Çözüldü Belirli Saat Aralıklarında Mesaj Uyarısı Alma

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekli dosyada ilk üç sayfada ve D1 hücresinde yazılı saat değeri,

January için 3700:00 - 3800:00
February için 4100:00 - 4300:00
March için 4.200:00 - 4.400:00 saatleri arasında olduğunda

Konu: Bakım
Açıklamalar: "yazılım yüklenecek" şeklinde uyarı mesajı nasıl alabilirim ?

Syg,

Ekli dosyalar

Saatlerin o aralıkta olup olmaması durumunun kontrolünü ne sağlayacak? D1 hücresinde yapılacak olan değişimden sonra mı uyarı almak istiyorsunuz?

Sn. @okutkan 'ın müsaadeleriyle fikrimi ileteyim dedim.

Şayet;
-- işlem belgedeki tüm sayfaların D1 hücresine yönelik olacaksa,
-- D1 hücresine elle veri girilecekse (formül sonucu olmadığı),
-- alt ve üst sınır değerler belli ve sabit olup tüm sayfalarda geçerli olacaksa,

ayrı ayrı tüm sayfaların kod bölümüne Worksheet_Change kodu eklemek yerine,
VBA ekranında ThisWorkbook (BuÇalışmaKitabı) bölümüne şu kod uygulanırsa aynı sonuç alınabilir.

VBA:
You must log in to view
(6 satır)

Sn. @okutkan 'ın müsaadeleriyle fikrimi ileteyim dedim.

Şayet;
-- işlem belgedeki tüm sayfaların D1 hücresine yönelik olacaksa,
-- D1 hücresine elle veri girilecekse (formül sonucu olmadığı),
-- alt ve üst sınır değerler belli ve sabit olup tüm sayfalarda geçerli olacaksa,

ayrı ayrı tüm sayfaların kod bölümüne Worksheet_Change kodu eklemek yerine,
VBA ekranında ThisWorkbook (BuÇalışmaKitabı) bölümüne şu kod uygulanırsa aynı sonuç alınabilir.

VBA:
You must log in to view
(6 satır)

Hocam Merhaba,

İşlem tüm sayfalarda olmayacağı için bu kod efektif olmayacaktır.

Yapılması gereken uyarıları, uyarı yapılması gereken tarih ve saat aralıklarını şu an bir tabloda satır ve sütunlarda topluyorum.

Bu şekilde sn. @okutkanın söylemiş olduğu gibi daha doğru olabileceğini düşünüyorum. Dosyayı birazdan paylaşacağım.

Syg,

Harici bir sayfada ayları ve aralıkları liste haline getirip yapılabilir.

Tekrar Merhaba,

Ekteki dosyadaki tabloda uyarı verilmesi gereken tarih ve saat aralıkları paylaşılmıştır.

Bu tabloya göre; mesaj uyarısında A (2) hücresinden başlayarak (A(2), B(2) , ve C(3) hücrelerinde ve diğer hücrelerde geçen yazılar sırası ile görsel olarak düzgün görünmesi için alt alta çıkmalıdır.

Uyarı mesajları ise saatlere göre D ve E sütunu saat aralıklarında (önceki tablo gibi) ve F sütununda geçen günlere göre koşullanmalıdır.

Referans alınması gereken hücre January D1 hücresi olacak. Bu hücre ordijal tablomda bir hesaplamaya göre sonuç veriyor.

Kod yazıldıktan sonra bu hücreyi kendi orijinal tabloma göre revize edebilirim.

Bunu nasıl kodlayabiliriz ?

Not: C sütunundaki bilgileri ve çalışma kitabımın sayfa ismini orijinal tablomsa güncelleyeceğim. Tablo 50 . satıra kadar uzayabilir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Syg,

Ekli dosyalar

Uyarı mesajları ise saatlere göre D ve E sütunu saat aralıklarında (önceki tablo gibi) ve F sütununda geçen günlere göre koşullanmalıdır.
F sütunundaki tarihlerin mantığını anlayamadım?
"Referans alınması gereken hücre January D1 hücresi olacak. Bu hücre ordijal tablomda bir hesaplamaya göre sonuç veriyor."
Ayrıca dosyanızda January isimli bir sayfa yok.

C sütunundaki bilgilerin işlevi olacak mı? Yani uyarı mesajı olarak mı çıkacak?

Bence konunuzu biraz daha toparlayıp ayrıntılı şekilde yazın, diğer türlü sürekli birşeyler sormak zorunda kalıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
F sütunundaki tarihlerin mantığını anlayamadım? (Bazı bakımlar saate, bazı bakımlar ise tarihe dayalı)
"Referans alınması gereken hücre January D1 hücresi olacak. Bu hücre ordijal tablomda bir hesaplamaya göre sonuç veriyor."
Ayrıca dosyanızda January isimli bir sayfa yok.

C sütunundaki bilgilerin işlevi olacak mı? Yani uyarı mesajı olarak mı çıkacak?

Bence konunuzu biraz daha toparlayıp ayrıntılı şekilde yazın, diğer türlü sürekli birşeyler sormak zorunda kalıyorum.
Merhaba,

#F sütunundaki tarihlerin mantığını anlayamadım? (Bazı bakımlar saate, bazı bakımlar ise tarihe dayalı.)

Saat bakımları uyarısı için bir önceki tablodaki gibi iki saat aralığı yazdım. Uyarı mesajı bu saat aralıklarında çıkmalı.

Güne dayalı uyarı mesajı ise belirtilen tarih geldiğinde çıkmalı.

#C sütunundaki bilgilerin işlevi olacak mı? Yani uyarı mesajı olarak mı çıkacak? (A.B. ve C sütunundaki bilgiler uyarı mesajı olarak çıkacak.)

Görsel açıdan uyarı kutucuğunda sırasıyla A sütunu ilk sırada B ve C cütunu ise 2. ve 3. sırada olmalı.

Örnek: 3.728:00 - 3.729:00 saat aralığı için metin kutucuğu aşağıdaki gibi görünmeli.

Maintenance Alert ! Max Hours 3.748:00 for Maintenance

Planned processing time : 5 days

Description: Yazılım yüklemesi

#Ayrıca dosyanızda January isimli bir sayfa yok. (Burayı february yazacağıma january yazmışım kusura bakmayın :(

Syg,

F sütunundaki tarihlerin süresinin dolduğunu, Referans hücresi dediğiniz D1 hücresi mi belirleyecek? Yani D1 hücresindeki tarihten büyük olan F hücresinin süresi dolduğu için uyarı mı verecek?
Ayrıca hücrelerde bulunan 3700:00:00 gibi görünümün mantığını anlayamadım; direkt olarak 3700 neden yazmıyorsunuz?

Tablodaki D-E hücrelerinde bulunan değerler hangi ayların aralıkları olduğunu belirtmemişsiniz; hangi aralık hangi aya ait?

Dosyanızda February sayfası gibi 12 adet sayfa mı bulunacak? Eğer bulunacaksa örnek sayfaların tamamıyla birlikte, D1 hücrelerinde örnek sayılar bulunan dosya örneğini tekrar yükleseniz iyi olur.

Harici bir sayfada ayları ve aralıkları liste haline getirip yapılabilir.
1644405823793.webp

Liste haline getirilebilir dediğim konu, tüm ayların saat aralıklarını harici bir sayfada tutulup, makro ile bu listeden çekilmesiydi. Bu listeden istediğiniz aralığı kolayca değiştirip makro kodunda değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktı. Sizin tablonuz çok farklı yere gitmiş. Size uygunsa konunun başındaki istediğiniz doğrultusunda, belirttiğim liste ile bir uygulama yapabiliriz.

Kullanılan gerçek belge açıkken F12 tuşuna basıp belgeyi farklı kaydettikten sonra,
varsa özel bilgi alanlarının temizlenip (veya bunların yerine anlamlı/iç tutarlılığı olan başka veriler yazılması)
belgeyi kaydedip foruma eklemek zor olmasa gerek.

1644405823793.webp
Liste haline getirilebilir dediğim konu, tüm ayların saat aralıklarını harici bir sayfada tutulup, makro ile bu listeden çekilmesiydi. Bu listeden istediğiniz aralığı kolayca değiştirip makro kodunda değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktı. Sizin tablonuz çok farklı yere gitmiş. Size uygunsa konunun başındaki istediğiniz doğrultusunda, belirttiğim liste ile bir uygulama yapabiliriz.

Merhaba,

Kafa karışıklığına sebep olmamak için ilk mailimde ve dosyamda genel basit bir tablo yapıp paylaşmıştım. Yukarıdaki tablo gibi aylar bazında bir tablo, kullanmış olduğum doküman uymayacaktır.

Çünkü ilk dosyada paylaşmış olduğum D1 hücresi (orijinal dosyamda farklı bir hücre) ay bazında saat hesaplaması yapan bir hücredir.

Ve yukarıda bahsetmiş olduğum saat aralıklarının herhangi bir aya denk gelebilme olasılığı var.

Siz böyle bir tablo da kullanabiliriz deyince bende macro içine yazabileceğim bu bilgileri tablodan da çekebilirim diye düşündüm açıkcası.

Yani 3 numaralı mailde göndermiş olduğunuz tablo doğru. Ben sadece bir tabloda yapıp bazı uyarı mesajlarını güncelleyerek bir de tarih koşulu ekledim.

Umarım açıklamayı yapabilmişimdir.

Syg,

1644405823793.webp

Merhaba,

Kafa karışıklığına sebep olmamak için ilk mailimde ve dosyamda genel basit bir tablo yapıp paylaşmıştım. Yukarıdaki tablo gibi aylar bazında bir tablo, kullanmış olduğum doküman uymayacaktır.

Çünkü ilk dosyada paylaşmış olduğum D1 hücresi (orijinal dosyamda farklı bir hücre) ay bazında saat hesaplaması yapan bir hücredir.

Ve yukarıda bahsetmiş olduğum saat aralıklarının herhangi bir aya denk gelebilme olasılığı var.

Siz böyle bir tablo da kullanabiliriz deyince bende macro içine yazabileceğim bu bilgileri tablodan da çekebilirim diye düşündüm açıkcası.

Yani 3 numaralı mailde göndermiş olduğunuz tablo doğru. Ben sadece bir tablo oluşturup bazı uyarı mesajlarını güncelleyerek bir de tarih koşulu ekledim.

Umarım açıklamayı yapabilmişimdir.

Syg,

Merhaba,

Orijinal dosya örneği ektedir. Bu dosyada K3 hücresi ocak ayından başlayarak girilen saat verilerine göre güncellenmekte ve aydan aya kümülatif toplam olarak değişmektedir.

Önceki dosyalarda D1 hücresi için yapmak istediğim uygulama bu dosyada K3 hücresidir.

Syg,

Ekli dosyalar

Herkese Tekrar Merhaba,

@Sn.okutkan yardımcı olabilecek misiniz ?

Önceki maillerde geçen dosyalarda yazmış olduğunuz macro içerisindeki bazı kriter ve koşulları, macro içerisine yazmak yerine çalışma kitabının son sayfasında geçen (bakım listesi) tablo içerisinden çekmek mümkün müdür?

Bunu merak etmemin nedeni ileride oluşacak bilgi güncellemelerini macro içerisinde düzeltmek yerine sadece belirtmiş olduğum tablodan düzelterek ortak kullanılacak olan çalışma kitabını hatalardan korumaktır.

Syg,

Ekli dosyalar

Bilgisayarda yaşadığım sıkıntıdan dolayı dosyayı inceleme ve çalıştırma imkanım olmadı.
Başka bir yönetici arkadaşın yardımını bekleyebilirsiniz.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
54