Çözüldü Yıl Seçimli Kriterli Gelir Vergisi Hesaplama

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekli tabloda "Yıl seçimli kriterli gelir vergisi hesaplama" yapmaya çalıştım. Kendimce oldu da.
Ancak uzun yollardan yapabildim.
a) 51. satırda düzeldiği formülün alternatifi nasıl yapılır?
Formül yardımı 1: F51 hücresindeki bu formül farklı yöntemle nasıl yapılır? KAYDIR?, Topla.Çarpım? =EĞER(YADA($C$50="GELİR";$C$50="ÜCRET");İNDİS($A$4:$AG$45;KAÇINCI($C$49;$D$4:$D$45;0);KAÇINCI(F50;$A$3:$AG$3;0));"")

b) Tek hücrede yardımcı alan olmadan veri tabanı alanına göre ilgili kriterlere göre hesaplatama formülü yapabilir misiniz?
Formül yardımı 2: C52 hücresindeki =TOPLA.ÇARPIM(--($C$51>F51:L51);--($C$51-F51:L51);--(T51:Z51)) bu formülü 51. satırdaki duruma göre düzenlemiştim.51. satırı buraya getirtmeksizin. C49 ve C50 kriterleri baz alınarak vergi hesaplamak için c53 hücresine tek formül olarak nasıl düzenlenir?

şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
@KMLZDMR

-- F52 hücresi için (sağa kopyalanacak), gayet iyi oluşturulmuş F51'deki formülün mantığıyla aşağıdaki birinci formül alternatif olarak kullanılabilir.
-- Gelir Vergisi hesaplaması için; F51:Z51 veya F52:Z52 aralığına çekilen değerle olmaksızın (yani doğrudan üst ana tablodan hareket ederek),
C53 hücresine aşağıdaki ikinci formül sonuç verecektir.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(2 satır)

.
@KMLZDMR

-- F52 hücresi için (sağa kopyalanacak), gayet iyi oluşturulmuş F51'deki formülün mantığıyla aşağıdaki birinci formül alternatif olarak kullanılabilir.
-- Gelir Vergisi hesaplaması için; F51:Z51 veya F52:Z52 aralığına çekilen değerle olmaksızın (yani doğrudan üst ana tablodan hareket ederek),
C53 hücresine aşağıdaki ikinci formül sonuç verecektir.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(2 satır)

.

Çözüm
Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum