Çözüldü Senaryo Destek

Sayın @mesutaydin .

Sarı boyalı diye tarif ettiğiniz H sütunundaki değerleri nasıl bulduğunuza/bulunacağına dair bir açıklama yazmamışsınız.
Bence biraz açıklama eklerseniz, çözüm yolunda mesafe kat etmeniz kolaylaşır diye düşünüyorum.

.

Sayın @mesutaydin .

Sarı boyalı diye tarif ettiğiniz H sütunundaki değerleri nasıl bulduğunuza/bulunacağına dair bir açıklama yazmamışsınız.
Bence biraz açıklama eklerseniz, çözüm yolunda mesafe kat etmeniz kolaylaşır diye düşünüyorum.

.
hocam istediğim sarı ile işaretli alanla K sutünün yüzdesinin istenilen % deki ile aynı olması..durum çözümlemeden sarı alandaki rakamları buluyorum fakat formüllüyemiyorum

Formül olarak ifade eder misiniz?
Açıklamalarda sütun adı/satır numarası gibi net belirtirseniz iyi olur.
Döngüsel başvuru sorunuyla ilgili galiba sıkıntı doğru kudur?

Formül olarak ifade eder misiniz?
Açıklamalarda sütun adı/satır numarası gibi net belirtirseniz iyi olur.
Döngüsel başvuru sorunuyla ilgili galiba sıkıntı doğru kudur?
HXaCp0.webp

hocam bu resimden anlatım kalan borcum 67000- 1000 taksit 13 ay ödüyorum - sonrada 54 ay 1000 ödüyorum borc bitiyor. istenilen yüzde 25% e göre 13 ve 54 sayısına ulaşıyorum 13/54=25% (küsüratlı olmasın diye yuvarlama yaptığımdan aslında 25% nin tam karşılığı sarı alandaki rakam.
2. olarak 66000 borcum var 9 ay 1000 ödüyorum sonra 44 ay 1300 ödüyorum borc bitiyor. 9/44=20% (yine küsürat sarı alandaki)
benim sorum şu ben sarı alana formülle nasıl ulaşırım borc sabit tt taksit sabit kalan taksit tutarı sabit istenilen % sabit değişen ve formüllenmesi gereken istenilen % oranına göre 1. taksit ayını ve 2. taksit aynın orantısal bulmak. umarım anlatabilmiişimdir. vakit ayıran olursa şimdiden çok teşekkürler.

Malesef sorunuzu anlayamadım.
66000 bin borcumuz var 1000 tl den 9 taksit ödüyorum 9000
kalanı 1300 tl den 44 ay ödüyorum borcu kapatıyorum
9/44 %20 benden istenilen oran doğru
istenilen bilgi şu 1000 tl kaç ay öderse (a kadar ay olsun) 1300 tl kaç ay öderse (b ay kadar olsun) borcu kapatır. fakat ayların birbirine oranı istenilen yani örnekteki %20 olacak (a/b)
benimde bulmak istediğim 9 ay / 44 ay yani ayların
bunu şimdilik durum çözümleme de hedef ara ile buluyorum fakat benim bunu nasıl formüllerim.

Basit matematik gibi. İki denkeminiz var.
1. Denklem
1000 x a + 1300 x b = 66000

2. Denklem
a/b=0,20

Durum bu ise a'yı bulmak için
a= 66000 / ( 1000 + 1300 x 5) yapmanız yeterli gibi duruyor. a değeri buradan 8,8 çıkar.

b içinse;
b= 66000 / ( 1300 + 1000 x 0,20 ) yapmanız yeterli olur. b değeri buradan 44 çıkar.

Formül içinde yukarıdaki denkleme göre ilgili hücreleri seçtiğinizce sonuca ulaşabilirsiniz.

Basit matematik gibi. İki denkeminiz var.
1. Denklem
1000 x a + 1300 x b = 66000

2. Denklem
a/b=0,20

Durum bu ise a'yı bulmak için
a= 66000 / ( 1000 + 1300 x 5) yapmanız yeterli gibi duruyor. a değeri buradan 8,8 çıkar.

b içinse;
b= 66000 / ( 1300 + 1000 x 0,20 ) yapmanız yeterli olur. b değeri buradan 44 çıkar.

Formül içinde yukarıdaki denkleme göre ilgili hücreleri seçtiğinizce sonuca ulaşabilirsiniz.
tam olarak aradığım buydu çok teşekkürler.

fikir almak için soruyorum bu denklemde ödeyeceği taksitleri yıllık yüzde 10 artırarak hesaplamak mümkün olabilir mi?
Ne yapılmak istediğinizi anlamış değilim. Örnek vererek açıklarsanız daha açıklayıcı olur. Yıllık faiz mi uygulayacaksınız?
O zaman 1 yıl boyunca sabit ödeme uygulayınız 1 yıl sonunda ödeme de artışa gidiniz. Yapılabilir lakin bunumu demek istediğiniz anlamış değilim malesef.

Ne yapılmak istediğinizi anlamış değilim. Örnek vererek açıklarsanız daha açıklayıcı olur. Yıllık faiz mi uygulayacaksınız?
O zaman 1 yıl boyunca sabit ödeme uygulayınız 1 yıl sonunda ödeme de artışa gidiniz. Yapılabilir lakin bunumu demek istediğiniz anlamış değilim malesef.
Evet onu demek istedim sizin gönderdiğiniz hesaplamaya eğer taksitler(ilk yıl sabit) yıllık yüzde 10 artarsa oranlarda ona bağlı olarak nasıl hesaplanabilir. teslimat ve kalan taksit oranlı olacak yine tek farkı bu taksitler yıl bazlı yüzde 10 artış olacak

Sayın @mesutaydin .

Tarih/yıl kavramlarını kullanıyorsunuz ancak örnek belgelerde herhangi bir tarih verisi yok.
Başlangıç tarihi nedir?
Takvim yılından mı söz ediliyor, yoksa yılın herhangi bir gününe ait tarihten başlanıp 12 aylık dönemlerden mi bahsediyorsunuz? vs.

Bence sorunuzu, aklınızdan geçenleri,
-- örnek belge üzerinde veriler yazıp,
-- olması gereken sonuçları, olması gereken hücrelere elle yazıp (formül kullanılmamasında yarar var),
-- elle yazılan bu değerlerin nasıl bulunduğna dair, kısa net ve sayfa adı/hücre adresi gibi net ifadelerle açıklamalar yazarsanız
üstünde düşünülebilir, olur/olmaz gibi fikir beyan edilebilir.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Sayın @mesutaydin .

Tarih/yıl kavramlarını kullanıyorsunuz ancak örnek belgelerde herhangi bir tarih verisi yok.
Başlangıç tarihi nedir?
Takvim yılından mı söz ediliyor, yoksa yılın herhangi bir gününe ait tarihten başlanıp 12 aylık dönemlerden mi bahsediyorsunuz? vs.

Bence sorunuzu, aklınızdan geçenleri,
-- örnek belge üzerinde veriler yazıp,
-- olması gereken sonuçları, olması gereken hücrelere elle yazıp (formül kullanılmamasında yarar var),
-- elle yazılan bu değerlerin nasıl bulunduğna dair, kısa net ve sayfa adı/hücre adresi gibi net ifadelerle açıklamalar yazarsanız
üstünde düşünülebilir, olur/olmaz gibi fikir beyan edilebilir.

İyi çalışmalar dilerim.

.
hocam yüklediğim excel de turuncu alanda sizin daha önce yaptığına göre ifade etmeye çalıştım.

Ekli dosyalar

Bir yandan da J sütunundaki HEDEF oranları var değil mi?
Aynı zamanda da D sütunundaki ORAN mevcut. Bu oran ile ARTIŞ ORANI arasındaki ilişki de açıklanmalı.

İlk veri satırındaki sonuç 13+54. Buradaki 13 sayısı 12'den büyük olduğuna göre ilk tutarın uygulanacağı dönem sayısı ne olacak?
Yoksa sadece 54 sayısının değişimi için mi soruyorsunuz.

Israrla tüm konu sayfalarındaki örnek belgelerde olduğu gibi burada da tekraren yazıyorum,
Olması gereken sonuçlar, olması gereken yerlere haricen hesaplanıp elle yazılarak örneklendirilip,
bu hesaplamanın nasıl yappıldığına dair açıklamalar eklemelisiniz.

Hesaplamanın nasıl yapılacağını açıklamazsanız, oluşturulacak formüller
(belki de formül değil makro kullanılması gerekecek, o zaman da makro kodları)
için boşa gidecek emek/zaman harcanmış olacak.

Yani dilek/temenni değil, sayısal verilerle örneklendirme olmalıdır.

Son olarak da bir önerim daha olsun; bir'den fazla veri satırı yerine,
tek hücrede PEŞİN ORANInı, tek hücrede TSA ORANInı açılır listeden seçip belgeyi daha esnek bir yapıya kavuşturmanız
bence daha iyi, kullanışlı ve ESNEK bir belge elde oluşmasını sağlamış olur.

.

Bir yandan da J sütunundaki HEDEF oranları var değil mi?
Aynı zamanda da D sütunundaki ORAN mevcut. Bu oran ile ARTIŞ ORANI arasındaki ilişki de açıklanmalı.

İlk veri satırındaki sonuç 13+54. Buradaki 13 sayısı 12'den büyük olduğuna göre ilk tutarın uygulanacağı dönem sayısı ne olacak?
Yoksa sadece 54 sayısının değişimi için mi soruyorsunuz.

Israrla tüm konu sayfalarındaki örnek belgelerde olduğu gibi burada da tekraren yazıyorum,
Olması gereken sonuçlar, olması gereken yerlere haricen hesaplanıp elle yazılarak örneklendirilip,
bu hesaplamanın nasıl yappıldığına dair açıklamalar eklemelisiniz.

Hesaplamanın nasıl yapılacağını açıklamazsanız, oluşturulacak formüller
(belki de formül değil makro kullanılması gerekecek, o zaman da makro kodları)
için boşa gidecek emek/zaman harcanmış olacak.

Yani dilek/temenni değil, sayısal verilerle örneklendirme olmalıdır.

Son olarak da bir önerim daha olsun; bir'den fazla veri satırı yerine,
tek hücrede PEŞİN ORANInı, tek hücrede TSA ORANInı açılır listeden seçip belgeyi daha esnek bir yapıya kavuşturmanız
bence daha iyi, kullanışlı ve ESNEK bir belge elde oluşmasını sağlamış olur.

.
Ekli dosyayı görüntüle listviewi aktarma (4).xlsm
hocam turuncu alanda yazdım ama j hedef oranı kalıcak normalde ilk 1000 kalan 1000 olan bölüm de yıllık %10 artış gösterirse 13/54 ne olur. yani burda 1000*13 + 1000*54 olan 1000*12 1. yıl sonunda(13.ayda) 1100*1 + kalanda 1100*11 + 1100%10 artışla 24. aydan itibaren 1210 yani yine %10 artmış olacak. bu artışları göz önüne alında 13/54 rakam değişecektir. benim sorun ilk 1000 kalan 1000 13/54 örneğine göre yıllık % 10 artışa göre nasıl hesaplanır. ilk ve kalan g/h sutünları yıllık artışlı olarak.
2. satırdada 9 ay ilk 1000 olduğundan 9*1000 + 10. ayda kalan 1300 ile devam ediceğinden 1300*3 daha sonra %10 artacağıdann 1300*10% olarak 13. aydan itibaren devam ederse aylar nasıl hesaplanır. sabit değil yıllık artan oranla.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
35