Çözüldü Senaryo Destek

Ekli dosyayı görüntüle 8705
hocam turuncu alanda yazdım ama j hedef oranı kalıcak normalde ilk 1000 kalan 1000 olan bölüm de yıllık %10 artış gösterirse 13/54 ne olur. yani burda 1000*13 + 1000*54 olan 1000*12 1. yıl sonunda(13.ayda) 1100*1 + kalanda 1100*11 + 1100%10 artışla 24. aydan itibaren 1210 yani yine %10 artmış olacak. bu artışları göz önüne alında 13/54 rakam değişecektir. benim sorun ilk 1000 kalan 1000 13/54 örneğine göre yıllık % 10 artışa göre nasıl hesaplanır. ilk ve kalan g/h sutünları yıllık artışlı olarak.
2. satırdada 9 ay ilk 1000 olduğundan 9*1000 + 10. ayda kalan 1300 ile devam ediceğinden 1300*3 daha sonra %10 artacağıdann 1300*10% olarak 13. aydan itibaren devam ederse aylar nasıl hesaplanır. sabit değil yıllık artan oranla.
@Ömer BARAN @cakarem ustadlar yok mudur sizce bir çözümü

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekrar merhaba Sayın @mesutaydin .
İstediğiniz hesaplamanın önceki gibi tek adımda yapılabileceğini sanmıyorum.
Bence çözüm eklediğim belgedeki gibi bulunabilir.

Belgedeki BARAN isimli sayfayı inceleyin, deneyin.

.
hocam bu nasıl bir çalışma ya :) ben excel bilmediğimi öğrendim.. imzada kahve / çay ısmarla yazıyor ne zaman istersen ısmarlıyım :) yanlış bile(kontrol edicem şimdi) olsa eli öpülesi adamsın. tek sormak istediğim c1 değerini nasıl değiştirebilirim. 120 aydan ileri gitmek için manuel yazıyorum

C2 hücresindeki DEĞER DEĞİŞTİRME DÜĞMESİne fareyle sağ tıklayıp DENETİM BİÇİMLENDİRi seçin.
Açılan ekrandaki EN BÜYÜK DEĞERi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

1601641911983.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @mesutaydin .

Durumu, açıklamalarınızı. sorularınızı örnek belge üzerinden gösterir, olması gereken sonuçları örneklendirir ve
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair net (satır/sütun/adres şiklende belirterek) açıklama yazarsanız daha iyi olur.

Forumda çok sayıda konuyla/belgeyle ilgilendiğim için tümünü hatırlamam, doğrudan fikrimi yazmam pek mümkün değil.
Döngü meselesinden kastınız nedir bunu netleştirin en iyisi. O konu üzerinde de durulabilir elbette.

.

Sayın @mesutaydin .

Durumu, açıklamalarınızı. sorularınızı örnek belge üzerinden gösterir, olması gereken sonuçları örneklendirir ve
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair net (satır/sütun/adres şiklende belirterek) açıklama yazarsanız daha iyi olur.

Forumda çok sayıda konuyla/belgeyle ilgilendiğim için tümünü hatırlamam, doğrudan fikrimi yazmam pek mümkün değil.
Döngü meselesinden kastınız nedir bunu netleştirin en iyisi. O konu üzerinde de durulabilir elbette.

.
@Ömer BARAN Haklısınız düşünemedim. Ben soruları excel dosyasının içerisine yazdım.
Daha önce sizin çalışma yazdığınız excelde sorum artış oranına göre hesaplama nasıl yapılabilir. Soruların detayları ve örnekleri ekteki excelde yer almaktadır.

Ekli dosyalar

Belgenizi çok net hatırladığımı söyleyemeceğim.

Belgeyi açın ve DOSYA>>SEÇENEKLER>>FORMÜLLER kısmındaki YİNELEMELİ HESAPLAMAYI ETKİNLEŞTİR
kutucuğunu işaretleyerek deneyin. Böylece K3 hücresinde 28 sonucu alınabilir.

Bu seçenek işaretlendiğinde DÖNGÜSEL BAŞVURU uyarısı almazsınız.

İsteğinizin karşılığı bu mudur?

.

Aslında tam olarak değil çünkü bu şekilde yapınca örnek %10 artış dediğimde kalanı ilk veriye göre hesaplıyor. Yani hiç artış olmayacak gibi.. yine çok teşekkürler yardımın için.

Siz, ARTIŞ ORANI olduğunda da, eklediğim yardımcı alanlar olmadan sonuç almak mı istiyorsunuz?
Eğer isteğiniz J4:M12 ve S:V sütunlarındaki ek tablo/alanlar yokken, ARTIŞ ORANIna göre hesaplamayı,
sadece B3:Q3 hücre aralığındaki veriler üzerinden doğrudan hesaplamak ise, malesef ben bunu mümkün görmüyorum.

.

@Ömer BARAN hocam son olarak ekledim sizce mümkün değilse bence hiç değildir :) bu konu ile ilgili çok yardımcı oldunuz.
Eklediğim son dosya üzerinden sorcam ki eklediğimide siz yapmıştınız.
Bu excelde q3 de yazan hedef o3 deki artış yüzdeside dahil ederek oluşturulabilir mi yani hedef% ile gerçek % eşitlenebilir mi? Gerekirse %artış sabitlenerek örneğin sabit %10 artışa göre bile olsa? .%0 artış dediğimizdeki gibi sorunsuz çalıştırmak mümkün müdür?

Son olarak bu konu ile ilgili tekrar tekrar ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ekli dosyalar