Çözüldü Biçim farklılığı nedeniyle hücrelerde eşitliği sağlama

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Biçim farklılığı nedeniyle iki hücre eşitliği sağlamaya ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz.
Şöyleki;
Sayfa1 B3 hücresi biçim katagorisi "Genel" olup Sayfa2 D5 hücresi biçim katagorisi de "Genel" olmasına rağmen
B3 ve D5 hücreleri değerleri aynı olmasına rağmen eşitlik sonucu yanlış olmaktadır.
Sayfa2 alan dış veri kaynağından kopyalandığı/çekildiği için biçim değişikliği yapılmadan,
Sayfa1 B3 hücresi değerinin başına Shift+2 ile (') parantez içindeki tırnak işareti konulunca eşitlik doğrulansa da B sütunu satırları çok olmasından dolayı her hücreye3elle tırnak eklemek uzun işlem olacaktır.
Sayfa1 B sütununu eşitlik DOĞRU olması için biçimi nasıl düzenlemeli?

şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba B3 e kırp formülünü ekleyip eşitleme yapınca doğru sonucu veriyor. Deneyiniz.

=KIRP(B3)=Sayfa2!D5
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Bu alanları formülle düzenlememiz mümkün değil.
Sayfa 1 değerleri elle girilmektedir/Girilmiştir. Sayfa 2 değerleri ise dış veriden çekilmektedir.
Biçim işlemlerinden bir yol bulmak gerekli.
Sonuç ta hücrede doğru olmasını sağlamak gerekli. Zira bu iki değerin eşitliği başka sayfaya formülde kullanılmaktadır.

Sayfa 1 verileri elle nasıl giripte bu hale getiriliyor pek anlamadım. Gerçi o kısmı çok da önemli değil ama formülle neden düzenleyemiyorsunuz neden zor olsun ki. Çünkü Sayfa 1 de B sütununun yanındaki C sütununa veya başka sütuna =KIRP(B3) şeklinde yapıp aşağı doğru sürüklerseniz tüm verileriniz sayfa 2 deki formattaki veriyle eşleşir. Dilerseniz kopyala yapıştır 123 değerler şeklinde c sütununu formülden kurtarırsınız. dilerseniz b sütununu referans gösterdiğiniz formüllerde KIRP(B3) şeklinde formüllere ek yaparsınız veya dilerseniz formüllerde B sütunu yerine C sütununu referans gösterirsiniz. Bunlar harici B sütununu metni sütunlara dönüştür işlemi yolunu da deneyebilirsiniz.

Sayfa 1 verileri elle nasıl giripte bu hale getiriliyor pek anlamadım. Gerçi o kısmı çok da önemli değil ama formülle neden düzenleyemiyorsunuz neden zor olsun ki. Çünkü Sayfa 1 de B sütununun yanındaki C sütununa veya başka sütuna =KIRP(B3) şeklinde yapıp aşağı doğru sürüklerseniz tüm verileriniz sayfa 2 deki formattaki veriyle eşleşir. Dilerseniz kopyala yapıştır 123 değerler şeklinde c sütununu formülden kurtarırsınız. dilerseniz b sütununu referans gösterdiğiniz formüllerde KIRP(B3) şeklinde formüllere ek yaparsınız veya dilerseniz formüllerde B sütunu yerine C sütununu referans gösterirsiniz. Bunlar harici B sütununu metni sütunlara dönüştür işlemi yolunu da deneyebilirsiniz.
Sayfa 1 verileri asıl belgemde TC no lar olup liste halinde girilmiş vaziyette, sütunun sol ve sağ alanları hepsi dolu...
Sayfa 2 verileri ise dış kaynaktan excel olarak gelmekte...

Sayfa 1 verileri asıl belgemde TC no lar olup liste halinde girilmiş vaziyette, sütunun sol ve sağ alanları hepsi dolu...
Sayfa 2 verileri ise dış kaynaktan excel olarak gelmekte...
Tüm sütunlarınız dolu olması size çözüm yolu oluşturmakta engel değil. Siz B sütununundan belliki vazgeçmek istemiyorsunuz asıl dosya yüklenmediği için de hep alternatifli çözümler sunuyoruz. Madem B sütununuzda sorun var dolayısıyla verileriniz manuel girilse bile hep sorun çıkarıyor. Yeni boş bir çalışma kitabında herhangi bir sütuna B sütununu komple kopyalayıp yapıştırın yanındaki sütuna da kırp işlemini yapıp verilerinizi açıklayın sonra asıl çalışma kitabımızda B sütununu silip aynı yere tekrar yeni sütun ekleyip diğer çalışma kitabında ayıkladığınız verileri kopyala 123 değer olarak yapıştırsanız olmaz mı ? Ayrıca Biçim boyacısını yöntemini de deneyebilirsiniz orjinal dosyanızda.

@KMLZDMR

Merhabalar.
Sn. @mehmet2300 sorunuzu cevaplamış ( =KIRP(B3)=Sayfa2!D5 ) ve cevapta da bir sorun yok.

"...... DOĞRU olması için biçimi nasıl düzenlemeli?...." ve "..... Biçim işlemlerinden bir yol bulmak gerekli. ... "
şeklindeki ısrar/yönlendirmeyi anlayamadım. BİÇİM ayarlarıyla bir hücredeki DEĞERi değiştiremezsiniz.
"Sonuç ta hücrede doğru olmasını sağlamak gerekli." diyorsunuz ve verilen cevabın sonucu da DOĞRU.
Oysa yapılması gereken; Sayfa1 C3 hücresine durumun kontrolü için uyguladığınız ve sonucu YANLIŞ olan =B3=Sayfa2!D5
formülünün yerine (aynı hücreye), verilen cevabı uygulamanız yeterli.

Bir hücrenin biçimi ney olarak ayarlanmış olursa olsun, dış kaynaktan alınan verinin, kopyala/yapıştır veya sair şekilde
hücreye yazdırıldığında, bu yazdırma işleminden önceki hücre biçimlendirmesinin bir önemi yok.
Sayfa2'deki veri içeriği SAYI olarak görünse de METİN. Her iki taraftaki hücrelerin, YATAY HİZALAMA biçimlendirmesini GENEL olarak ayarlarsanız göreceğiniz şey birinin (SAYI olanın) sağa, diğerinin (METİN olanın) sola yaslandığı olacaktır.
Özetle hücredeki DEĞERin sayı mı /metin mi olduğunu anlamak için çok basit bir yöntem, YATAY HİZALAMA biçimini GENEL olarak ayarlamaktır.

EŞİTLİK KONTROLÜ;
-- = --Sayfa2!D5=--Sayfa1!B3 >> iki değeri de SAYIya dönüştürerek,
-- =--Sayfa2!D5=Sayfa1!B3 veya =1*Sayfa2!D5=Sayfa1!B3 >> Sayfa2'deki değeri SAYIya dönüştürerek,
-- =Sayfa1!B3&""=Sayfa2!D5 veya =KIRP(Sayfa1!B3)=Sayfa2!D5 ya da =METNEÇEVİR(Sayfa1!B3;"@")=Sayfa2!D5 >> Sayfa1 B3 hücresindeki değeri METİNe dönüştürerek,
-- =ÖZDEŞ(Sayfa2!D5;Sayfa1!B3) >> iki değeri de METİN'e dönüştürerek,
gibi yöntemlerle de yapılabilir.

Ha eğer siz bu eşitlik kontrolünü başka bir hücredeki, =EĞER(Sayfa2$D5=Sayfa1!B3;.....;.....) gibi bir formül içerisinde kontrol ettiriyor/ettirmek istiyorsanız yapacağınız şey, bu formüldeki KOŞUL bölümünü yukarıdaki seçeneklerden biriyle değiştirmekten ibaret olur.

.

Sayın Ömer Baran Üstadım,
8. pencerede anlattığınız kıymetli bilgi ve durumlara göre değişiklik gösteren formül çözümleri beklentimdi. Bu formülleri yapmak istediğim duruma göre uyarlayamadım. Diğer yandan ekteki yenilenmiş dosyada "Sonuç" sayfası ekledim. Bu asıl dosyamda yapmak istediğim husustur.
-Sayfa1 B sütunu verilerinin bazıları Metin bazıları Sayı biçimindedir. (0) ile başlayanlar Metin' dir. bunun için başlarında Tırnak ekli. 0 sayısını başta tutama için.
-Sayfa 2 D sütun alanı ise dış veriden (GİB) gelmektedir. Hepsi Metin biçimindir.
her iki sayfada da (1 ve 2. sayfa) 0 ile başlayanlara dikkat gerekmektedir.
Sonuç sayfası E sütununa Sayaf1 den getirdiğim değeri, G sütununda Kaçıncı( formülü içerisinde kullanarak Sonuç sayfası E sütunundaki değeri sayfa2 D sütununda bularak satır sayısını getirtip Düşeyara/İndis formülünde kullanacağım.
Diyeceğim o ki Metin/Sayı görünümlü biçim farklılığını gidererek formülü neticelendirmek gerekli...
Diğer yandan Hücre fonksiyon yardım alanında söyle bir formül gördüm: =EĞER(HÜCRE("tür";A1)="v";A1*2;0)

Lütfen, son eklediğim kitaptaki duruma göre formülleri oluşturabilir misiniz?

Açıklamasında: "HÜCRE işlevi hücrenin biçimlendirmesi, konumu ve içeriği hakkındaki bilgileri verir. Örneğin, hücrede hesaplama yapmadan önce bu hücrenin metin değil de sayısal bir değer içerdiğini doğrulamak istiyorsanız şu formülü kullanabilirsiniz:" der.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @KMLZDMR 4. mesajımda dediğim gibi "dilerseniz b sütununu referans gösterdiğiniz formüllerde KIRP(B3) şeklinde formüllere ek yaparsınız"...... sayfa 1 in bağlı olduğu formüllerin referanslarına KIRP formülünü ekleyeceksiniz bu kadar basit neden bu kadar kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ki yani sonuç sayfasında G6 hücresindeki formülünüz şöyle olmalı ;

[formul]=KAÇINCI(KIRP(E6);Sayfa2!$D$5:$D$9;0)[/formul]

Merhaba, tamamen yanlış anlamış olabilirim , aşağıdaki formülü "sonuç" sayfası G6 hücresine yazıp aşağı kopyalar mısınız ?

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Sayın #ezelk ilginize teşekkür ederim.
#Mehmet2300 dediği üzere E6 ları kırp(e6) sizin formüle ekleyince işlem yapıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @KMLZDMR 4. mesajımda dediğim gibi "dilerseniz b sütununu referans gösterdiğiniz formüllerde KIRP(B3) şeklinde formüllere ek yaparsınız"...... sayfa 1 in bağlı olduğu formüllerin referanslarına KIRP formülünü ekleyeceksiniz bu kadar basit neden bu kadar kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ki yani sonuç sayfasında G6 hücresindeki formülünüz şöyle olmalı ;

[formul]=KAÇINCI(KIRP(E6);Sayfa2!$D$5:$D$9;0)[/formul]
Sayın #mehmet2300 teşekkür ederim.
İLk sayfada sizin formülü eşittir de kullandığımda hatalar almıştım. Son eklediğim hususa göre formül çalışmaktadır.
Diğer yandan Ömer Baran üstadımın 8.pencerede harika bilgileri kapsamında/ formül içinde kullanıma göre =KAÇINCI(eğer( ve( sonuç sayfası E6 hücresi biçimi sayıysa; E6 hücresini Metneçevir);E6; Sayfa2!$D$5:$D$9;0) gibi kullanılmasını da öğrenmekte yarar görüyorum.
Ömer Baran üstadım bu konuda gördüğü üzere 8. penceredeki işlemleri içine olan ve Sayfa1 B sütunu değerleri 0 ile başlayan metin sayma sayıları ile başlayan sayı biçiminde görünmekle sayfa2 D sütunu tamamı sayı gibi görünmekteki duruma uygun başkaca formül tipi beklentim var. Zira bu tip durumlarda farklı formül ileride yararlı oluyor.

Diğer yandan
Hücre fonksiyon yardım alanında söyle bir formül gördüm: =EĞER(HÜCRE("tür";A1)="v";A1*2;0) formülü çalıştıramadım.
Lütfen, son eklediğim kitaptaki duruma göre formülleri oluşturabilir misiniz?
Açıklamasında: "HÜCRE işlevi hücrenin biçimlendirmesi, konumu ve içeriği hakkındaki bilgileri verir. Örneğin, hücrede hesaplama yapmadan önce bu hücrenin metin değil de sayısal bir değer içerdiğini doğrulamak istiyorsanız şu formülü kullanabilirsiniz:" der.

Rica ederim. İlk başta yüklediğiniz dosyada ben kırp ile eşitlik yapınca tüm sonuçların sorunsuz şekilde DOĞRU olduğunu gördüm ayrıca Başından beri tüm mesajlarımda size KIRP ile sorununuzun çözülebileceğinden bahsettim... ama asıl yapmak istediğiniz dosyayı ve formülünüzü en sonda yükleyince daha net çözüm oldu. Herkes alternatif olarak kısa çözüm yolu ister çünkü formüller ne kadar uzarsa ve artarsa çalışma kitabınız gereksiz yere o kadar fazla kasılır. Alternatif Çözüm yolları öğrenmek isterseniz...

[formul]=KAÇINCI(E6&"";Sayfa2!$D$5:$D$9;0)[/formul]

[formul]=KAÇINCI(TEMİZ(E6);Sayfa2!$D$5:$D$9;0)[/formul]

[formul]=KAÇINCI(KIRP(TEMİZ(YERİNEKOY(E6;DAMGA(160);" ")))&"";Sayfa2!$D$5:$D$9;0)[/formul]

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14