Çözüldü Stokları Firmalardan Gelen Listeye Göre Güncellenme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Altun

Normal Üye
Merhabalar,

Çok uğraştım ama yapamadım. Yardım ederseniz size minnettar kalırım. Beni Büyük bir sıkıntıdan kurtarmış olursunuz.

Stoklar kitabımdaki ürünlerin, firmalardan gelen ürün listesine göre fiyatların güncellenmesi gerekiyor.

Bu işlem yapılırken stoklar kitabında bulunan ürünler ürün barcoduna göre, firma listelerinde olup olmadığı kontrol edilip( sanırım düşey arama ile) eğer firma listesinde var ise o ürünün stoklar listesinden satırda ki tüm bilgileri yeni oluşacak listeye olduğu gibi taşınacak ve birim fiyatı, firma listesindeki güncel fiyat yazılacak ve o ürün Stoklar listesinden silinecek. Daha sonra işlem kitabında ki ikinci firma güncelleme butonuna basıldığında aynı işlemleri yapacak ve var olan ürünleri, daha önce oluşturulan yeni listedeki ürünlerin altına eklenecek.

Firma listelerinde olmayan ürünler stoklar listesinde kalacak.

( 100 ün üzerinde firma listem var.) Diğer firmaları da sizin yaptıklarınıza bakarak yapabileceğimi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba Sn. @Altun .

İŞLEM SAYFASI, YENİ LİSTE ve STOKLAR isimli belgeler arasındaki veri trafiğini tam anlamadım.
Sanırım bunlar ana belgeler, veri alınacak belgeler ise ADEL ve BIC isimli belgeler.

Ana çerçeve olarak isimleri/konumları/belge içerisindeki sayfa isimleri vs belli olmayan 100 kadar belgeden
karşılaştırmalar yapmak / veriler almak vs istiyorsunuz.

Bu tür toplu işlemler için olmazsa olmaz diye düşündüğüm, aklıma ilk gelen şeyleri yazayım dedim:
-- Belgelerin bulundukları dizinler belli olmalıdır,
-- Belgelerde veri alınacak sayfa isimleri belli olmalıdır (1'den fazla sayfası olan örnek var)
-- VAR/YOK kararı için kullanılacak sütun başlıkları (BARKOD) veya konumları belli/standart olmalıdır,
-- Bir kaynak belgeden alınacak verinin, hedef belgede ya aynı yapıda bir tabloya aktarılması ya da hangi sütunun hangi sütuna aktarılacağına dair net/tereddütsüz bilgi olmalıdır.
-- Kaynak belgedeki veri yığınının da belli bir düzende olması gerekir (örneğin aralarda ana başlık/kategori gibi satırlar olmamalıdır),
-- Kaynak belgelerdeki verilerin başlıklarının standart yapıda olması gerekir.
Eklediğiniz birkaç belgede gördüğüm ilk göze çarpan sıkıntılar bunlar ve siz 100 kadar kaynak belgeden söz ediyorsunuz.
Dolayısıyla, foruma eklemediğiniz diğer belgelerde ne gibi sıkıntılara rastlanacağı da belirsiz.

Muhtemelen e-posta vs yoluyla satıcı firmalardan gelen ve formatını kendinizin belirleyemediği bir belge yığınınız var ve
100 kadar belgenin sizin tarafınızdan belli standarda dönüştürülmesi mümkün müdür bilemiyorum (zor) doğrusu.

Fikrim; bu kadar belirsizliğin olduğu bir durum için kodlama yapılması pek mümkün değil.

Merhabalar Ömer Bey,
Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum, konuyu güzel özetlemişsiniz.
Firmalardan gelen dosyaları tekdüze (hepsinde veriler sayfa1 de aynı sütun adı ve yeri) hale getirebilirim, konum olarak tüm dosyaları "D:\stok\" klasürün kayıt edeceğim. Buna göre örnek bir firma listesine göre kodlama yaparsanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

Bir önceki mesajda da belirtmiştim.
En azından kaynak belgelerin sütun başlıkları mümkün olduğunca tek tip hale getirilmeli,
hatta yine mümkün oluyorsa veri alınacak sütunlar hangileriyse bunlara belli bir düzende birer sıra numarası verilmeli.
Bilgi alınmayacak sütunlar ise olduğu gibi bırakılmalı (bu sütunlardan bilgi çekilmeyecek anlamında)
Bu sayede benzer içerikli bilgiler aynı sütuna listelenebilsin.
Örneğin eklediğiniz ADEL dosyasında ADET BARKODU sütun başlığında ADET ve BANKODU kelimeleri arasında
bir adet satırbaşı karakteri (ALT+ENTER ile oluşturulmuş) varken BIC dosyasında yok (bu kısım halledilebilir)
Sorun şu ki 100 kadar dosyadan bahsediyorsunuz, başka dosyalardaki durumlar nedir/ne olabilir orası tam bir bilinmez.

Her neyse; ben esas olarak işlem akışını tam anlayamadım.
Siz kaynak belgelerde ilgili barkod bulunduğunda TÜM SATIRın kopyalanmasından söz ediyorsunuz ancak,
kaynak belgelerde sütunların adetleri de farklı olabilir, ilgisine göre sütun sıralamaları da farklı olabilir.
Örneğin eklediğiniz belgelerden ADEL'de 16, BIC dosyasında ise 11 sütunluk birer tablo var.
Tabi bu iki belgede sütunların içerikleri de birbirinden farklı.
Son olarak da aynı barkod 1'den fazla kaynak belgede olabilir mi, yoksa bir barkod sadece 1 kaynak belgede mi olabilir buna ilişkin bilgi verin isterseniz.

Kaynak belgedeki haliyle , eşleşen barkod satırlarındaki bilgiler alt alta listelendiğinde şöyle bir görüntü ortaya çıkar ve bir işe yarayacağını sanmıyorum.

1645223596545.webp

Ekli dosyalar

• 1645223564685.webp
    1645223564685.webp
    2.1 KB · Görüntüleme: 0
Moderatörün son düzenlenenleri:
Ömer Bey,
Sonra ki eklediğim dosyalarda sütun başlıklarını sizin istediğiniz bişimde stok dosyasındaki ile aynı yaptım ve firma dosyalarındaki gereksiz sütunları sildim. stok dosyasındaki ürünleri, işlem sayfasındaki birinci firma butonuna tıkladığımızda ürün barkodunu firma listesinde a sütunun da bulursa b sütunundaki fiyatı stok sayfasında ki fiyatı güncelleyip, stok sayfasında ki ürünü Yeni liste dosyasının altına ekleyecek ve stok sayfasından silecek.
barkodlar diğer sayfalarda olmaz. barkodlar firmalara özel.
Firma listelerini önceden gerekli şekillerde düzenleye bilirim.

Firma firma bir kodlama çok anlamsız geliyor bana.
Bence TEK bir düğme kullanılmalı ve bu düğmeye tıklandığında;
adresi verilen klasördeki TÜM dosyalar tek tek kontrol edilip veriler alınmalı.

Şundan SİL, buna ekle kısmı işi karıştırıyor.
Bence öncelikle, kaynak belgelerdeki verileri tek yerde belli bir düzende toplamaya odaklanılmalı.

Ömer Bey, firma bazlı buton koymak istememde ki amaç listeler farklı zamanlarda gönderilmekte, silme noktasına gelince çok önemli değil. buradaki amaçta güncellenenleri ve güncellenmeyenler görmek.

Düğmeye tıklayacaksınız, GÖZAT ekranı çıkacak ve siz hangi belgedeki veriyi almak istiyorsanız o belgeyi seçip TAMAM diyeceksiniz o kadar. Tabi ben yapılacak işlemi anlamış değilim sadece YÖNTEMİ netleştiriyorum

Bana işleyişi açıklamalısınız, yöntem belli oldu.
-- Makro kodu İŞLEM SAYFASI isimli belgede olacak.
-- Düğmeye tıklayıp GÖZAT ekranından diyelim ADELi seçtiniz,
-- Bu dosyada ne yapılacak?

İşlemi tane tane adım adım yazar mısınız?
Açıklama yazarken net olarak belge adı/sayfa adı/sütun adı gibi hususları net olarak yazın (eski fiyat, yeni fiyat gibi açıklama yazmayın yani).

İşlemi el yordamıyla tek tek yaptığınızı düşünün ve
şu belgeyi açıp şu sütunda şu barkodu aradım, varsa şunu yaptım, yoksa şunu yaptım gibi adım adım açıklama.

Ömer Bey,

Tek Düğme olunca işlem sayfasına gerek yok. Makro kodu [Yeni Liste.xlsm] sayfasında olacak.

Düğmeye tıkladığımızda gözat penceresinden Adeli seçtikten sonra,

[Stoklar.xlsx] Sayfa1 deki A sütununda ki ÜRÜN BARKODU nun [Adel.xlsm] Sayfa1 deki A sütunuda arayacak VAR ise,
[Stoklar.xlsx] deki bu ürünü [Yeni Liste.xlsm] sayfa1 deki listeye eklenecek ve [Adel.xlsm] Sayfa1 deki B Sütunundaki fiyat bilgisi, [Yeni Liste.xlsm] sayfa1 deki G sütununa yazılacak. Ve mümkünse [Stoklar.xlsx] sayfa1 den bu ürün satırı silinecek.

Ekli dosyalar

Ömer bey,

Eğer ki bir önceki mesajda yazdığım gibi silme işlemi olmaz ise,

Makro kodunu [Stoklar.xlsx] sayfasına da olursa işlem daha kolay olur sanırım. Şimdilik işimi görecektir.

Düğmeye tıkladığımızda gözat penceresinden Adeli seçtikten sonra,

[Stoklar.xlsx] Sayfa1 deki deki A sütununda ki ÜRÜN BARKODU’na göre [Adel.xlsm] Sayfa1 deki A sütunuda (ÜRÜN BARKODU) arayacak VAR ise, [Adel.xlsm] Sayfa1 deki B Sütunundaki fiyat bilgisini [Stoklar.xlsx] Sayfa1 deki G sütununa yazılacak.

Tercih sizin ama, tarz olarak veri silmeyi (geri dönüş yok) pek sevmem.
Silmek yerine, o verinin diğer tarafa aktarıldığını göstermek üzere, uygun bir sütunda o satıra bir harf/işaret koymak daha doğru gibi.
Sonrasında o sütuna filtre uyguladığınızda aktarılan nedir, kalan nedir onu da görme imkanı olur.

Tercih sizin ama, tarz olarak veri silmeyi (geri dönüş yok) pek sevmem.
Silmek yerine, o verinin diğer tarafa aktarıldığını göstermek üzere, uygun bir sütunda o satıra bir harf/işaret koymak daha doğru gibi.
Sonrasında o sütuna filtre uyguladığınızda aktarılan nedir, kalan nedir onu da görme imkanı olur.
Haklısınız. şimdiden tekrar teşekkürlerimi sunarım.Siz nasıl uygun görürseniz.

Çözüm belgeniz ekte Sn. @Altun .

B1 hücresine STOK belgenizin yol ve isim bilgisini TAM olarak yazıp XD simgesine tıklayın,
karşınıza gelecek GÖZAT ekranında A sütununda BARKOD, B sütununda güncel fiyat bilgilerinin olduğu firma belgesini seçip
işlemi onaylayın.

Bu listedeki barkod ile STOK belgesindeki barkod bilgisinin eşleştiği ürünler için;
makronun bulunduğu belgede, fiyatı güncellenen ürünlere ait olmak üzere
STOK belgesindeki bilgiler (G sütununa güncel fiyatlar olacak şekilde) listelenir.
STOK belgesinde de aktarılan ürün satırında V sütununa GÜNCELLENDİ kelimesi yazdırılır.

Denersiniz.

.

Ekli dosyalar

Sonuç almadığım dosyayı eklemem.
ÇİFT TIRNAK arasında yazmayın, en sondaki dosya uzantısının doğru olduğundan emin misiniz?
Dosyanın uzantısı xls mi, xlsx mi, xlsm mi, xlsb mi bunu kontrol edip doğru olanı yazın.
Yine sorun yaşarsanız bir de DOSYA UZANTISI kısmını (NOKTA DAHİL) hiç yazmadan deneyin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
27