Çözüldü Bilgiler yapıştırılınca butonlar küçülüyor

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba hayırlı sabahlar.

Ekte gönderdiğim excel dosyamın 2.sayfasındaki bilgileri A sütunu ile Rakam satırının köşesinden tüm sayfayı seçip
kopyalayıp (bu bilgileri başka programdan alıyorum), 1.sayfanın A1 hücresine yapıştırdığım da 1.sayfanın 1.satırında bulunan butonlar küçülüyor.

Butonların küçülmemesi için ne yapmam gerekir, yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

@SilinenUye8231
Düğmelerin olduğu sayfa aktif iken F5 >> ÖZEL >> NESNELER'i seçin (düğmeler seçili hale geldi),
Düğme1'in üzerinde fareyle sağ tıklayıp BOYUT ve ÖZELLİKLER'i seçin (sağda şekil biçimlendir ekranı görünecek),
bu alanda ÖZELLİKLER kısmından, HÜCRELERLE TAŞIMA ve BOYUTLANDIRMA seçeneğini seçin.
İşlem tamamdır.
Kopyala yapıştır işlemini artık yapabilirsiniz.

Deneyerek cevap yazmıştım ancak haklısınız, kopyalama işlemini tekrarladığımda aynı durum oluşuyor.

Ancak, kopyalama alanı seçimini KÖŞEden değil de, dolu bir hücre aktifken CTRL+A (tümünü seç) >> CTRL+C
diğer sayfa A1'de iken CTRL+V yapınca sorun olmadı. Bir de siz deneyin isterseniz.

Sayın Ömer Bey, başka programdan aldığım veri üzerinde dediğiniz gibi CTRL+A yaptığımda bazı bölümleri seçiyor, verilerin hepsini seçmiyor.
Başka programdan almış olduğum verilerin aralarındaki satırlarda boşluklar olduğu için hepsini seçmiyor.

Sayın Ömer Bey, süper bi çözüm olmuş. Elinize sağlık.

Başka programdan sorguladığımız sayfayı masaüstüne indirdiğimizde uzantı olarak ExcelWorkbook(.xls) dosyası olarak iniyor, bu dosyayı açmak istediğimizde ekrana kaynağına güvenmiyorsanız dosyayı açmayın, yinede açmak istiyor musunuz diye uyarı geliyor, buradaki uyarıya evet dediğimizde dosya açılıyor, buradaki verilerin hepsini kopyalayıp, kendi çalışma sayfama yapıştırdıktan sonra işlemlere başlıyorum.

Sayfalar birbirinden bağımsız olduğu için kopyalanacak verinin masaüstündeki indirilecek dosyaya Sorgu ismi verildikten sonra bu dosyadaki bilgileri makro ile kendi sayfama yapıştırırsa daha da süper olacak o zaman.

İçeriğini değiştirdiğiniz (özel bilgi temizliği) bir kaynak belge örneği eklerseniz iyi olur.
Belge içeriğinde tek sayfa mı vardır, 1'den fazla sayfası varsa veri alınacak sayfa adı nedir, veri türü nedir gibi aklıma gelen sorular var.
Yoksa GÖZAT gibi bir ekranla dosya seçilip içeriği doğrudan istenilen sayfaya aktarılabilir.

Sorgulama sonrasında C:\Users\ASLAN\AppData\Local\Temp kısmında excel dosyası oluşturuyor ve ekrana açıyor.
Bu dosyayı farklı kaydet dediğimde kayıt türü kısmında Unicode Metin yazıyor, bu kısımdan dosyanın türünü değiştirip masaüstüne alınabilir. Dosyanın türü Excel Çalışma Kitabı uzantısı (.xlsx) dosyanın adıda SORGU olabilir.

Bu seferde işlem uzuyor, makroya gerek yok diye düşündüm, en kolay yöntem Ctrl+Shift+End daha iyi bir çözüm geldi bana.

Alternatif olsun diyorsanız kod yazıp gönderirseniz daha iyi olur, başka programlarımda kullanabilirim.

Şöyle olabilir.
GÖZAT ekranında, bahsettiğiniz TEMP dizinine geçip oluşan excel belgesini seçersiniz.
Kırmızı renklendirdiğim kısım temp dizinine kaydedilen dosyanın adında keçecek bir kelime gibi düşünüp,
dosya adına göre değiştirirsiniz.

VBA:
You must log in to view content
(19 satır)

Sayın Ömer Bey, bende örnek belge hazırlamaya çalışıyordum. Siz kodu yazmışsınız bile.
Temp dizisinde dosya adı sabit olmuyor, her sorgulamada farklı numara oluşturuyor.

Önemli verileri silerek dosyayı ekliyorum.

https://***/cd4mkox2gpm9/SORGU.xlsx.html

Gözat ekranında dosya adında geçen kelimeye göre filtreleme şart değil elbette.
Kodda yer alan aşağıdaki kısımları silip, dizinden veri alınacak dosyayı seçmenizin yeterli olması lazım.

: .InitialFileName = "*ExcelWorkbook*" (bu kısmı silin)
If Not InStr(dsy, "ExcelW........... (bu satırı silin)

GÖZAT ekranında TEMP dizinine geçip dosya seçip işlemi onaylayın.

Sayın Ömer Bey, kodu çalıştırdığımda temp klasörüne otomatik olarak gitmiyor, temp klasörüne seçerek gittiğimde oradaki excel dosyalarını görmüyor. Excel dosyalarının uzantıları .csv 'yimiş.

Sayın Ömer Bey, kodu çalıştırdığımda seçtiğim dosyadaki bilgileri Sayfa1 e yapıştırdığında satırlardaki bütün bilgileri A sütunundaki hücrelere yapıştırıyor, diğer hücrelerin hepsi boş. Örneğin 12.satırdaki değişik hücrelerdeki bilgileri A12 hücresi içerisine birleştirerek yapıştırıyor. Diğer satırlarda bu şekilde oluyor.

Ayrıca benim bilgisayarda kullanıcı ismi ASLAN olduğu için bu kod çalışacak, başka arkadaşlarda kendileri oturum açtıklarında bu dosyayı kullandıklarında kod hata verecek, kod bilgisayar ismini otomatik alsa, bu şekilde de olabilir mi?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22