Soru Veri doğrulama sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muyat

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

@Ömer BARAN Hoca'nın bir başka forumda oluşturdugu kodarı kendi dosyama uyarlamak istedim ama olmadı.

SAyfa2 den sayfa 1 e veri çekmek istiyorum.
SAyfa1 dek b5 hücresine veri doğrulama ekledigimde;
-b5 hücresinin sağındaki oka tıkladıgımda sayfa2 deki a sütunundaki liste (bütün meyveler)açılcak,
-b5 hücresinin içine birkaç harf yazıp oka tıkladıgımda sayfa 2de a sutunundaki o harfle başlayan isimler açılcak
Örnegin b5 hücresine "e " yazıp hücrenin sagındaki oka tıkladıgımda listede sadece elma ile erik gözükecek.
Kodları yazdım başka bi yerden alıp kendi dosyama uyarlamaya çalıştım ama istedigim gibi olmadı.Yardımcı olur musunuz
Aşagıdaki kodu sayfa1deki b5 veri doğrulama yaptıgımda sayfa2den veri alamıyorum.Yardımcı olur musunuz

=DOLAYLI("'sayfa2'!A"&KAÇINCI($B5&"*";liste;0)+1&":A"&EĞERSAY(liste;$B5&"*")+KAÇINCI($B5&"*";liste;0))

Ekli dosyalar

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @muyat .

İşlem için, veri kaynağındaki liste alfabetik sıralı ve tekrarsız olmalıdır.
Listeyi, belirttiğim gibi alfabetik sıralı ve tekrarız hale getirin, ardından listenizin bulunduğu veri alanını
ekran görüntüsündeki gibi seçip, formül çubuğunun en solundaki alana liste yazıp ENTER tuşuna basın (AD TANIMLAMASI ekleme işlemi),
sonra da Sayfa2 B5 hücresi seçiliyken VERİ DOĞRULAMA ekleme ekranını açıp, HATA UYARISI kulakçığındaki onay kutusunu temizleyin,
AYARLAR kulakçığında da LİSTE>> seçeneğinde aşağıdaki formülü uygulayın.
=DOLAYLI("'Sayfa2'!A"&KAÇINCI($B5&"*";liste;0)+1&":A"&EĞERSAY(liste;$B5&"*")+KAÇINCI($B5&"*";liste;0))
1584522686665.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hocam çok teşekkür ederim.
Formülünüz kadar anlatımınız da mükemmel
Peki son bişey daha isticem..
sayfa2 deki liste yazan yani meyvelerin yazılı oldugu kısma yeni bir meyve daha eklersek otomatik olarak a'dan z ye makro ile sıralamasını istiyorum.Bunu da ekleyebilir misiniz

Aslında onu da hallettim:)Ama veri girilince çalışsın istiyorum

sonsatir = Range("a2").End(xlDown).Row
Range(Cells(1, 1), Cells(sonsatir, 2)).Select
Selection.Sort _
Key1:=Worksheets("Sayfa2").Columns("A"), _
Header:=xlGuess

Hocam merhaba
Ben biraz uğraşarak 2.sayfayı makro ile otomatık sıralama yapmayı hallettim.
Yalnız sorun şu:
Ben 2. sayfaya meyve ismi ekledikçe liste diye adlandırdıgımız yer otomatik o eklenen meyveyi içine dahil etmiyor.Bunu nasıl yapıcaz?Her defasında bunla uğraşmak istemiyoruz çünkü.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Excel.Range)
If Not Intersect(Target, Range("a2:a65536")) Is Nothing Then

sonsatir = Range("a2:a65536").End(xlDown).Row
Range(Cells(1, 1), Cells(sonsatir, 2)).Select
Selection.Sort _
Key1:=Worksheets("Sayfa2").Columns("A"), _
Header:=xlGuess

Range("a65536").End(xlUp).Offset(1, 0).Select

End If

End Sub

Alt taraftan Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında
sağ tarafa aşağıdaki kodu yapıştırın.
Böylece listenin bulunduğu sayfadan Sayfa1'e geçtiğinizde istenilen işlem gerçekleşmiş olur.
Sayfa2'ye mükerrer ve alfabetik sırada olmayan veriler ekleyip, Sayfa1'e geçerek sonucu kontrol edersiniz.

CSS:
You must log in to view content
(8 satır)

.

hocam dosyanın ilk makrosuz haline ekleme yaptım ve son bişey daha isticem.
SAyfa2 de meyvelerin yazılı oldugu hücrelerin yanlarındaki hücrelere şehir isimleri yazdım.
SAyfa 1 de b5 hücresinden hangi meyveyi seçersem, o meyveye karşılık gelen sayfa2 deki şehir ismini,sayfa 1 deki c2 hücresine yazmak istiyorum.Bunu da ekler misiniz rica etsem.Dosyayı ekledim

Ekli dosyalar

Hocam teşekkürler
Yalnız problem bi daha var.
Son attıgım dosyada sayfa 1 de b5 hücresi doluyken yani bir meyve isimli seçiliyken hücrenin sağındaki oka tıkladıgımda liste açılmıyor..Hücrenin içini klavyeden silmem gerekiyor.Bu da azıcık zaman kaybına neden oluyor.Hücrenin içinde meyve seçiliyken liste yine açılsın istiyorum.
Önceki çalışmanızı başka formda buldum onda da aynı şekilde çalışıyor.Bunu da ekleyebilir misiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10