Çözüldü Sayfalar Arası Veri Aktarma

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Üstadlar,

Aylar sonra yine yardımlarınıza ihtiyacım var.
Çalışma dosyamın STOK sayfasında bulunan verileri buton vasıtasıyla SÜZEREK diğer sayfalara aktarmak istiyorum.

İlk olarak ABAYA VERİLDİ Butonu ile ABAY sayfasının VERİLEN kısmına süzerek veri olan satıları aktarmasını, (Tüm buton ve sayfalar için)

ABAYDAN ALINDI butonu ile de ALINAN kısmına süzerek veri olan satıları aktarmasını, (Tüm buton ve sayfalar için)

STOK sayfasına yazdığım verileri diğer sayfalara aktarmayı yapınca aynı butonun veri olan hücreleri temizlemesini,

Buton ile işlem yapınca geri alabilmek için geri butonuna ilgili makroyu eklemeyi,

Aktarma yaptığında C, H, K ve P sütunlarındaki formüllerini bozmadan yapabilir miyiz ya da bu formülleri modüle ekleyebilir miyiz?

-Bir de STOK sayfasının F ve G sütunlarına veri girişi yaptığımda H sütununa tarih atmasını sizlerden rica ediyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

Belge yapısında herhangi bir değişiklik olması halinde, böyle zahmetli bir kodlamayla bir kez daha uğraşmam pek mümkün değil.
Gerekirse; gerçek belgedeki verilerinizi benim eklediğim belgeye taşıyarak sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Belirttiğim F ve G sütunundan biri boş olduğunda da aktarma yapılmasında sorun yoksa;
KAYDET makro kodunda yer alan aşağıdaki 2 satırı silmeniz yeterli olur.

VBA:
You must log in to view content
(2 satır)

.

Belge yapısında herhangi bir değişiklik olması halinde, böyle zahmetli bir kodlamayla bir kez daha uğraşmam pek mümkün değil.
Gerekirse; gerçek belgedeki verilerinizi benim eklediğim belgeye taşıyarak sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Belirttiğim F ve G sütunundan biri boş olduğunda da aktarma yapılmasında sorun yoksa;
KAYDET makro kodunda yer alan aşağıdaki 2 satırı silmeniz yeterli olur.

VBA:
(2 satır)

.
Malesef Biri boşken aktarma yapmıyor.

O kısmı atlamışım demekki.

KAYDET makrosunda küçük bir değişiklik gerekti, o kısmı atlamışım demekki.
Daha evvel eklediğim belgeyi ve belge eklediğim cevapta yer alan kodu da buna göre güncelledim.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin ve güncellediğim yeni dosyayı indirerek onu kullanın.

.

O kısmı atlamışım demekki.

KAYDET makrosunda küçük bir değişiklik gerekti, o kısmı atlamışım demekki.
Daha evvel eklediğim belgeyi ve belge eklediğim cevapta yer alan kodu da buna göre güncelledim.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin ve güncellediğim yeni dosyayı indirerek onu kullanın.

.
Şöyle bir hata yapmışım hocam:

Diğer satıcıların olduğu sayfalarda ALINAN kısmına Brim Fiyat sütunu açmayı ve anlaşılır olması için alınan-verilen arasına bi sütun eklemeyi unutmuşum. Yani VERİLEN kısmını iki sütun kaydırmak için hangi kodları değiştirmem gerekir acaba?
Ekli dosyayı görüntüle 7431

Ekli dosyalar

• 1608486158919.webp
    1608486158919.webp
    67.1 KB · Görüntüleme: 31
Günaydın

STOK sayfasına Makro kaydet işlemi ile D6 hücresine =(I6*G6)+(J6*F6) formülünü uyguladım ama bunu 500. satıra kadar uygulayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Kod:
(10 satır)

Yapmak istediğiniz işlemin durumuna göre aşağıdaki şekillerden birini kullanabilirsiniz.
-- Birinci seçenekte doğrudan D6 : D500 için işlem yapılır,
-- İkinci seçenekte ise formülün, kaçıncı satıra kadar çoğaltılacağı kararını koda bırakmak mümkün.
Burada son işlem satırı, C sütunundaki son dolu satır diye tanımlanmış oluyor.
Diyelim C sütunundaki son dolu satır 100 ise formül 100'üncü satıra kadar, 5500 ise 5500'üncü satıra kadar çoğaltılmış olur.

VBA:
(10 satır)

.

Yapmak istediğiniz işlemin durumuna göre aşağıdaki şekillerden birini kullanabilirsiniz.
-- Birinci seçenekte doğrudan D6 : D500 için işlem yapılır,
-- İkinci seçenekte ise formülün, kaçıncı satıra kadar çoğaltılacağı kararını koda bırakmak mümkün.
Burada son işlem satırı, C sütunundaki son dolu satır diye tanımlanmış oluyor.
Diyelim C sütunundaki son dolu satır 100 ise formül 100'üncü satıra kadar, 5500 ise 5500'üncü satıra kadar çoğaltılmış olur.

VBA:
(10 satır)

.
STOK sayfasının içerisindeki kod altına ekledim ama çalışmadı
Kod:
(9 satır)
Modele2 ye ekledim bu seferde kodu çalıştır demeden işlemi yapmıyor.

Yardımcı olabilir misiniz

Worksheet_Change kodu sayfanın kod bölümünde olmalı, Module'de değil.
Formül çoğaltma kodunun kodulde olmasında bir sıkıntı yok.
İşlemin tetiklenmesinin neye bağlı olacağına ilişkin bir şey bormadığınız için ben normal makro kodu vermiştim.

İşlemin neye göre tetikleneceğini (şu sayfada şu sütunda değişiklik olduğunda, şu hücre seçildiğinde, şu sayfaya geçildiğinde ....gibi)

.

Worksheet_Change kodu sayfanın kod bölümünde olmalı, Module'de değil.
Formül çoğaltma kodunun kodulde olmasında bir sıkıntı yok.
İşlemin tetiklenmesinin neye bağlı olacağına ilişkin bir şey bormadığınız için ben normal makro kodu vermiştim.

İşlemin neye göre tetikleneceğini (şu sayfada şu sütunda değişiklik olduğunda, şu hücre seçildiğinde, şu sayfaya geçildiğinde ....gibi)

.
STOK sayfasının G ya da F sütununa veri girişi yapılınca D sütunundaki makronun çalışmasını rica ediyorum.

O halde, formül uygulama makrosunu uygun bir MODULE yapıştırın.
Varsa MODULde bulunan (sayfanın kod bölümündeki değil) Worksheet_Change kodunu silin
STOK sayfasının kod bölümündeki Worksheet_Change kodunda igili satırı aşağıdakiyle değiştirin.

NOT: İşlem bildiğimiz formül uygulamasıdır.

VBA:
(1 satır)
.

Varsa MODULde bulunan (sayfanın kod bölümündeki değil) Worksheet_Change kodunu silin
STOK sayfasının kod bölümündeki Worksheet_Change kodunda igili satırı aşağıdakiyle değiştirin.

VBA:
(1 satır)
.
Teşekkür ederim. Dosyam şirkette. Yarın deneyip bu konuyu da çözümlemek için sabırsızlanıyorum.

VBA:
(1 satır)
.
günaydın
kodları bu şekilde düzelttim ama hata verdi?
1608617512290.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Fikrim formül uygulamasının anlamlı olmadığı yönünde. Bu nedenle, belirtilen hesaplamayı koda yaptırracak
Worksheet_Change kodu değişikliği yaptım,
Ayrıca belgede, ihtiyaç olduğunu düşündüğüm,
F-G'ye veri girilip, bunların AKTARılmasından önce yanlış giriş olduğu düşünüldüğünde
tek tek silinmesi yerine alanın temizlenmesi için bir düğme ekledim.

Deneyiniz. Kolay gelsin.

.

Ekli dosyalar

Tekrardan merhabalar @Ömer BARAN bey

STOK sayfasının ADOPEN den sonraki ürünler aktarma işlemi yaptığımızda kod
Kod:
(1 satır)
olduğu halde adopeni 8 e atıyor. Nasıl düzeltebiliriz acaba?

1608722534886.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben, elimdeki belgede bir sorun görmüyorum, sorunlu haliyle dosyayı ekleyin bakılır elbet.
Tüm FİRMA sayfalarında KOD ve ÜRÜN sütunlarının hizalamasını SOLA şeklinde ayarlayın.
Ekran görüntüsünden anlayabildiğim kadarıyla FİRMA sayfa yapısı değişmiş gibi.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
43