Çözüldü Tablodaki Ürünleri Cari Gruplara Ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hutupis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar hocam,
Gönderdiğim dosyada 2011 yılına ait alış ve satış bilgilerini içeren iki tane tablo var. buna daha sonra 2012,2013 den 2020 yılına kadar raporlarıda ekleyeceğim.
yeni sayfaları eklediğimde de aşağıdakilerin de otomatik devam etmesini istiyorum.
Şunları yapmak istiyorum
1) Yapılan her satıştan ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
2) Ürün bazında ( SHM - Adı ) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
3) grup bazında ( SHM - Kodu) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
4) Satış bazında müşterilerden ( Cari - Adı) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
6) Alış bazında satıcılardan ( Cari - Adı) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim.
7) kar veya zararı seçeceğim yıl bazında ay bazında da
Not: Tablodaki ürünler cariler gruplar artabilir. Yeni ürün cariler eklenebilir.
yeni yıllar eklendikçe bir önceki yıllardan devirler gelebilir.
Maliyet hesabını ilk giren ilk çıkara göre hesaplayabiliriz. fakat şöyle bir durum da olabilir mal aşılı 25.01.2011 olup da satışı 01.01.2011 de de yapılmış olabilir.
ekli tabloda zaten benzer örnekler var. satışı yapılmış fakat alışı daha sonra yapılan ürünler de var.
Bir satış birden fazla alıştan da satılmış olabilir yine ekli tabloda benzer durumlar var.
2012 yılını veya daha sonraki yılları eklediğimde bir önceki yıldan devirleri de dikkate alınmalı.
Örneğin ABS 10470 2.000,00 KG kalmış bir sonraki yıla devretmiş. HDPE-146T ise satışı fazla kalan bakiyeyi bir sonraki yıldan alıp kar zarar hesabını ona göre yapmalı
Mal cinsi 2011 Toplam Alış 2011 Toplam Satış KALAN veya devreden miktar
ABS 10470 280.000,00 278.000,00 2.000,00
HDPE-146T 12.375,00 13.250,00 -875,00
HDPE-180G 7.500,00 7.500,00 0,00
umarım isteklerimi anlatabilişimdir.

Ekli dosyalar

Sayın @hutupis ,
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.
İstediğiniz şeyleri birer-ikişer örnek olarak dosyanızda manuel olarak yapıp örnek dosyanızı paylaşırsanız sizin yardım almanız daha hızlı, bizim yardım etmemiz daha kolay olur.

Merhaba,

Dosyayı yeniden hazırladım, satış sayfasında yeni sütunlar ekledim umarım yeterli olur ?
Satış2011 sayfasında, K2 hücresindeki =+(4125*ALIS2011!H3+1000*ALIS2011!H4) formülünüzde ne yapmak istediniz?
4125'i anladım ama 1000 nedir?
Ve de LDPE-129 T isimli ürün 5 kez alım yapılmış, siz formülde neden 2'sini kullandınız? Acaba diyeceğim sadece ocak ayı mı? Ama sadece ocak ayı olmasını gerektirecek bir tablo değil.
Sorularınızı, ne yapmak istediğinizi hiç değilse 1 üründe tam olarak anlatırsanız (yani manuel olarak olması gereken sonuçları yazıp, bu sonuçların nereden geldiğini açıklarsanız) daha önce de dediğim gibi boşuna karşılıklı zaman ve enerji sarfetmeyiz.

Merhaba,

İlyas bey ilginiz için çok teşekkürler.
Daha önce yazdıklarım sanırım karışık oldu. mümkünse aşağıdaki konuda yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyada 2011 yılından 2020 yılı ağustos ayına kadarki alış ve satışlar var.
Sadece satış sayfalarına FİFOya göre ( tarih sıralamasına göre ilk giren ilk çıkar ) alış maliyetlerini getirtebilir misiniz.
2020 yılında veya daha sonraki 2023 2024 yılları eklendiğinde de hesaplama devam etsin.

Burada şöyle bir durum var bazı malların satışı alışlardan daha erken yapılıyor. hatta örneğin kasım 2011 'deki satışın alışı bir sonraki yıl 2012 yılında da yapılabiliyor.

bir diğer konu da örneğin 2011 yılındaki alışların hepsi satılmayabilir 100.000 KG alış yapılır ama 2011 yılında toplam satıl 90.000 kg olabilir. 2012 de satışlar devam eder.

Ekli dosyalar

İstediğiniz şeyin makro ile yapılması daha uygun olur diye düşünüyorum.
Malesef benim makro bilgim yok.
Makro üstadlarımızdan sorunuzu gören biri müsait olduğunda yardımcı olur.

Merhaba Sayın @hutupis .

Şunları yapmak istiyorum
1) Yapılan her satıştan ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
2) Ürün bazında ( SHM - Adı ) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
3) grup bazında ( SHM - Kodu) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
4) Satış bazında müşterilerden ( Cari - Adı) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim
6) Alış bazında satıcılardan ( Cari - Adı) ne kadar tutar kar veya zarar ve % kaç kar veya zarar ettim.
7) kar veya zararı seçeceğim yıl bazında ay bazında da
Not: Tablodaki ürünler cariler gruplar artabilir. Yeni ürün cariler eklenebilir.
yeni yıllar eklendikçe bir önceki yıllardan devirler gelebilir.
Maliyet hesabını ilk giren ilk çıkara göre hesaplayabiliriz. fakat şöyle bir durum da olabilir mal aşılı 25.01.2011 olup da satışı 01.01.2011 de de yapılmış olabilir.
ekli tabloda zaten benzer örnekler var. satışı yapılmış fakat alışı daha sonra yapılan ürünler de var.
Bir satış birden fazla alıştan da satılmış olabilir yine ekli tabloda benzer durumlar var.
Bence istekleriniz; basit bir forum sorusu kapsamını aşan, özel zaman ayırıp üstünde epey bir emek harcanması gereken türden.
Ürün bazında, grup bazında, satış bazında, alış bazında, yıl/ay bazında cümleciklerinin yapılacak işlemler açısından
ne anlama geldiğinin bence siz de farkındasınız.
Nerdeyse MALİYET MUHASEBESİnin sınırlarının zorlanmasını istiyorsunuz (FİFO kısmı mesele değil elbette) .
Bir tek sabit ve değişken maliyetlerin ürünlerle ilişkilendirilmesi kısmı eksik.

Hele "bir satışa ait alış, satış tarihinden sonra da gerçekleşmiş olabilir" cümleniz varki olaya başka bir boyut katıyor.
Bu cümle, SATIS2020 sayfasındaki bir malın ALIS2020 sayfasında hiç olmayabileceği,
ALIS2011 sayfasındaki bir alışın 2010 yılındaki (veri yok) bir satışla ilgili olabileceği anlamına geliyor.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu tür hesaplamalarda bir BAŞLANGIÇ ve bir BİTİŞ zamanı olmalıdır.
Dönembaşı ve dönem sonu stok bilgisi olmalıdır. Her yıla ilişkin bir bilgi olmasa bile,
en azından 2011 yılı başındaki REEL STOK (bunların birim maliyetleri veya alış bilgileri) hazır olmalıdır.

Böyle bir dosya ve isteklerle hangi arkadaşımız ilgilenmek ister onu bilemiyorum ancak,
bu türden kapsamlı istekler için forumumuz sayfalarının üst orta kısmında DESTEK TALEBİ (ücretli bölüm)
bağlantısı mevcut.

İyi çalışmalar dilerim.

.

merhaba,

Hazırladığınız dosya için teşekkürler öncelikle. dosyada bir malzeme için ( ABS 10470) 2011 yılı için inceleme yaptım. Şöyle bir durum var.
ABS 10470 bazında ve müşteriler( bnc,nacar, çetin vs) bazında "alış tutarı satış tutarı kar zarar tutarlarını" düzgün hesaplıyor.
Fakat alış tarafındaki UMHO ELKT SAN ve APNAK PLASTİK A.Ş. karşısındaki hesaplama hatalı oluyor.
manuel hesaplama yapınca aşağıdaki oluyor
Alış
Toplam Tutar
Satış
Toplam Tutar
Kar Zarar
Tutar
UMHO ELKT SAN384.130,00387.460,003.330,00
APNAK PLASTİK A.Ş.30.000,0032.500,002.500,00

Ayrıca smh adı ve yıl olarak seçecek var fakat ben SMH adına göre birden fazla yıla ait kar zararı görmek istersem nasıl göreceğim.
veya SMH kodu da benzer şekilde seçenek olarak eklenebilir mi ?

Aslında satış sayfasında satış tutarlarının karşısına alış maliyet fiyatı yeni bir sütünda gelse aynı şekilde
alış sayfasında alışlarının karşısına da ne kadara satıldığı yeni bir sütün olarak gelse süper olur. Burdan özet yaparlar da oluşturulabilir diye düşünüyorum. Değerli yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

Sayın @hutupis .

Siz değilseniz bu söz size yönelik değil elbette ama tahminim o ki sizsiniz.
9 numaralı cevabıma EKSİ OY kullanıp sonra da FİFO yöntemine göre bir çalışma yapmamı istemeniz doğru geliyor mu size?

Açtığınız bu konuyla igili yazdığım yorumumu biraz açayım;
İsteğiniz basit bir formül/makro forum sorusu olmaktan çok daha kapsamlı.
Öyle olmasaydı, ExcelDestek.Com veya aynı soruyu sorduğunuz diğer mecralardan birinden
şimdiye kadar çoktan bir sonuç alırdınız değil mi?
ExcelDestek forum sitemiz dahil bu tür forumlarda, forum sorusu kapsamında/niteliğinde olan soruların
çözüme ulaştırılma süresi gün değil saat, hatta dakika ile ölçülebilecek kadar kısadır.

Neticede forumlar bir işlemin nasıl yapılacağına, Ms.Excel'in bir özelliğinin, bir işlevinin kullanımına dair yol gösterme,
bilgisini geliştirmek isteyenlerin soru sorduğu alanlarıdır.
Örneğin siz, şu kriterere göre ..... toplamını nasıl bulurum gibi bir soru sormuyorsunuz.

Ham verileri verip, dört dörtlük (hani donanımcıların TAK-ÇALIŞTIR diye tarif ettiği gibi)
tüm yönleriyle kullanıma hazır, yeni veriler eklendiğinde de kullanılmaya devam edilebilecek nitelikte,
çok kriterli sorgulamalar/raporlamalar yapılabilecek bitmiş bütün bir çalışma istiyorsunuz.
Yani elinizdeki bir işi bütün olarak başkasının yapmasını istiyorsunuz.

Özel zaman ayırıp her yönüyle üzerinde çalışmak, epey bir uğraşmak, istediğiniz türden
tüm seçenekler için (yıl/ay/alıcı/satıcı. ürün grubu/ürün) tam esnek raporlama/listeleme işlemlerinin
kodlanması gerektiğini belirtiyorum ve bunun çözümü için de yol gösteriyorum.
Bu tür PAKET (bütüncül) istekler için forumumuzun DESTEK TALEBİ bölümünün mevcut olduğunu tekrar belirtiyorum.

Yine de 7 numaralı cevap ekindeki belgenizi inceledim.
Detayı elbette bende var ama belgenizdeki tüm ürünler için topluca bakarsak;
-- 306.307, TL hasılatı olan 196.800 birim ürünün alışı yok (2011 öncesinde alınmış veya henüz alınmamış)
-- 153.913,00 TL maliyeti olan 119.000 birim ürünün satışı yok (ben bunu stokta duruyor olarak yorumluyorum)

.

@Ömer BARAN EKSİ OY veya herhangi bir oy kullanımı yapmadım onu belirteyim.
FİFO ya göre bir maliyetlendirme yapmam gerekti ben de burası ve başka sitelerde kendime çözüm aradım olmuyorsa da artık yapacak birşey yok. teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
20