S

Çözüldü Sütunları Kriterlere Ayırıp Toplam Aldıran Kod

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese günaydın arkadaslar, ekteki dosyada aylar için bilgiler yer alıyor ayrı ayrı sayfalarda yapmak ıstedıgım sey ıse tüm sayfalardaki M Sütunu ve "Toplam Brü" yazan sütun ( sütun bazen u bazen v oldugu ıcın boyle bır cozum buldum isimden ziyada son sütun alınarakta yapılabilir.) bu sütunlardaki değerleri daha onceki yapmıs oldugumuz Kalın Ince Orta Malzemeler gibi ayırmasını ıstıyorum onu da "K-I-O" Sayfasına sırasıyla yazmasını ornegın ocak ayında kalın ınce orta mıktarları neler diye.

Daha önce @ömerbaran hocamızla yapmıstık kalın ınce orta malz ayrımını, hatta kodu da ekli (module 3) sadece buna göre duzenlenmesi gerekiyor. Alınacak sütunları aylar sayfalarında sarıya boyadım..

Ekli dosyalar

@selis
Sanırım her aya ait sayfada M sütununa göre işlem yapılmasını istiyorsunuz.

Belgenizdeki veri satır sayılarını azaltıp,
L ile başlayan/başlamayan, ince/orta/kalın/DİĞER grubuna dahil edilecek şekilde
her aya ait sayfada az sayıda dolu satır olacak şekilde ve
sonuç almak istediğiniz hücrelere de =OCAK!K3+ŞUBAT!L5 .... gibi basit toplama
formülleriyle olması gereken sonuçları örneklendirerek (verilere göre eksiksiz yani doğru sonuç alınması lazım)
yeni bir örnek belge hazırlayın.
Belgenizden hangi sütunlardaki sayıların toplanacağı bile belli değil.
Ayrıca ilk eklenen belgeyle ikinci belge de aynı yapıda değil.

Veri miktarı fazla olduğunda; destek isteniliyor değil, iş yaptırılmak isteniliyor gibi bir izlenim oluştuğunu belirteyim.

.

Hocam baska bır konu ıcın verdıgınız kodu kullandım zaten sadece sonuc 100 ton kadar eksık cıkıyor o yuzden soruyorum tabı kı ısı yaptırmak gıbı degıl, ama yapmayabilirsiniz. Dosyam ektedir.

Ekli dosyalar

@selis

Hazırlanan bir kodun olması gereken sonucu verip vermediğinin kontrol edilebilir olması lazım.
Çok sayıda sayfa, çok satırlı veri olunca kontrol etmek imkansızlaşıyor, onu diyorum.

Eklediğiniz son belgede MODULE3'te yer alan ve adını Sub ömerbaran() diye devam eden kodu
hangi konu sayfasındaki hangi örnek belge için hazırlamıştım?
Hatırlayamadım ve forumda da denk gelmedim. Konu linkini paylaşır mısınız?

Kodda yer alan özet sayfasının adını belgedeki sayfa adı olarak değiştirip çalıştırdım.
Ancak kodun sonuçlarıyla EKİM ayının dip toplamı birbirini tutmuyor.

.

Verdiğiniz başlığı taşıyan (neden link vermediniz bilmiyorum, arama yaparak buldum)
konu sayfasında esas olarak belgeye de uygulayarak formül cevabı vermişim.

Belgedeki makrolar arasında da Sub ömerbaran() makrosunun içeriğine benzer bir makro kodu göremedim.
Sadece ilgili konu sayfasında, o konu sayfasındaki belge/veri yapısına göre oluşturduğum ve ilgili belgede sorunsuz çalışan
aşağıdaki makro cevabını vermişim.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Bu kod da, bahsettiğim Sub ömerbaran() kodu değil.
Belgenizdeki bu kod, forumda nerede? Bu kodu verdiğim cevabın sağ üst köşesindeki cevap numarasına sağ tıklayıp
"Bağlantı Adresini Kopyala" seçeneğini kullanarak link verir misiniz?

Sonuçta Sub omerbaran() makrosunun kaynağını ve/veya bu kodun dayandığı örnek belgeyi görmek ve o belgede çalıştırıp
sonuçlarını görmek istedim sadece.

.

Bu konu sayfasına eklediğiniz örnek belgede, belirttiğim kodun hatalı sonuç verdiğini zaten belirtmiştim.

.

@selis
Sorunun hangisi olduğunu biliyorum zaten.
Dosyanızda bulunan ve adını Sub omerbaran() olarak değiştirdiğiniz makro kodu nerede,
benim verdiğim hangi cevapta, benim eklediğim hangi belgede ?

Her neyse; aşağıdaki malzemelerin her biri için hangi gruba dahil olması gerektiğini net olarak yazar mısınız?
Böyle bir malzeme olmaz demeyin (bazılarını elle değiştirdim), bir malzemenin hangi gruba dahil olacağı kararı verilirken bu cevabınızdan yararlanacağım .

L127X76X6.4-CSA350W
L51X38X3.2-A572GR50
L51X38X4.8-A572GR50
L100X75X7-S355J2
L150X100X10-S355J2
L200X100X12-S355J2
L27X30X6.4
L30X25X6.4
L300X350X6.4
L30X350X6.4

.

L127X76X6.4-CSA350WORTA
L51X38X3.2-A572GR50İNCE
L51X38X4.8-A572GR50İNCE
L100X75X7-S355J2ORTTA
L150X100X10-S355J2ORTA
L200X100X12-S355J2KALIN
L27X30X6.4İNCE
L30X25X6.4İNCE
L300X350X6.4KALIN
L30X350X6.4İNCE

@selis
L ile başlayan veriler için;
-- İlk X'ten önceki kısımda L yi yok sayarak kalan sayı kısmına göre mi karar verilir?
-- Yoksa, iki X arasında kalan sayıya göre mi karar verilir?
-- Ya da TİRE varsa ikinci X ile TİRE arasındaki sayıya, TİRE yoksa, ilk X'ten önceki kısma mı bakılır, iki X arasındaki sayıya mı?
gibi muhtemel her seçeneği düşünerek cevaplamak gerekir.

EŞİTLİK hallerini de düşünerek (örneğin 0 < DEĞER >=30 için şu, 30<= DEĞER <60 gibi) SINIR DEĞERLERİ de tekrar yazar mısınız?
Tabi muhtemel en küçük ve en büyük kısmını da unutmayın, mesela 1000 olur mu, 10 olur mu, olursa nası karar verilecek?
İşinizi, mesleğinizi bilmiyorum, kodlar sizin için anlam ifade ediyor ancak benim için öyle değil. Açıklamalar ona göre olmalı.
Tabi önce DEĞER olarak neye bakılacağına dair yukarıda yazdığım netlikte birer cümlelik açıklama yaparsınız.

Mevcut formüller ve makrolardaki hesaplamalar kafamı karıştırdı biraz.

L ile başlamayanları zaten sormuyorum o belli çünkü.

Hocam aslında soyle hepsıne bakıyoruz yanı 40x40x4 ıfadesınde 40 a 40 a 4 e bakıyoruz.
L150x150x12 orta ama L150X150X13 KALIN GURUBUNDADIR. 150X100X13 İSE ORTA GRUPTADIR. L60X60X5 İNCE GRUPTADIR L60X50X6 DA İNCE GRUPTADIR. L61X60X6 ORTA GRUPTADIR.

1000 OLAMAZ VERILER MAX 300 İÇİN ALABİLİRİZ HOCAM.

Ben açıkçası tablo gibi bir cevap beklemiştim.
//Bakılacak malzeme cinsi // Bakılacak Kısım // Bulunan Değer // Şundan Büyük ve Eşit ve Şundan Küçük ve Eşit// İNCE-ORTA-KALIN
diye sütun başlıkları olan bir tablo beklemiştim.

Elinizde malzemelerin ve kalın/orta/inci gibi karşılarında GRUP isimlerinin olduğu bir TAM LİSTESİ olsa kolaylıkla çözüm bulunurdu.
Böyle tek tek yazarak bunun sonu gelmez/bulunmaz gibi geliyor bana.