Çözüldü Yıllık İzin Dönüş Tarihi Gösterme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

excelismail

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, iyi hafta sonları.

Excel yıllık izin tarihi dönüş zamanını gösteren tablo yapılabilir mi? Bu tabloyu ekte taslak olarak ekledim.
Hafta sonları ve resmi tatil manuel eklenecek ve yıllık izin dönüş tarihini gösterecek.

Bu tablo için yardım alabilir miyim?

Ekli dosyalar

Çözüm
Verdiğim formül metnini hücreye yapıştırıp, sonra da açıklamalardaki veri adreslerini yerine koyunacaktınız,
son olarak da hücreden ENTER ile DEĞİL, CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayacaktınız.

Herneyse; işlemin uygulandığı belgeniz ekte.
Belye RT isimli sayfa eklendi.
Merhaba Sayın @excelismail .

Sayın @Feyzullah Beyefendinin müsadeleriyle bir formül önerisinde bulunayım.

Örnek belgenizde, resmi tatil günlerine ait bir tarih listesi hazır ise ve gün sayısını ".... Gün" değil de SAYI olarak hücreye yazacaksanız;
aşağıdaki formülde ilgili hücre adreslerini yerlerine yazıp, formülü dizi formülüne dönüştürürseniz ( CTRL+SHIFT+ENTER )
istenilen sonuç alınabilir. (formüldeki x 2 kısımlarına dikkat)
VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(5 satır)

Ömer Bey çok teşekkürler.

Formül beni kaldıramayacağım bir işlem. Sanırım istediğim şey benim oldukça aşan bir konu. Hafta sonu ve resmi tatil kısmı konuyu benim için zorlaştırdı gibi. Ama en azından izin başlangıç tarihi, kullanacağı izin gün sayısı ve izin günü dönüş tarihini diye oldukça sade bir işlem olsa.

Açıkcası tablo; ad, soya ad, izin başlangıç tarihi, kullanacağı izin günü ve sonuç bölümü izin dönüş tarihi gün, ay ve yıl olarak gösterse belki böyle bir tablosunu altından kalkarım inşallah.

Bunu nerede kullanacaksın?
Başka bir yazılım için referans mı istiyorsun İsmail kardeşim :)
Mantığını söyleyelim eğer öyleyse, yazılım becerisi senin aşman gereken husus olur ama...

Bahadır hocam selamlar.

Kendim için kullanacağım. Yok sizi fazla uğraştırmayayım. Yine sıkıntılı bir konu ile karşınıza çıktım.

Sanırım yani kesin beni aşan bir konu. En azından şöyle olur mu? Bir hücreye tarih yazalım diğer hücreye gün örneğin 15 gün kullanacağı izin gibi yazalım. Üçüncü hücrede ise gün, ay ve yıl olarak versin.

Bahadır hocam excel de bir hücreye bir tarih yazıp sonra 10, 20 ve 8 gibi sayılar ekleyip o tarih üstüne sonucu tarih olarak verdirme imkanımız olur mu?

Önceki mesajda verdiğim formülün uygulamasını yaptınız mı?
Yaptınız ve yanlış sonuç mu aldınız?
Yoksa belirttiğim dizi formülüne dönüştürme işlemini mi yapamadınız?

Verdiğim formül zaten başlangıç tarihi ve izin gün sayısını dikkate alıyor.
Gerisi HAFTASONU ve RESMİ TATİL kontrolünden ibaret.

Verdiğim formül metnini hücreye yapıştırıp, sonra da açıklamalardaki veri adreslerini yerine koyunacaktınız,
son olarak da hücreden ENTER ile DEĞİL, CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayacaktınız.

Herneyse; işlemin uygulandığı belgeniz ekte.
Belye RT isimli sayfa eklendi.

Ekli dosyalar

Çözüm
Estağfurullah Sayın @Feyzullah Bey .

Benim verdiğim formül, ilgili tarih ve sayıya göre;
-- haftasonuna denk gelen günler (HAFTANINGÜNÜ işlevi üzerinden) ile
-- Resmi Tatile denk gelen gün sayısını (RT isimli sayfadaki Resmi Tatil tarih listesi üzerinden EĞERSAY işleviyle)
kendi içerisinde hesaplıyor.

Yoksa elbette bir tarihe 3 adet sayının eklenmesi işi için öyle çok uzatmaya gerek olmadan
=BAŞLANGIÇ TARİHİ + İZİN GÜN SAYISI + HAFTASONU GÜN SAYISI + RESMİ TATİL GÜN SAYISI
şeklinde formül elbette oluşturulabilir.

Ancak burada; HAFTASONU ve RESMİ TATİL gün sayılarının kullanıcı tarafından haricen el/göz yordamıyla sayılarak
hücrelere yazılması gerekiyor (hata payı da burada zaten).
Yukarıda belirttiğim basit ...+...+... yöntemiyle bulunan sayının başka bir HAFTASONU veya RESMİ TATİL gününe denk gelip gelmediği,
eklenecek HAFTASONU ve RESMİ TATİL sayısı yazılırken, yine kullanıcı tarafından kontrol edildiği varsayılmak durumunda.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14