Çözüldü Base64 Encode Resmi Excel Sayfasında Göstermek

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Base 64 olarak veri sayfasında bulunan resmi B4 hücresinde nasıl gösterebilirim?
Ek olarak referans gösterilen bir dizindeki tüm resimlerin Base 64 kodunu verecek VBA kodu mümkün müdür?

Screenshot_9.webp

Ekli dosyalar

Keşke bir de kaynağı, sayfadaki veya klasördeki olacak şekilde Base64'e dönüştürme (D sütunu) kodlaması olsaymış.
Decode/Encode olarak, forumumuzda bütüncül bir örnek meydana gelmiş olurdu.
Kullanımda çok fazla hata verdiği için paylaşmamıştım. Resim dosyaları encode ediliyor ama dosya türü farklılığından, boyutunun büyüklüğünden vs decode esnasında uyumsuzluk oluşup hata verebiliyor...
Kullanmak isterseniz buyurunuz...
Kod:
You must log in to view content
(45 satır)

Elinize sağlık.

Acaba BASE 64 içeriği hücre yerine, geçici bir NOTPAD olarak kaydedilip oradan mı okunsa?
Belki karakter sayısıyla/boyutla ilgili bir durum vardır.

Pek bildiğim bir konu değil. benimkisi sadece fikir.

.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Konuyla ilgili başka bir bilgiye daha ihtiyacım var.

Telefon rehberimde resimlerin base 64 encode şekli aşağıdaki gibi satırlara bölünmüş (Exceldeki verilerden fotoğraflı VCF rehber dosyası oluşturacağım için soruyorum) Encode edilmiş kodların Bu şekilde satırlara bölünmesinin bir kuralı var mı?

VBA:
(112 satır)

Sayın @merakli,
Öyle bir kural olmayabilir, ben satırları rastgele bölerek denedim, bir sorun çıkmadı.
Sayın @Ömer BARAN,
Problem excel hücresine karakterlerin tamamının sığmamasından kaynaklanıyor. Burada harici bir text oluşturmanın kullanım açısından bir avantajı olmayacaktır. Ancak uzun veriler birden fazla hücreye parçalanarak kayıt yapılabilir. Yine çağırırken de bu kontrol sağlanarak çağırılabilir.
İhtiyaç olursa ve yeterli zaman bulunursa üzerinde çalışılabilir...

vesikalık türde her bir resim 8KB yer kaplıyor 400 öğrenci var çok bir yer tutmayacağı için ömer baran beyin dediği konuyu dert etmemiştim ancak farklı dosyalar örneğin JSON vb. kullanılabilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kullanımda çok fazla hata verdiği için paylaşmamıştım. Resim dosyaları encode ediliyor ama dosya türü farklılığından, boyutunun büyüklüğünden vs decode esnasında uyumsuzluk oluşup hata verebiliyor...
Kullanmak isterseniz buyurunuz...
Kod:
(45 satır)

Bu şekilde bir hata verdi bende

excel dosya ile resimleri aynı dizine koyduğumdanmış excel dosyayı resim dizininden kaldırınca çalıştı teşekkürler

Screenshot_2.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar