N

Çözüldü Koşullu Biçimlendirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan nookta
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nookta

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, bir konu hakkında soru sormak istiyorum Excel'de koşullu biçimlendirmede, saat olarak renklendirme yapılabilinir mi?

Örnek:
1 tablodaki stün da zaman aralığına saat olarak 14:30 yazıldığında, o zaman aralığından 2 saat sonra bu stun renk değiştirmesi yapılabilinir mi? Bu stune 6 saat 12 saat ve 24 saat zaman dilimi ekleyebilirmiyiz ?

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorularınızı, cevabımın atındaki İMZA bölümünü okuyarak, bir örnek belge üzerinden sorarsanız
daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.

İsteğiniz esas olarak yapılabilir gibi görünüyor.
Tarih/saat işlemleri bakımından, Ms.Excel için 1 sayısı 1 gün (yani 24 saat) anlamına gelir.
Buna göre de 14:30 yerine =14,5/24 yazabilir, hücrede 14:30 yazılı ise bunu 24 ile çarparak 14,5 değerini bulabilirsiniz.
Bu bilgilerden hareketle umarım kendiniz halledebilirsiniz.

DOSYA ekte'dir
1566925910959.webp

kırmızı ok ile görünen yerde, zaman ayarlı renklendirme yapabilirmiyiz.?

@Ömer BARAN

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Sorularınızı, cevabımın atındaki İMZA bölümünü okuyarak, bir örnek belge üzerinden sorarsanız
daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.

İsteğiniz esas olarak yapılabilir gibi görünüyor.
Tarih/saat işlemleri bakımından, Ms.Excel için 1 sayısı 1 gün (yani 24 saat) anlamına gelir.
Buna göre de 14:30 yerine =14,5/24 yazabilir, hücrede 14:30 yazılı ise bunu 24 ile çarparak 14,5 değerini bulabilirsiniz.
Bu bilgilerden hareketle umarım kendiniz halledebilirsiniz.
dosyayı yanlış eklemişim size zahmet kaldırabilirmisiniz, dosya bu ama buna benzer farklı bir dosya daha olacak

@Feyzullah formüllerde sadece saat nasıl yazabiliriz. ve, yazdığımız saate koşullu biçimlendirmeden, saat limiti olarak renklendirme eklenebilinir mi?
Burada ki konu formüllerle ilgili ve/veya koşullu biçimlendirme ile alakalı.
Diğer konu ile hiç bir alakasını göremedim.
Diğer konuda makro ile sayfa sekme isimlerini reklendiriliyor. Sizin yapmak istediğinizden çok farklı bir konu. Formüllerle yüzeysel bilgim var size Sayın @Ömer BARAN Hocam, @PriveT Hocam veya konu ile bilgisi olanlar müsait olduklarında yardımcı olabilirler.

Burada ki konu formüllerle ilgili ve/veya koşullu biçimlendirme ile alakalı.
Diğer konu ile hiç bir alakasını göremedim.
Diğer konuda makro ile sayfa sekme isimlerini reklendiriliyor. Sizin yapmak istediğinizden çok farklı bir konu. Formüllerle yüzeysel bilgim var size Sayın @Ömer BARAN Hocam, @PriveT Hocam veya konu ile bilgisi olanlar müsait olduklarında yardımcı olabilirler.

excel bilgim fazla olmadığından koşullu biçimlendirmeden, sadece belirli bir saate gelinceye kadar renklendirebiliyorum, ama tarihi tamamen alıyor formül olduğu için, bunu 1 kere saat limitlerine bölebilsem ;) yinede teşekkür ederim

Tekrar merhaba.
Sanırım ihtiyaç karşılanmış ancak ben bir uyarıda bulunmak isterim.
Soruların örnek belge ile desteklenmemesini, hele hele ekran görüntüsüyle soru sorulmasını hiç anlayamıyorum doğrusu.

Yapılacak işlem zor değil ve ihtiyaç sahibi bir miktar zahmete de katlanmalıdır.
Hele hele, herhangi bir karşılık beklenilmeksizin cevap vermeye, emek-zaman harcamaya hazır birçok arkadaşımız varken.

Zahmet dediysem zor bir şey de istenilmiyor; FARKLI KAYDET diyerek gerçek belgenizin bir kopyasını alıp,
soru-ihtiyaç ile ilgisi/bağlantısı yoksa var olan özel bilgileri silerek, varsa da iç tutarlılığı olmak koşuluyla
bu özel bilgilerin yerine anlamlı/gerçek verileri temsil edebilecek nitelikte rastgele veriler yazıp belgeyi foruma ekleyin..
Mevcut verilere göre, nihai olarak elde edilecek sonucu örneklendirmek ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığını açıklamak da yerinde olur.

Veri yığınının sorunu net anlaşılır kılacak miktarda olması yeterlidir, veri yığını gereksiz büyük olduğunda,
destek isteniyor gibi değil de işi yapacak birinin arandığı gibi bir izlenim uyandığını da hatırlatmalıyım.

İyi çalışmalar dilerim.

Tekrar merhaba.
Sanırım ihtiyaç karşılanmış ancak ben bir uyarıda bulunmak isterim.
Soruların örnek belge ile desteklenmemesini, hele hele ekran görüntüsüyle soru sorulmasını hiç anlayamıyorum doğrusu.

Yapılacak işlem zor değil ve ihtiyaç sahibi bir miktar zahmete de katlanmalıdır.
Hele hele, herhangi bir karşılık beklenilmeksizin cevap vermeye, emek-zaman harcamaya hazır birçok arkadaşımız varken.

Zahmet dediysem zor bir şey de istenilmiyor; FARKLI KAYDET diyerek gerçek belgenizin bir kopyasını alıp,
soru-ihtiyaç ile ilgisi/bağlantısı yoksa var olan özel bilgileri silerek, varsa da iç tutarlılığı olmak koşuluyla
bu özel bilgilerin yerine anlamlı/gerçek verileri temsil edebilecek nitelikte rastgele veriler yazıp belgeyi foruma ekleyin..
Mevcut verilere göre, nihai olarak elde edilecek sonucu örneklendirmek ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığını açıklamak da yerinde olur.

Veri yığınının sorunu net anlaşılır kılacak miktarda olması yeterlidir, veri yığını gereksiz büyük olduğunda,
destek isteniyor gibi değil de işi yapacak birinin arandığı gibi bir izlenim uyandığını da hatırlatmalıyım.

İyi çalışmalar dilerim.

Öncelikle bende uyarıda bulunduğunuz için teşekkür eder, yukarıda yazılanlar bir nebze okumadığınızı var sayıyorum. @Feyzullah bey ile gerek özelde gerekse başka bir konu üzerinden iletişime geçildi, dosya eklemiştim ve dosyayı benim ricam ile kaldırdı. @Feyzullah hocanın yazısını gördüğünüz, zaman ona bu konu ne oldu diye soracağınız direk üyeye uyarı babında bir sitem yazısı gördüm.
Yeni yetmelerden değilim ki , yazdığınız yazıyı sallayıp takmayayım ama uzun süredir internet kullanıcısı olarak, excel pek kullanmadım. Kişisel olarak SEO - WEB ve Danışmanlık hizmeti verdiğimden, excel ile pek bi işim olmuyordu ama gerek olduğunda yazdım ve yardımı mı aldım. @Feyzullah yönlendirdi ki tam yapabilmiş değilim. Yukardaki yazıda, açık ve net bi şekilde belirttiğim halde sorunun ne olduğunu çözemiyorsanız herhangi bi arkadaşa sorabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...