Çözüldü Aynı satırdaki değerleri seçtiğim rakamla çarpma

sehazen

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba. Hayırlı günler cümleten.

Eklediğim görüntüden izah etmem daha kolay sanırım.

F11 hücresine, E11 hücresinden seçtiğim rakamın çarpımını nasıl sağlarım acaba?

Yani;
E11 hücresinde 8'i seçtiğimde H3 hücresiyle, yine E11'de 24'ü seçtiğimde L3 hücresiyle çarpımını nasıl yaparım?

Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Eğer üst taraftaki değerleriniz ile Açılan Liste'deki değerleriniz hep örtüşüyorsa, aşağıdaki formül işinizi görecektir:
[REPLY]=$E$11*YATAYARA($E$11;$H$2:$L$3;2;0)[/REPLY]
Eğer üst taraftaki değerleriniz ile Açılan Liste'deki değerleriniz hep örtüşüyorsa, aşağıdaki formül işinizi görecektir:
[REPLY]=$E$11*YATAYARA($E$11;$H$2:$L$3;2;0)[/REPLY]

Çözüm
Buradaki abilerimiz varken "üstadlık" kısmı bana çok ama çok büyük gelir. Şunu kast etmiştim. Diyelim ki açılan listede 9 olacak. O zaman sonuç ne gelmeli? Çünkü üstteki 2. satırda bulunan tam sayılarda 9 yok malumunuz üzere.

Buradaki abilerimiz varken "üstadlık" kısmı bana çok ama çok büyük gelir. Şunu kast etmiştim. Diyelim ki açılan listede 9 olacak. O zaman sonuç ne gelmeli? Çünkü üstteki 2. satırda bulunan tam sayılarda 9 yok malumunuz üzere.
Estağfirullah. Birinden bir şey öğreniyorsak, öğreten o işin yaşa bakmaksızın üstadıdır. Ben böyle düşünüyorum en azından. Oraya farklı rakam girişinde hata uyarısı koyarım ki zaten listede olmayan bir rakamı seçemeyecek.

Son olarak, aynı tablodan yüzdeyle ilgili bir şey daha sorabilir miyim?

Teşekkür ederim.
Burası bir forum, her şeyi sorabilirsiniz. Ama benim bilgim yeter mi ona emin değilim. Elbet ama beni aşsa bile buradaki abilerimiz yardım eder.

Teşekkür ederim.
Burası bir forum, her şeyi sorabilirsiniz. Ama benim bilgim yeter mi ona emin değilim. Elbet ama beni aşsa bile buradaki abilerimiz yardım eder.
Ben teşekkür ederim asıl.

Peki,
G11 hücresine M3 ve Q3 hücrelerinin yüzdesini nasıl çıkartırız acaba?

Ama yine, E11 için formülünü gönderdiğin mantıkla aynı olacak. Yani hangi rakamı seçersem onun yüzdesini hesaplayacak.

Tekrar teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Excel2.webp
    Excel2.webp
    76.7 KB · Görüntüleme: 7
Kusura bakmayınız, son mesajımdan sonra biraz uzak kaldım bilgisayardan. Sorununuzu çözmüş olmanıza sevindim. Benim de sanırım bir kullanıcıya sağladığım ilk yardım oldu, çok mutlu oldum.

Sizin için doğru cevap olan mesajı Çözüm Olarak İşaretle yaparsanız diğer kullanıcılar için faydalı olacaktır.

İyi çalışmalar

Kusura bakmayınız, son mesajımdan sonra biraz uzak kaldım bilgisayardan. Sorununuzu çözmüş olmanıza sevindim. Benim de sanırım bir kullanıcıya sağladığım ilk yardım oldu, çok mutlu oldum.

Sizin için doğru cevap olan mesajı Çözüm Olarak İşaretle yaparsanız diğer kullanıcılar için faydalı olacaktır.

İyi çalışmalar
Sorun değil.
Umarım bizimde yardım edeceğimiz tecrübeler yaşarız.

İyi günler, iyi çalışmalar...

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11
Geri