Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Takvimde başka hücredeki tarihi koşullu biçimlendirmeyle

ErolU

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar ekli dosyada da belirttiğim sorum şu:
1. Bugünün tarihini takvim üzerinde koşullu biçimlendirmeyle göstermek
2. Bir hücrede gün ay yıl olarak yazılmış bir tarihi takvimde koşullu biçimlendirmeyle göstermek
Bu iki durum gerçekleştirilebilir mi bilemiyorum.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ.xlsx
    23.9 KB · Görüntüleme: 4
Merhaba @Erol U.

TAKVİM oluştururken benim genel tercihim, hücrelere 1, 2, 3 gibi sayılar yerine ilgili TARİHleri yazdırmak,
GÜN SAYISI görünümü için de İSTEĞE UYARLANMIŞ seçeneğinden GG seçeneini kullanıp, hücrede tarih değil de
GÜN SAYISI varmış gibi göstermek yönündedir.
Bu tercihin avantajı ise, bu konu sayfasındaki gibi işlemler için kolaylık olması.
Sadece ÖZEL TARİH LİSTESİ üzerinden EĞERSAY ile sonuç almanın pratiklik olmasıdır.

Herneyse yapılmış bir çalışma olduğuna göre ve benim genel tercihlerimden biri olan;
"konu sahibinin kullandığı belgeye en az müdahale" prensibinden yürüyerek çözüm önerisinde bulunayım.
Özel günler listesinin mutlaka TARİH şeklinde olması gerekir, yani 10-16.10.2020 ATATÜRK HAFTASI yerine
7 satıra ilgili tarihlerin yazılması, karşılarına da ATATÜRK HAFTASI yazılmalıdır (40 ve 41'inci satırdaki gibi değil)

Mevcut yapıya göre; B5:X37 aralığı seçiliyken, KOŞULLU BİÇİMLENDİRME >> FORMÜL KULLAN seçeneğinde
-- ÖZEL GÜNLER için aşağıdaki birinci formülü,
-- BUGÜN için de ikinci formülü
kullanarak sonuç alabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(2 satır)

Sayın Ömer BARAN,​

İki formül de istenileni yapıyor. Teşekkürler.

=EĞERSAY($M$43:$X$52;TARİH($AA$3;TAMSAYI((SATIR()-4)/9)*3+TAMSAYI((SÜTUN()-1)/8)+9;B5))
Bu formül bir önceki günü gösterecek biçimde değiştirilebilir mi? Arefe günlerindeki yarım günlük tatili ayrı koşullu biçimle göstermem gerekiyor.

Bilgisayarda değilim.
AREFE günü (28 Ekim dahil) koşullu biçimlendirmesini yaparken, alttaki tabloda birşeyler yapmanız gerekebilir.
Alt tabloda RT (veya bu sonucu doğuracak başka bir şey) / AREFE kelimesi mi kullanılacak yoksa, 1 / 0,5 gibi sayı mı olacak onu bilmek gerekir.
Burada da TOPLA.ÇARPIM işlevinin kullanılması gerekir gibi geliyor bana.

Ömer Bey,
Başka sorunlar da çıktığı için şöyle yaptım:
Belgedeki boş bir alana gereken tarihleri yazdım. İlk iletinizde önerdiğiniz formüle orayı hedef gösterdim. Bu şekilde hiçbir sorun kalmadan belgeyi düzenledim.
Bu alanı da satırları gizleyerek ortadan kaldırdım.
Tekrar teşekkür ederim.

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4