz Geçici Vergi dönemlerinde uygulanan yöntemdir. Sizin hesaplamanın kümülatiften olduğu önceden gördüm. Ama ilgili aydaki hesaplamayı göstermemiştiniz. 14. Pencere birinci bölüm tabiki bir yöntem.
Söylem hatalı değil. Ancak, Aylık ücret bordrolarında bir önceki aydan devir eden Gelir Vergisi Matrahı gösterilir. Hesaplanan vergi değil. her ayki bordroda; (Önceki Dönem, Cari Dönem (Hesap yapılacak Ay) ve Kümülatif Matrah ) olarak gösterilir. Son Ekli tablodaki anlatımlarda var. Bu yönteme göre de bütün bordro programlama yapanlar bunu böyle uygular.
--AI:AM aralığı tabiki matrah. Doğrudur.
8 numaralı formüldeki revizeyi görmedim. Ayrıca AI2:AM2 aralığındaki Oranları kes yapıştır yapmamışım. Kopyalamışım. Özür dilerim. Orayı düzelttim.

Sonuç olarak mümkünse talebim:
AE4 hücresindeki =TOPLA.ÇARPIM(--(AC4>'2021GVHSP'!$E$3:$E$7);(AC4-'2021GVHSP'!$E$3:$E$7);'2021GVHSP'!$G$4:$G$8-'2021GVHSP'!$G$3:$G$7) formülü revize ederek. Birkerede BE4 hücresindeki sonucu alabilecek şekilde revize edebilir misiniz. ANcak Önceki ayda hesaplanan vergiden değil. 11. penceredeki benim anlatımıma göre gerekli. Yani (Önceki Dönem, Cari Dönem (Hesap yapılacak Ay) ve Kümülatif Matrah ) kriterlerine göre.
AI4 hücresindeki düzeltilmiş =MİN($AC4;AI$18)-TOPLA(KAYDIR($AI4;;-1;;SÜTUNSAY($AI4:AI4))) formülü AI4:AM4 aralığı değerlerin matrah dağılımının AQ4:AI4 alnındaki gibi dağıtılması için bu formülü revize edebilir misiniz?
Lütfen.

Diğer Yandan ücret bordrosu hesaplanması ile ilgili bir iki link paylaşıyorum.

Sayın @KMLZDMR .
Belirttiğiniz yöntemdeki mantık, önceki dönemde hesaplanan vergilerin ORAN dağılımı üzerinden işlemesi gerekir.
Vergi tekniği bakımından da pratiklik bakımından da benim belirttiğim yöntem tercih edilmeli diyorum.

Zaten kümülatif üzerinden yapılan hesaplama (ki doğru hesaplama budur)
BU AY matrahını ve DEVİR rakamını içerdiğine göre;
=TOPLA.ÇARPIM(--(AC4>........) - TOPLA.ÇARPIM(--(AA4>......)
şeklinde formül düzenlemesi yeteridir. Özetle BU Ay MATRAHI üzerinden bir hesaplama gerekmez. Çünkü KÜMÜLATİF bunu da içeriyor.

Belgeniz önümde açık olmadığı için dağılım konusuyla ilgili yazdıklarınıza bakma şansım yok şu an.
Verdiğiniz linkte ne var bilmiyorum.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
Örneğin Mart ayı Ücret Bordrosunda Şubat ayında Hesaplanan Vergi görünmez. Verginin matrahı görünür. Bu Şubat ayının Kümülatif Gelir Vergisi Matrahıdır. Mart ayında "Önceki Aydan Devir Eden Gelir Vergisi Matrahı " sütununda görünür.
Şimdi Mart Ayı Bordrosundaki sütunlarda veri olarak;
Şubattan devir eden AA sütunu "Önceki Aydan Devir Eden Gelir Vergisi Matrahı " : 23000
Mart Ayı için hesaplanmış "Bu ayki Gelir Vergisi Matrahı" AB sütunu : 30000
"Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı" AC sütunu : 23000+30000=53000
sütunları ve değerleri varsa
Mart ayı gelir vergisi matrahı olan "Bu ayki Gelir Vergisi Matrahı" tutarının hesaplanan gelir vergisi ne olur ?
Malum gelir vergisi Dilim tutar ve Yüzdeleri bilinmektedir.

ücret bordroları / çıktıları bağımsız olmaktadır.
Bizim asıl bordro sütunumuz buna göre hazırlandığı için buna ihtiyaç var.

AI4 hücresindeki sizin formülü benim anlatım ve talebime göre revize etme gerekli =MİN($AC4;AI$2)-TOPLA(KAYDIR($AI4;;-1;;SÜTUNSAY($AI4:AI4)))
yine
AE4 hücresindeki sizin formülü benim anlatım ve talebime göre revize etme gerekli =TOPLA.ÇARPIM(--(AC4>'2021GVHSP'!$E$3:$E$7);(AC4-'2021GVHSP'!$E$3:$E$7);'2021GVHSP'!$G$4:$G$8-'2021GVHSP'!$G$3:$G$7)

Lütfen. Saygılaırmla.

Neden ısrarla aynı şeyi yazıyorsunuz anlayamıyorum.
Mart ayına ait Gelir Vergisi Matrahının Vergisi şöyle bulunur;
(Şubattan Devir + Mart ) üzerinden tarifeye göre hesaplanacak GV 'den
Şubattan Devir üzerinden hesaplanacak GV çıkartılır.

Kod:
(1 satır)

AI4 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın (kümülatif dilim bilgileri örnek belgedeki gibi AI18:AM18'de).

Kod:
(1 satır)

Artık bunun üstünden de en sağdaki tablonuzda (dağılımlı hesaplama) =AI4*AZ$3 formülünü kullanabilirsiniz.
Yuvarlama işleminin son aşamada (ödenecek-kesilecek verginin hesaplanması aşamasında yani AE sütununda) yapılması gerektiğini hatırlatayım, dağıtılan matrahlarla oranları çarpma işleminde yuvarlama yapmak bence yanlış.
İnce hesaba girilirse kuruş farkı oluşabilir.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
37