Çözüldü Gelir Vergisi Matrahlarını Kümülatif Listeleme

Qene

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Bir ihtiyacım hasıl oldu, aklıma ilk gelen de sizler oldunuz. Acaba yapılırı var mı bilmiyorum ama olursa benim için çok kolay olacak. Ek'li dosyamda özet olarak hazırladığım bir icmal listemin 3 sütununu örneklendirdim. Bunun gibi yüzbinlerce satırdan oluşan bir tablom var. Amacım, karışık olarak sıralanmış matrahları, yıl bazlı olarak tek sütunda kümülatif bir şekilde sıralatabilir miyim?

Gelir Vergisi Matrahlarını Kümülatif Listeleme

Listemin C sütununda gelir vergisi matrahları var. Bu matrahlar sicil numarasına ve ayın ilk günlerine ait tarihlere göre yazılmış durumda. Her sicilden 12 aylık matrah var. Yapmak istediğim 1000 sicilinin önce 2019 yılını ay ay listeleme ama her ay bir önceki ayın üstüne eklenerek toplanmalı. Yıl bitince matrah yeniden sıfırlanacak, tekrar 12 aylık toplayarak gidecek. Sicil bitince, diğer sicile başlayacak. Aynı tabloda olmasına gerek yok, ayrı bir tabloda 4 sütun birleştirilerek yeniden listelenebilir mi?
Örnek dosyam ek'tedir.

Desteklerinizi rica ederim, teşekkürlerimle.

Ekli dosyalar

• kumulatif_degerleri_kriter_bazli_listeleme.xlsx
    16.5 KB · Görüntüleme: 12
Çözüm
Selamlar,

aynı formülde sicil ve tarih alanlarınının da yanyana gelmesini sağlamak mümkün olabilir mi?

sanıyorum, sorunuzu tam olarak anlayamadım..
Var olan bir listenin aynısının, farklı bir alanda tekrar yazılması mı isteniyor?... Yoksa ??

Ben var olan listenin aynısının da yazılıp, bu listeye, Kümül Matrah kolonu ilavesi yapılacak şeklinde yorumlayarak ekteki dokumanı hazırladım.
Yanılıyor da olabilirim..

1660150378417.webp
Mehmet hocam merhaba,

İlginize teşekkür ederim. Ellerinize sağlık olsun. Sonucu kontrol edip sizi bilgilendireceğim. Aslında sürükleme yerine dinamik olarak dökülme olabilse benim açımdan çok iyi olurdu.

Hocam muhteşem bir zeka, muhteşem bir çalışma, çok çok teşekkür ediyorum. Acaba biraz şımarıklığa vurup, aynı formülde sicil ve tarih alanlarınının da yanyana gelmesini sağlamak mümkün olabilir mi?

Bunu isteme amacım: ilerde bu tür dinamik yapılarda tek bir veritabanından birden fazla alan oluşturma ihtiyacım olabilir ve ben de nasıl yapıldığını şimdiden öğrenirsem o dönemde rahat rahat üzerinde uyarlama yapmak için çalışırım.

Şimdiden sağolun.

Selamlar,

aynı formülde sicil ve tarih alanlarınının da yanyana gelmesini sağlamak mümkün olabilir mi?

sanıyorum, sorunuzu tam olarak anlayamadım..
Var olan bir listenin aynısının, farklı bir alanda tekrar yazılması mı isteniyor?... Yoksa ??

Ben var olan listenin aynısının da yazılıp, bu listeye, Kümül Matrah kolonu ilavesi yapılacak şeklinde yorumlayarak ekteki dokumanı hazırladım.
Yanılıyor da olabilirim..

1660150378417.webp

Ekli dosyalar

• kumulatif_degerleri_kriter_bazli_listeleme.xlsx
    14.8 KB · Görüntüleme: 8
Çözüm
Hocam tam istediğim hususu yapmışsınız.
Sadece ben sıralamayı alan;{1\2} olarak değiştirdim. Ufkumu açan bir çalışma oldu. Ellerinize sağlık olsun.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8
Geri