Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Oy Sayısına Göre Seçmen Filtreleme

mhezer

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Değerli Hocalarım,

Ekli dosyada yapmak istediğim işlem için sizden yardım rica ediyorum.

-Seçim yapılan İle göre en çok seçmenin olduğu ilçenin adını ve seçmen sayısını ekrana getirmek.
-Seçim yapılan İle göre en az seçmenin olduğu ilçenin adını ve seçmen sayısını ekrana getirmek.
-İlçedeki en çok oy sayısı,
-İlçedeki en az oy sayısı,

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• AzÇokSeçmen.xlsx
    1.8 MB · Görüntüleme: 7
Bakın, Excel 2016 kullanıyorsunuz ve buna rağmen açtığınız her konuda Excel 365 kullandığınızı işaretliyorsunuz.
Bu seçenekleri eklediysek, illaki bir nedeni ve gerekliliği vardır, ciddi bir şekilde doldurulması gerekir.
Bizi ciddiye almıyorsanız (istediğimiz seçenekleri gelişi güzel seçtiğiniz için), biz sizi neden ciddiye alalım sorunuza cevap verelim?

Bakın, Excel 2016 kullanıyorsunuz ve buna rağmen açtığınız her konuda Excel 365 kullandığınızı işaretliyorsunuz.
Bu seçenekleri eklediysek, illaki bir nedeni ve gerekliliği vardır, ciddi bir şekilde doldurulması gerekir.
Bizi ciddiye almıyorsanız (istediğimiz seçenekleri gelişi güzel seçtiğiniz için), biz sizi neden ciddiye alalım sorunuza cevap verelim?
Merhaba Sayın Admin,
Öncelikle şirkette kullanılan office programı Office 2016. Ben kendi şahsi bilgisayarımda yani evimde Office 365 kullanmaktayım. Doğal olarak da profilimde vey sorduğum sorularda Office 365 eklenmesi normal olmalı. Ayrıca, sizi neden ciddiye almadığımı anlamadım! veya size bu izlenimi yaşatacak bir hatam mı oldu bilemiyorum. Varsa özür dilerim.

Hocam, kimseden özür beklemiyorum.
Ama biz bu talepleri isterken, vereceğimiz cevapları ona göre belirliyoruz.
Şimdi filtre vs konular Excel 365 ile çok kolay.
O çözümü veriyoruz, sonra "bende çalışmıyor, 2016 kullanıyorum" diyorsunuz.
Sonuçta biz kimde kaç tane bilgisayar var bilemeyiz.
Kimin verdiğimiz dosyayı hangi bilgisayarında kullanacağını da bilemeyiz.
Lakin her sorunuzda seçebileceğiniz seçenek var.
Eğer bu ihtiyacınızı şirket bilgisayarınıza yönelik yazıyorsanız, o zaman Excel 365 değil Excel 2016 seçin ki, gelecek cevaplar ona göre olsun.
Boşuna kimsenin zamanı harcanmamış olsun.

Umarım hassasiyetimi anlamışsınızdır.

İyi çalışmalar,

İstediğinizi doğru mu anladım bilmiyorum ama dosyaya bakarsınız bir.
Eğer Excel 2016'da kullanacaksanız, KAÇINCI'nın "aranan_değer" öğelerindeki MAK ya da MİN şeklindeki geçen alanları, hemen yan hücreleri yapabilirsiniz.

İstediğinizi doğru mu anladım bilmiyorum ama dosyaya bakarsınız bir.
Eğer Excel 2016'da kullanacaksanız, KAÇINCI'nın "aranan_değer" öğelerindeki MAK ya da MİN şeklindeki geçen alanları, hemen yan hücreleri yapabilirsiniz.
Merhaba Hocam,
Anladığım kadarıyla ben soruyu yanlış sormuşum. Yapmak istediğim işlemi kısaca özetlersem;

• B2 Hücresine yazılacak İlin ilçelerinde
    • İlçenin kendi sınırları içerisinde bulunan sandıklarda en çok oy alınan sandıklar ve oy oranları
    • İlçenin kendi sınırları içerisinde bulunan sandıklarda en az oy alınan sandıklar ve oy oranları
    • Bu sandıklarda bulunan seçmen sayısı
İkinci olarak;
  • Seçilen şehire ait ilçelerin
    • Diğer ilçe sınırları içerisinde bulunan sandıklarda en çok oy alınan sandıklar ve oy oranları
    • Diğer ilçe sınırları içerisinde bulunan sandıklarda en az oy alınan sandıklar ve oy oranları
    • Bu sandıklarda bulunan seçmen sayısı
Tüm bu işlemer Sayfa1 üzerinde A2:G4 hücre aralığında olması.

Değerli vakitlerinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Rica etsem ne istediğinizi, hangi hücreye ne gelsin şeklinde değerleri elle yazar mısınız?
Referans olarak alıp, formüle dökmek daha kolay olacaktır.

Rica etsem ne istediğinizi, hangi hücreye ne gelsin şeklinde değerleri elle yazar mısınız?
Referans olarak alıp, formüle dökmek daha kolay olacaktır.
Merhaba Hocam,
İstediğiniz gibi hücre adreslerini belirttim.

• B2 Hücresine yazılacak İlin ilçelerinde
    • İlçedeki en çok oy sayısı (F3)
    • İlçedeki en az oy sayısı (F4)
    • En çok oy alan sandıktaki Seçmen Sayısı (E3)
    • En az oy alan sandıktaki Seçmen Sayısı (E4)
İkinci olarak;
  • Seçilen şehire ait ilçelerin
    • En çok oy alan diğer ilçe sandık no (D5)
    • En az oy alan diğer ilçe sandık no (D6)
    • En çok oy alan sandıktaki Seçmen Sayısı (E5)
    • En az oy alan sandıktaki Seçmen Sayısı (E6)
    • İlçedeki en çok oy sayısı (F5)
    • İlçedeki en az oy sayısı (F6)

Hocam bu açıklamaları yazmak yerine dosyaya değerleri bir ilçe ile yazsaydınız keşke :)
İstediğim oydu.
Ayrıca, yazdığınız açıklamaların da "hatalı" olduğunu düşünüyorum ama yine de istediğiniz hücrelere istediğiniz sonuçları getirdim.
Muhtemelen, "istediğim bu değildi" diyeceksiniz ama dönüp bir önceki mesajınızı iyice okumanızı tavsiye edeceğim.
İstediğiniz diğer alanları, formüllerden yola çıkarak kolayca yapabilirsiniz.

Hayırlı geceler.

Ekli dosyalar

• ExcelDepo-AzÇokSeçmen.xlsx
    1.8 MB · Görüntüleme: 3
Örnek belgede üst tarafta İLÇE adı yoktu sanırım.
Ayrıca İL ve İLÇE adı için bir açılır liste de yok. Bu durumda SEÇİLEN kelimesi de tereddüt doğuruyor.
Başka bir soru/net olmayan kısım, en az veya en çok dediğiniz değer diyelim 10'ar sandıkta var
bu durumda en küçük 10 sandık, en büyük 10 sandık numarası vs ne olacak?

Benim aklıma gelen başka bir soru da, açtığınız bir önceki konu sayfasında eklenen belgeyle/verilerle
bu yeni konu sayfasındaki belge/veriler aynı mı?
Aynı ise tavsiyem veri tablonuz ile özet sonuçlar çıkartacağınız,
hesaplamalar yapacağınız sayfayı ayrı sayfalar olarak kullanmanız yönünde olacak.
Önceki konuda çözüm için MAKRO kullanılmıştı.

Böyle olunca önünüzde iki seçenek tüm işlemleri makro kodlarına taşımak, bir kısım işlemleri formüllerle yapmak.
Verilerin başka sayfada olması ne formüllerle çözüm ararken bir engel ne de makro çözümü için bir engel.

Hemen hesaplamalar vs işine girmeden önce iyice düşünerek, senaryolar oluşturmak,
nelerin hesaplanacağına karar vermek, bu hesaplama sonuçların nereye yazılacağı gibi sayfa düzenine ilişkin durumları önceden düşünmek ve işleyişi kafanızda tamamladığınızda da halledemediğiniz işlemler için adım adım ve tek tek yeni konular açarak ilerlemeniz daha doğru olacaktır.

Örnek belgede üst tarafta İLÇE adı yoktu sanırım.
  • Örnek belgeye İlçe adı yoktu. Bu kısımda ilçe adı seçilen İL adına bağlı olarak gelecekti. İl seçimi yapıldığında İlçeler açılır menüye otomatik olarak gelecek.
Ayrıca İL ve İLÇE adı için bir açılır liste de yok. Bu durumda SEÇİLEN kelimesi de tereddüt doğuruyor.
  • Evet Hocam, Örnek belgeye açılır menüyü sonra eklemi düşünmüştüm.
Başka bir soru/net olmayan kısım, en az veya en çok dediğiniz değer diyelim 10'ar sandıkta var
bu durumda en küçük 10 sandık, en büyük 10 sandık numarası vs ne olacak?
  • Burada kriter ile bağlı tüm ilçelerde sadece en çok oy alan en çok oy alan sandık numarası ve en az oy alan sandık numaralarının aldıkları oylar ile birlikte gelmesi.
  • En çok oy alan diğer ilçe sandık no ve En az oy alan diğer ilçe sandık nolarının karşılaştırması seçilen ile bağlı olan diğer ilçelere ait en çok oy alan en çok oy alan sandık numarası ve en az oy alan sandık numaraları ve oy sayıları ile gelmesi olacak.
Seçilen İlçeye göre
(Sandık NO - Seçmen Sayısı - Aldığı Oy (MAK))
(Sandık NO - Seçmen Sayısı - Aldığı Oy (MIN))

Seçilen İle göre
En çok oy alan diğer ilçe sandık no= Sandık NO - Seçmen Sayısı - Aldığı Oy (MAK))
En az oy alan diğer ilçe sandık no = (Sandık NO - Seçmen Sayısı - Aldığı Oy (MIN))

Ekli dosyalar

• AzCokSecmen.xlsx
    1.8 MB · Görüntüleme: 2
Yapacağınız şey çok basit, yapmıyorsunuz..

1686348787435.webp

Şurada eksik olan hücrelere gelecek rakamları bir ilçe baz alarak elle yazın.
O gelen rakamın da kriterini yazın olsun bitsin.

"En çok olan diğer ilçe sandık no" neyi ifade ediyor mesela..
Diğer ilçe nedir?
Buradaki "diğer" kavramında hangi ilçe nasıl bulunacak?

Tek başına İLÇE isminden eşit/değil diye yapılacak kontrol/hesaplamalar yanıltıcı olacaktır, mutlaka İL adıyla birlikte değerlendirilmelidir.
Birkaç örnek (dahası var)

Pazar: Tokat İlçe – Rize İlçe
Yenice: Çanakkale İlçe – Karabük İlçe
Yenipazar: Bilecik İlçe – Aydın İlçe
Yenişehir: Bursa ilçe – Diyarbakır İlçe – Mersin İlçe
Yeşilyurt: Malatya İlçe – Tokat İlçe

Ayrıca bir konuda geri bildirim vermem gerekiyor.
Lütfen bu duruma bir çözüm bulun.
Sitede kayıtlı olan mhezer@... uzantılı mailinizi sanırım, mhezers2@... adresine yönlendirmişsiniz. (tam tersi de olabilir)
mhezers2 olan mailiniz sorunlu olduğundan dolayı, sistemimize yüzlerce hata maili geliyor.
Bu mail sunucularımız için sorun oluşturmaktadır.
Buna bir çözüm bulmazsanız, mail adresinizi engellemek zorunda kalacağım.

Günaydın Ömer Hocam.
resim dosyasında bulunan aşağıdaki formüllerde hata veriyor.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

Ayrıca bir konuda geri bildirim vermem gerekiyor.
Lütfen bu duruma bir çözüm bulun.
Sitede kayıtlı olan mhezer@... uzantılı mailinizi sanırım, mhezers2@... adresine yönlendirmişsiniz. (tam tersi de olabilir)
mhezers2 olan mailiniz sorunlu olduğundan dolayı, sistemimize yüzlerce hata maili geliyor.
Bu mail sunucularımız için sorun oluşturmaktadır.
Buna bir çözüm bulmazsanız, mail adresinizi engellemek zorunda kalacağım.
Sayın Admin, Bu konu hakkında ben de zorluklar yaşamaktayım. Profilimdeki mail adresimi değiştireceğim.

@mhezer

Başka forumlarda da sorulduğu anlaşılan konularla ilgilenmeyi pek hazzetmediğimi belirteyim.

Formüllerin uygulandığı belgeniz ekte.
Denersiniz.
Merhaba Ömer Hocam,
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Bu konuyu başka formlarda sormamın nedeni farklı bakış açısı yakalamaktı başka bir niyet sahibi değilim. Her zaman ilk tercihim siz olmuştunuz ve bu böyle devam edecek.

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18
Geri