Çözüldü Son 5 Dolu Değerden 3 Büyük Değeri Ortalama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ömer BARAN

Forum Kurucusu
Yönetici
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın @52779 ;)

İstenilen adette veri olmaması durumuna daha sonra bakayım, şimdi bilgisayardan biraz kalkmam gerekiyor.
Dolu hücre adeti 5 ve üstünde ise en büyük 3'ün ortalaması bulunur.
Belki fikir verir ve gerisini kendiniz halledersiniz (ben de bakacağım dediğim gibi)

Formül dizi formüllü.

Formülü güncelledim sanırım tamam, kontrol edersiniz.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Çözüm
Liste Sayın @Ömer BARAN ve Sayın @Ali Kırksekiz in çözümlerini içerecek şekilde düzenlendi.

Ben de, özellikle
BÜYÜK(EĞER($C2:$BC2<>"";SÜTUN($C2:$BC2));.....
yapısı ve BÜYÜK işlevinin kullanılmasıyla

iki formül düzenledim. Bunları da dosyaya ekledim.
Çözümler dinamik alan kullanımı şeklinde yapıldı.

ilki, KAYDIR fonksiyonu ile dinamik alan
=EĞERHATA(ORTALAMA(BÜYÜK(DOLAYLI(ADRES(SATIR();SÜTUN(KAYDIR(F2;;BÜYÜK(EĞER(F2:BF2<>"";SÜTUN(F2:BF2)-SÜTUN(F2));5)));3)&":$BF"&SATIR());{1;2;3}));EĞERHATA(ORTALAMA($F2:$BF2);""))

ve ikincisi de İNDİS fonksiyonu ile dinamik alan...
Sayın @52779 ;)

İstenilen adette veri olmaması durumuna daha sonra bakayım, şimdi bilgisayardan biraz kalkmam gerekiyor.
Dolu hücre adeti 5 ve üstünde ise en büyük 3'ün ortalaması bulunur.
Belki fikir verir ve gerisini kendiniz halledersiniz (ben de bakacağım dediğim gibi)

Formül dizi formüllü.

Formülü güncelledim sanırım tamam, kontrol edersiniz.

VBA:
(1 satır)

.
Teşekkür ediyorum...
yapısı ve BÜYÜK işlevi aklıma gelmemişti nedense......

Tekrardan teşekkürler....

Kod:
(1 satır)

CTRL+SHIFT+ENTER tuşu ile girilmelidir.
Teşekkür ediyorum.....
Formülünüz , örnekteki 13. ve 27. satırlardaki gibi değer adedi 5 ten az olduğunda "" değerini üretmekte..
Ek koşulu ekleyip formülü düzenleyebilirim.... Önemli olan ana yapının çözümlenmesidir bence.
Tekrardan çok teşekkür ediyorum...

Liste Sayın @Ömer BARAN ve Sayın @Ali Kırksekiz in çözümlerini içerecek şekilde düzenlendi.

Ben de, özellikle
yapısı ve BÜYÜK işlevinin kullanılmasıyla

iki formül düzenledim. Bunları da dosyaya ekledim.
Çözümler dinamik alan kullanımı şeklinde yapıldı.

ilki, KAYDIR fonksiyonu ile dinamik alan
=EĞERHATA(ORTALAMA(BÜYÜK(DOLAYLI(ADRES(SATIR();SÜTUN(KAYDIR(F2;;BÜYÜK(EĞER(F2:BF2<>"";SÜTUN(F2:BF2)-SÜTUN(F2));5)));3)&":$BF"&SATIR());{1;2;3}));EĞERHATA(ORTALAMA($F2:$BF2);""))

ve ikincisi de İNDİS fonksiyonu ile dinamik alan
=EĞERHATA(TOPLA(BÜYÜK(İNDİS(2:2;BÜYÜK(EĞER($F2:$BF2<>"";SÜTUN($F2:$BF2));5)):$BF2;{1;2;3})/3);EĞERHATA(ORTALAMA($F2:$BF2);""))

Çözüm için tekrardan çok teşekkür ediyorum...
Selamlar...Saygılar..

Ekli dosyalar

Çözüm
Düzeltme :
Yeni farkettim ki, Yazdığım iki formülde de, örnek dokumana göre dolu değer sayısı 4 olduğunda Hatalı sonuç veriyor.
Formüllerin düzeltilmiş şekilleri aşağıdaki gibidir. Bu formüllerle düzenlenmiş dosyayı da ekliyorum.

=EĞERHATA(ORTALAMA(BÜYÜK(DOLAYLI(ADRES(SATIR();SÜTUN(KAYDIR(F2;;BÜYÜK(EĞER(F2:BF2<>"";SÜTUN(F2:BF2)-SÜTUN(F2));MİN(BAĞ_DEĞ_SAY($F2:$BF2);5))));3)&":$BF"&SATIR());{1;2;3}));EĞERHATA(ORTALAMA($F2:$BF2);""))

=EĞERHATA(TOPLA(BÜYÜK(İNDİS(2:2;BÜYÜK(EĞER($F2:$BF2<>"";SÜTUN($F2:$BF2));MİN(BAĞ_DEĞ_SAY($F2:$BF2);5))):$BF2;{1;2;3})/3);EĞERHATA(ORTALAMA($F2:$BF2);""))

Ekli dosyalar

Mükemmel formüller... Devamlı öğrenci olmak ne güzel. Üstadlarımıza buradan teşekkürlerimi iletiyorum.
Yine de ben işin kolayına kaçıp makro yazardım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...