F

Çözüldü Belirli Saat Aralıklarında Mesaj Uyarısı Alma

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekli dosyada ilk üç sayfada ve D1 hücresinde yazılı saat değeri,

January için 3700:00 - 3800:00
February için 4100:00 - 4300:00
March için 4.200:00 - 4.400:00 saatleri arasında olduğunda

Konu: Bakım
Açıklamalar: "yazılım yüklenecek" şeklinde uyarı mesajı nasıl alabilirim ?

Syg,

Ekli dosyalar

Sn. @fledermaus

Gerçekten bilerek/kasten yaptığınızı düşünmeye başlıyorum.
Üyelerimizden beklentimiz, üzerinde çalıştıkları dosyalardaki sorunları,
belgelerindeki işleyişe göre en temel durumdan başlayarak işlem türü bazlı konu açmaları,
açılan konu çözüme ulaştığında, oluşan çözümün asıl belgeye uygulanması,
aynı belgeyle ilgili bir sonraki sorun/ihtiyaç için konu açılırken
bir önceki sorunun çözümünün uygulandığı yeni belge üzerinden yürünmesi.

Bir kere şunu bilin; doğrudan formül sonucuna göre oluşan değerdeki değişime göre çalışan bir prosedür türü yok.
Hedef hücre elle veri girişi yapılan bir hücre ise bu hücredeki değer değişikliğine bağlı her türlü kodlama (Worksheet_Change) yapılabilir.

Hedef hücre belirtmeden Worksheet_Calculate veya Worksheet_Change kodu oluşturulduğunda ise;
sayfada, ilgili hücreyle ilgisi olmayan bir hücrede de değişim olduğunda kod tetiklenir ancak bu sefer de GERİAL (UNDO) tuşu artık kullanılamaz hale gelir.

Formül sonucundaki değişime bağlı kodlama yerine, formül içeriğine göre formülü etkileyen hücrelerdeki değişime bağlı kodlama yapılmalıdır.
Örneğin C1'deki formülünüz =A1+B1 ise Worksheet_Change kodunun A1 ve B1'deki değişime göre oluşturulması gerekir.
Tabi A1 ve B1'de de formül varsa, bu kez kodlamanın, A1 ve B1'deki formülleri etkileyen hücrelere yönelik olacak şekilde oluşturulması gerekir.

Son örnek belgenize göz atmıştım ve gerçekten uyarı metni nedir? Uyarı kriteri nedir anlayamadım.

Bir süre bilgisayarda olmayacağım.
Net olarak şu sayfa şu hücre değiştiğinde (formüllü hücre değil, formülü etkileyen ve elle veri girişi yapılan hücreyi/alanı belirtmelisiniz)
şu sayfa şu hücredeki/alandaki kriterlere göre uyarı almak istiyorum gibi NET açıklama yazın.
Uygun vakit bakmaya çalışırım.

Sn. @fledermaus

Gerçekten bilerek/kasten yaptığınızı düşünmeye başlıyorum.
Üyelerimizden beklentimiz, üzerinde çalıştıkları dosyalardaki sorunları,
belgelerindeki işleyişe göre en temel durumdan başlayarak işlem türü bazlı konu açmaları,
açılan konu çözüme ulaştığında, oluşan çözümün asıl belgeye uygulanması,
aynı belgeyle ilgili bir sonraki sorun/ihtiyaç için konu açılırken
bir önceki sorunun çözümünün uygulandığı yeni belge üzerinden yürünmesi.

Bir kere şunu bilin; doğrudan formül sonucuna göre oluşan değerdeki değişime göre çalışan bir prosedür türü yok.
Hedef hücre elle veri girişi yapılan bir hücre ise bu hücredeki değer değişikliğine bağlı her türlü kodlama (Worksheet_Change) yapılabilir.

Hedef hücre belirtmeden Worksheet_Calculate veya Worksheet_Change kodu oluşturulduğunda ise;
sayfada, ilgili hücreyle ilgisi olmayan bir hücrede de değişim olduğunda kod tetiklenir ancak bu sefer de GERİAL (UNDO) tuşu artık kullanılamaz hale gelir.

Formül sonucundaki değişime bağlı kodlama yerine, formül içeriğine göre formülü etkileyen hücrelerdeki değişime bağlı kodlama yapılmalıdır.
Örneğin C1'deki formülünüz =A1+B1 ise Worksheet_Change kodunun A1 ve B1'deki değişime göre oluşturulması gerekir.
Tabi A1 ve B1'de de formül varsa, bu kez kodlamanın, A1 ve B1'deki formülleri etkileyen hücrelere yönelik olacak şekilde oluşturulması gerekir.

Son örnek belgenize göz atmıştım ve gerçekten uyarı metni nedir? Uyarı kriteri nedir anlayamadım.

Bir süre bilgisayarda olmayacağım.
Net olarak şu sayfa şu hücre değiştiğinde (formüllü hücre değil, formülü etkileyen ve elle veri girişi yapılan hücreyi/alanı belirtmelisiniz)
şu sayfa şu hücredeki/alandaki kriterlere göre uyarı almak istiyorum gibi NET açıklama yazın.
Uygun vakit bakmaya çalışırım.

Hocam Merhaba,

Öncelikle neden bilerek ve kasten yapayım onu anlayamadım açıkçası.

Bazen geri dönüşleri yanlış anlamış olmam ya da konuları istemeyerek birbirine karıştırmamın kasıtlı veya kasten olmadığını düşünüyorum.

Sonuçta forumda bulunan bir çok üyenin de benim gibi yoğun çalışan insanlar olduğumuzu istemeyerek te olsa farklı cevaplar yazabileceğimizi ve taleplerde bulunabileceğimizi unutmamak gerekir diye düşünüyorum.

Yani sizlerin bu işin uzmanı olarak bizlerle farklı bir bakış açısı ve dili konuştuğunuzu farzedersek bu gayet normal olmalı.

Yine de üyelerin veya sizlerin kafasını karıştırdım ise özürlerimi kabul edin lütfen.

Ekteki dosyamda K3 hücresi H ve O sütununlarına aylar bazında ( sadece O sütununda ocak ayı hariç) saat verileri girildikçe Q2+Q5 hücrelerinin toplamını vermekte ve diğer aylarda sayfada kümülatif olarak güncel görünmektedir.

Benim burada yapmak istediğim herhangi bir ayda K3 hücresine aşağıda yazılı saat yada farklı saat değerleri denk geldiğinde aşağıdaki yazılı uyarı örneği gibi uyarıla vermesi ,

Örnek: 3700:00 - 3701:00 saatleri arasında aşağıdaki uyarı;

Açıklamalar: "yazılım yüklenecek"

40400:00 - 4041:00 saatleri arasında aşağıdaki uyarı;

Açıklamalar: "pompa yenilecek" gibi

Bu şekilde bir macro yazılabilir mi ?

,Syg,

Ekli dosyalar

Belgenizi şimdi açtım.
Yine bir yapı değişikliği var ve belgede sadece ay sayfaları var.
Oysa bundan önceki gördüğüm son belgenizde ilave bir sayfa ve orada da tahminim o ki;
uyarı olayıyla ilişkili olabilecek 5 sütunluk bir tablo vardı.

"Bilerek mi" diye düşünmem boşuna değil:
Belge yapısı değişmesi ve önceki aşamalarda bulunan çözümlerin son örnek belgeye uygulanıp uygulanmadığından emin olamamam.

Örneğin K3 hücresi için METNEÇEVİR işlevi üzerinden verilmiş iki alternatifte sorun yaşamanız üzerine daha evvel önerilen;
-- şu konu sayfasında Sn. @PriveT 'ön önerdiği ELEMAN işlevi üzerinden oluşturulmuş formül çözümünü
Çözüldü - Hücrelerde Kümülatif Toplam Alma
-- veya şu konu sayfasında ARA işleviyle oluşturulmuş benim önerdiğim formül çözümünü
uygulamış değilsiniz, bu hücrede hala METNEÇEVİR işleviyle oluşturulmuş formül duruyor.
Çözüldü - Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu

Son kez sorayım, belgenizde ay adları dışında bir sayfanız olacak mı, olacaksa yeniden ekleyeceğiniz örnek belge (gerçek belgenin kopyası)
içerisinde bu ek sayfada, sayısal değere göre uyarı istediğinize göre küçük bir tablo hazırlayıp bu tabloda
sayısal anlamda iç içe geçme olmayacak şekilde ve artan şekilde sıralanmış bir saat - uyarı metni tablosu hazırlayın.
Mümkün oluyorsa sayısal değerler için ALT SINIR - ÜST SINIR - UYARI METNİ gibi üç sütunlu bir şey olabilir.

Belgenizi şimdi açtım.
Yine bir yapı değişikliği var ve belgede sadece ay sayfaları var.
Oysa bundan önceki gördüğüm son belgenizde ilave bir sayfa ve orada da tahminim o ki;
uyarı olayıyla ilişkili olabilecek 5 sütunluk bir tablo vardı.

"Bilerek mi" diye düşünmem boşuna değil:
Belge yapısı değişmesi ve önceki aşamalarda bulunan çözümlerin son örnek belgeye uygulanıp uygulanmadığından emin olamamam.

Örneğin K3 hücresi için METNEÇEVİR işlevi üzerinden verilmiş iki alternatifte sorun yaşamanız üzerine daha evvel önerilen;
-- şu konu sayfasında Sn. @PriveT 'ön önerdiği ELEMAN işlevi üzerinden oluşturulmuş formül çözümünü
Çözüldü - Hücrelerde Kümülatif Toplam Alma
-- veya şu konu sayfasında ARA işleviyle oluşturulmuş benim önerdiğim formül çözümünü
uygulamış değilsiniz, bu hücrede hala METNEÇEVİR işleviyle oluşturulmuş formül duruyor.
Çözüldü - Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu

Son kez sorayım, belgenizde ay adları dışında bir sayfanız olacak mı, olacaksa yeniden ekleyeceğiniz örnek belge (gerçek belgenin kopyası)
içerisinde bu ek sayfada, sayısal değere göre uyarı istediğinize göre küçük bir tablo hazırlayıp bu tabloda
sayısal anlamda iç içe geçme olmayacak şekilde ve artan şekilde sıralanmış bir saat - uyarı metni tablosu hazırlayın.
Mümkün oluyorsa sayısal değerler için ALT SINIR - ÜST SINIR - UYARI METNİ gibi üç sütunlu bir şey olabilir.
Hocam Merhaba,

#Örneğin K3 hücresi için METNEÇEVİR işlevi üzerinden verilmiş iki alternatifte sorun yaşamanız üzerine daha evvel önerilen;
Çözüldü - Hücrelerde Kümülatif Toplam Alma#

*Bu işlevi dosyamda uyguladım ve doğru sonuç aldım. Hücre yerlerinin referanslarını değiştirerek vb. ve sorunu çözdüm.
Bu konuyla alakalı olmadığı için de 23 no lu cevabımıda eklediğim dosyamda uyguladığım işlevlerini sildim. Orijinal dosyamda hepsi çalışıyor.

#-- veya şu konu sayfasında ARA işleviyle oluşturulmuş benim önerdiğim formül çözümünü
Çözüldü - Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu#

*Bu işlevi kullandım ancak ulaşmak istediğim sonuç için referans hücrelerde farklı hesaplamalar yapıp başka farklı hücreler oluşturmak zorundaydım. Sonrasında tabloyu reviz edip sonuca ulaştık zaten.

Yani üstteki konular biraz karıştı ancak işlevler çalıştı ve konular çözüldü. One drive üzerinden çalıştığım için internet ve pc ile sürekli problem yaşadığımdan bazen dosyalar bozuluyor ve orjinal dosya üzerinde tekrar özel bilgileri sil farklı kaydet yapmak yerine bazen yeni bir dosya oluşturup onun üzerinden anlatmaya çalıştım. Sebebi budur.

#Son kez sorayım, belgenizde ay adları dışında bir sayfanız olacak mı, olacaksa yeniden ekleyeceğiniz örnek belge (gerçek belgenin kopyası)

Evet. Farklı sayfalarda var. Mesela rapor sayfası var. Onu da bu dosyaya ekledim. Görsel olarak aynı ancak verileri ve formülleri sildiğim için eski hesaplamaların son hali görünüyor. Bu konuyla alakası olmadığı için tekrar formüllemedim. Umarım gerek kalmaz.

#içerisinde bu ek sayfada, sayısal değere göre uyarı istediğinize göre küçük bir tablo hazırlayıp bu tabloda
Mümkün oluyorsa sayısal değerler için ALT SINIR - ÜST SINIR - UYARI METNİ gibi üç sütunlu bir şey olabilir.#

* Paylaşmış olduğum yeni dosyada ekledim. Umarım doğru anlamışımdır. Ayrıca bu tablo 50. satıra kadar uzayabilir.
Yani yeni uyarılar ve saatler girilebilir. Tabloda ayrıca önceki maillerimde belirtmiş olduğum "tarihe göre de uyar"ı için girdiğim tarihlerde var.
Bu konuyu sonraki adımlardamı bakarız bilemiyorum. Ben yine de tablodan silmedim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Syg,

Ekli dosyalar

Merhaba,

Ekteki dosyada February ve May sayfalarında H sütununa saat verileri girerek K3 hücresinde saat toplamlarını arttırmış oldum ve uyarı mesajı sayfasındaki tabloda belirtilen kriterlere göre çıkması gereken uyarıları manual bir photo olarak ilgili sayfalar ekledim.

Umarım daha da açıklayıcı olmuştur.

Syg,

Ekli dosyalar

Şimdilik böyle birşey yaptım, bütün sayfalara. Şubat ve Mayıs aylarını kontrol ediniz.
İşinizi görürse kullanırsınız.
Yoksa daha da geliştirmek gerekecek.
Ona da benim bilgim ve vaktim yeter mi bilmiyorum.
Belki birisine ilham olur çözümüm, ne istediğinizi anlamalarına yardımcı olur belki. (Ben ne istediğinizi anladığımı umuyorum)

Ekli dosyalar

Sayın @PriveT 'in eklediği belgeyi incelemedim.

Sn. @fledermaus
Son bir deneme yapayım dedim (açılıştı makrolar etkinleştirilmelidir)

Eklediğim belgedeki yapıyı deneyin (bazı yer değiştirmeler uyguladım) bakalım.
Tüm formüllü hücrelerin doğru sonuç verdiğinden emin olmak bakımından,
Ocak ve diğer aylardan herhangi biri diye ikili kontrolden geçirin.

Aslında UYARI olayı için kodlama yaptım ancak önce sayfa yapısı/formüller vs yapıdan/durumdan emin olalım derim.

Eklenen dosya özel bilgilerin varlığı nedeniyle tarafımca silindi. 17.02.2022 17:12

Sayın @PriveT 'in eklediği belgeyi incelemedim.

Sn. @fledermaus
Son bir deneme yapayım dedim (açılıştı makrolar etkinleştirilmelidir)

Eklediğim belgedeki yapıyı deneyin (bazı yer değiştirmeler uyguladım) bakalım.
Tüm formüllü hücrelerin doğru sonuç verdiğinden emin olmak bakımından,
Ocak ve diğer aylardan herhangi biri diye ikili kontrolden geçirin.

Aslında UYARI olayı için kodlama yaptım ancak önce sayfa yapısı/formüller vs yapıdan/durumdan emin olalım derim.

Eklenen dosya özel bilgilerin varlığı nedeniyle tarafımca silindi. 17.02.2022 17:12

Hocam merhabalar,

Söylemiş olduğunuz gibi dosyada gerekli kontrolleri yaptım.

Dosya içerisinde açıklamaları yazdım.

Çok teşekkürler.

Syg,

Ekli dosyalar

Israrla uyarılarımı/yazdıklarımı dikkate almıyorsunuz.
Belgede sayfa içerisinde sadece ŞUBAT H9 hücresinde 181:41 değeri var
(bunu REPORT sayfasını etkilediği için yazıyorum, bir işlem yapmanız için değil, bu haliyle kalsın).

Her neyse, kümülatif olayıyla ilgili olarak;
-- ŞUBAT sayfası C3 hücresindeki formülü aşağıdaki birinci formülle değiştirin,
-- ŞUBAT C3 hücresini kopyalayıp, C4, E3, E4 hücrelerine ÖZEL YAPIŞTIR >> FORMÜLLERİ şeklinde yapıştırın.
-- ŞUBAT sayfası G3 hücresine ikinci formülü uygulayın (hücre biçimini GENEL olarak ayarlayın),
-- ŞUBAT sayfası I3 hücresine aşağıdaki üçüncü formülü uygulayın.
-- ŞUBAT sayfasında B3:N4 arasını kopyalayıp OCAK dahil tüm sayfalar tek tek aktif hale getirip, B3 hücresini seçip yapıştırın,
-- OCAK sayfasına yapıştırdığınız bu formüllerin tümünün baş tarafındaki DOLAYLI(.....)+ kısımlarını silerek OCAK formül düzeltmelerini yapın.
Sonra da REPORT sayfasına geçin.
REPORT sayfasının sonucunun şöyle olması gerekir. Değilse; yukarıdaki açıklamalarıma göre işlemleri tekrarlayın.

İşlemler tamamlandığında sorun diye gördüğünüz husus varsa sayfa adı hücre adresi belirterek 100:00 olması gerekirken 90:00 sonucunu verilor gibi sayısal değer olarak ve sayfa ve hücre adresi belirterek mesaj yazarsınız.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

Hocam Merhaba,

Söylemiş olduğunuz formülleri dosyamda uyguladım.

C sütunundaki birleşmiş hücre çalışmasını iptal ettim. Zira önceden bahsetmiş ve uyarmış olduğunuz üzere sıkıntı yaratacak bir durumdu. Bu sütundaki birleşmiş hücreler için veri çektiğimiz S,T sütunlarını da iptal ettim.

Şu anda hesaplamaların hepsi sorunsuz çalışıyor.

January-December sayfalardandaki P ve Q sütunlarındaki açıklama ve verileri daha düzenli olması açısından altıncı satırdaki boşluğu da silerek bir sütun sağa kaydırmak istedim ancak hesaplamalar değişiyor ve problem nerede bulamadığım için düzeltemedim açıkçası.

Zaman aralıkları ile ilgili makroları da ekledim. Ancak tarih ile alakalı olanlar nasıl kodlanır bilemediğim forumda sizlerin desteklerinizi bekliyor olacağım.

Yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar

Sorunuzun cevabına bakmadan önce, madem belgenin yapısında değişiklik yapacaksınız; belgenizin yapısıyla ilgili önerim olsun.

-- İlki ve bence daha evvel düşünmediğiniz durum; EK SÜRE başlığının konumu. Bu başlığın bir üst hücreye geçmesi lazım.
Mevcut haliyle, ayın ilk gününün ilk satırına EK SÜRE girecek alan yok (burada başlık var).

-- Mevcut haliyle P2:Q8 aralığındaki hücrelerin yerini değiştirecekseniz; bence (sayfadaki verileri hep göz önünde tutmak bakımından),
en üste 2 satır ekleyip o verileri şu görseldeki gibi konumlandırmak iyi olabilir.
Sayfaları yazıcıdan çıktı alacaksanız ve bu alanların çıktıya dahil olmaması gerekiyorsa,
sayfa yapısı ayarlarından bu iki satır yazdırılacak alan dışında da bırakılabilir tabi.

1645525545005.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sorunuzun cevabına bakmadan önce, madem belgenin yapısında değişiklik yapacaksınız; belgenizin yapısıyla ilgili önerim olsun.

-- İlki ve bence daha evvel düşünmediğiniz durum; EK SÜRE başlığının konumu. Bu başlığın bir üst hücreye geçmesi lazım.
Mevcut haliyle, ayın ilk gününün ilk satırına EK SÜRE girecek alan yok (burada başlık var).

-- Mevcut haliyle P2:Q8 aralığındaki hücrelerin yerini değiştirecekseniz; bence (sayfadaki verileri hep göz önünde tutmak bakımından),
en üste 2 satır ekleyip o verileri şu görseldeki gibi konumlandırmak iyi olabilir.
Sayfaları yazıcıdan çıktı alacaksanız ve bu alanların çıktıya dahil olmaması gerekiyorsa,
sayfa yapısı ayarlarından bu iki satır yazdırılacak alan dışında da bırakılabilir tabi.

1645525545005.webp

Hocam Merhaba,

Sayfalardaki ek sürede oluşan satır hataları düzeltildi. Düzeltilmiş hali ektedir.

Ancak daha öncede bahsetmiş olduğum gibi P2:Q8 aralığındaki hücrelerin yerini değiştirdiğimde hesaplamalar değişiyor.

Syg,

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@fledermaus
Belgeniz ekte.
Formüllerin sonuçlarını 1 kez daha kontrol edin.
Tarihe bağlı uyarı için ölçüt olarak kullanılacak tarih bilgisinin nereden alınacağının belli olması gerekir.

.

Hocam Merhabalar,

#Formüllerin sonuçlarını 1 kez daha kontrol edin.

Ocak ayı hariç formül sonuçlarının hepsi doğru sonucunu veriyor. Sadece Ocak ayında M3 & K4 formülasyonunu nasıl yaparım bilemediğimden formül olarak bir şey eklememiştim. Ocak ayı için 2021 devir olan 191:41 saat var.

#Tarihe bağlı uyarı için ölçüt olarak kullanılacak tarih bilgisinin nereden alınacağının belli olması gerekir.

Aynı çalışma kitabının son sayfasındaki maintenance monitoring sayfasında geçen G9:H13 hücrelerindeki tarihlere dayalı olacaklar.

Aslında benim yapmak istediğim tarihleri de saatler gibi E ve F sütunlarında takip edebilmek. Ama bunu yapabilir miyiz bilemiyorum tabi.

Not: Listede geçen kriter satırları 50. satıra kadar uzayabilir.

Syg,

Son eklediğiniz belgede K4 hücresinde elle yazılmış, yani formülsüz olarak 3648:09 değeri var.
Kendi örnek belgenizde burada formül olmadığından ben de bir formül uygulamamıştım.

Ocak K4 hücresinde;
-- M3 boşsa hangi sonucun alınması (neyle neyin toplamı olmalı gibi tarif edin)
-- M3 doluysa hangi sonucun alınması (neyle neyin toplamı olmalı gibi tarif edin)
gerektiğini açıklayın.

Son eklediğiniz belgede K4 hücresinde elle yazılmış, yani formülsüz olarak 3648:09 değeri var.
Kendi örnek belgenizde burada formül olmadığından ben de bir formül uygulamamıştım.

Ocak K4 hücresinde;
-- M3 boşsa hangi sonucun alınması (neyle neyin toplamı olmalı gibi tarif edin)
-- M3 doluysa hangi sonucun alınması (neyle neyin toplamı olmalı gibi tarif edin)
gerektiğini açıklayın.

Hocam Merhaba,

Ocak ayında doğru sonucu alabilmek için bir hücre (R1) daha ekledim .

Buna göre;

Sadece Ocak K4 hücresi için

#-- M3 boşsa hangi sonucun alınması (neyle neyin toplamı olmalı gibi tarif edin)

*Hesaplama= Boş ise R1 hücresindeki değeri göstermeli.

gerektiğini açıklayın.

Tarih yazıldığında;

*Hesaplama =$R$2+$R$3+'REPORT-1'!$A$1 şekilden olmalıdır.

Dosya ektedir.

Syg,

Ekli dosyalar

Şu anda telefondayım.
Bence formülü kendiniz de oluşturabilirdiniz.
=EĞER($M$3="";$R$1;$R$2+$R$3+'REPORT-1'!$A$1)

Ayrıca, belgedeki tüm ay sayfalarının AA1 hücrelerinde bulunan ve tümü aynı olan bir veri var idi ve tablodaki formüllerden birinde de bu AA1 hücresine atıf vardı.

Her sayfada aynı değer varsa;
-- bu hücreyi REPORT sayfasında uygun bir hücreye alıp (tıpkı 200 ve 5000 değerleri gibi),
-- ay sayfalarındaki AA1 hücrelerini silip,
-- ay sayfalarında, AA1e atıf yapan formülde de bu yer değişikliğine göre değişiklik yapmanızı,
öneriyorum. Böylece ay sayfaları daha temiz ve düzenli olur.
Telefından ancak bu kadar yazabildim.