Y

Çözüldü İzin Dönüş Tarihi Pazar Olmasın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İzin dönüş tarihlerini hesaplamaya çalıştığım bu örnekte E4 İzin başlangıç tarihi, D4 izin türü, J4 kullanılan izin süresi G4 hücresindeki formül ile ÜCRETSİZ izinlerin H4 hücresindeki formül ile ücretli izinlerin dönüş tarihlerini hesaplama çalışıyorum. Ben sizden G4 ve H4 hücrelerinde ki formüllerin revize edilerek izin dönüş tarihlerini hesaplarken E4 izin başlangıç tarihinde dahil edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum. Örnekteki çalışmada ücretsiz izin dönüş tarihinin 09.04.2020 olması gerekmez mi?

Ekli dosyalar

Merhaba,
Yanlış anlamış olabilirim.
10 günlük izni, 31.03.2020 izne çıkış tarihine direk toplayarak eklediğiniz için normal matematik mantığıyla 31.03.2020 + 10 = 10.04.2020 çıkıyor.
Ama muhasebe mantığıyla izne çıktığı tarihi de dikkate almak için F4 hücresindeki =EĞER($E4="";"";$E4+$J4) formülünüzü =EĞER($E4="";"";$E4+$J4-1) olarak düzeltmeniz yeterli olmuyor mu?

Arkadaşlar istediğimi yaptığını düşündüğüm F4 hücresine yazılacak
=($E4+$J4)-TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ(SATIR(DOLAYLI((E4+J4)-1&":"&E4));2)=7)) formülünün doğruluğu hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ne yapmak istediğinizi açıklarsanız iyi olur Sayın @zompcu_80 .
J4 hücresine yazdığınız gün sayısını, Pazar hariç izin gün sayısı olarak mı dikkate almak istiyorsunuz ?
Yani J4'deki sayı kadar işgünü izni mi vardır?

Ayrıca DOLAYLI parantezinin içinde önce küçük olan, sonra büyük olan değeri elde etmelisiniz ( E4&":"&(E4+J4)-1 gibi )

.

Sayın @zompcu_80 .

İsteğin tam olarak anlaşılması bakımından;

-- başlangıç tarihi

>> hafta içi olmak,
>> haftasonu olmak,
-- izin gün sayısı 1'den fazla haftayı kapsayacak (en az 15 gün) sayılar yazarak
>> başlangıç+izin-1 sonucu hafta içine denk gelmek,
>> başlangıç+izin-1 sonucu hafta sonuna denk gelmek,

üzere, yukarıdaki herbir seçenek için birer satırlık tarih ve sayılar yazıp (izin türünün önemi yok),
olması gereken sonuçları formül kullanmadan elle karşılarına yazarak örneklendirirseniz daha hızlı sonuca ulaşılır diye düşünüyorum.

.

Ömer Bey tekrar merhabalar dediğiniz gibi örneklendirmeye çalıştım ve F5 hücresindeki formül doğru sanırım rica etsem formülün doğruluğunu kontrol eder misiniz.

Ekli dosyalar

Sayın @zompcu_80 .

Peşinen şunu söyleyeyim; belgelere/formüllere/makrolara yönelik olarak;
yanlış sonuç veriyor cümlesi bana pek anlamlı gelmiyor.
Yanlış yerine şu olması gerekirken şu oluyor gibi net ifade etmeniz gerekir.
Yanlış neye göre yanlış, doğru neye göre doğru bunun açıklanması gerekiyor.

F5'de mevcut formüldeki TOPLA.ÇARPIM kısmı her zaman 0 (sıfır) sonucunu verir.
Bu kısmın, iki tarih arasındaki Pazar günü sayısını vermesi için TOPLA.ÇARPIM(--(HAFT..... veya TOPLA.ÇARPIM(1*(HAFT..... şeklinde düzeltilmesi lazım.
Mevcut durumda 27.03.2020 ile bu tarihten 30 gün soraki tarih arasında 4 adet Pazar var.
Kaldı ki Pazar sayısının ne yapılacğı da ayrı bir soru. Bu sayının işlem sonucuna eklenmesi mi lazım çıkartılması mı, bence unu bir düşünün.
İzin gün sayısının haftaiçi gün sayısı olarak mı dikkate alınmasını istiyorsunuz onu netleştirmelisiniz.
Bu nedenle, bir önceki cevabımda; birkaç satırlık örnek tarih ve örnek izin gün sayıları yazarak olması gereken sonuçları elle yazıp örneklendirme istemiştim.

Siz ısrarla formül doğru/yanlış üzerinde duruyorsunuz.
Oysa formülden söz etmek yerine;
"şu tarihten itibaren şu kadar işgünü (Pazar hariç kastediyorum) izin kullanılırsa işe başlama tarihi ne olur"
şeklinde soru sorulması lazım.

Ömer Bey sorumu şu şöyle sorayım izin başlangıç tarihi 27.03.2020, kullanılacak izin 30 gün ise izin dönüş tarihi 26.04.2020 değilde 25.04.2020 olması için nasıl bir formül yazmalıyım. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum. Pazar günleri izne dahil olacak.

Ekli dosyalar

Sanırım bir iletişim sorunu var.

İzin başalama günü dahil izin süresi içinde kalan Pazar günlerinin bir önemi olmaksızın,
sadece işbaşı gününün Pazar olmaması isteniyorsa aşağıdaki şekilde sonuç alınır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...