Sayfalar Arası Verileri Karşılaştırıp Yanlışları Düzenle

Çözüldü Sayfalar Arası Verileri Karşılaştırıp Yanlışları Düzenle

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Öncelikle isim ve bilgiler uydurmadır.
Örnek dosya olarak verdiğim çalışma özellikle bu forumdan yaklaşık iki yıla yakın araştırma, sorma ve çalışmanın ürünüdür.
Bu formda da bir çok arkadaşın katkısıyla oluştu. Bundan dolayı da her ortamda kullanmak isteyen arkadaşların faydasına sunmak için paylaşıyorum.
Özellikle @Ömer BARAN Beyin katkısı büyük.
Bu dosya bizim için, hem okulda kullandığımız ve işlerimizi kolaylaştıran bir çalışma hem de exceli öğrenmemiz için bir uygulama örneği...
Tüm katkı sunan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ancak şuan iki bana göre esaslı aşılması gereken problemi kaldı.

Bunlardan birinci problemi kısaca anlatmaya çalışacağım

Sayfanın Çalışma Şekli Şu Şekilde
Veri Sayfasında C1 hücresindeki google E-Tablo linki Verileri Çek ile çalıştırıldığında
VeriCek() Sub'ı aracılığıyla veriler çekiliyor ve Data isimli sayfaya yazdırılıyor.
Sonrasında
VeriYerlestir() Sub'ı aracılığıyla veriler Liste sayfasındaki öğrenci numaraları ile eşleşenlerin cevapları Liste sayfasına isminin karşısına yazdırılıyor.
Sonrasında diğer sayfalara puanı yüksekten düşüğe göre sıralanıyor.
Bu sistemizin şimdilik 2 problemi var.
1 - Öğrenci numarasını yanlış yazabiliyor.
(Örnek Yılmaz ONUK isimli öğrencinin 2 farklı girişi var. 21173 ve 33333 numaralarıyla. Gerçek numarası Liste sayfası 79. satıra bakılırsa 21173 olduğu görülür. Diğer numara yanlış olan numaradır
Burda yapmak istediğimiz işlem şu VeriYerlestir() Sub'ı aracılığıyla veriler Data sayfasından Liste sayfasına alınırken, google e-tablo sayfasında E sütunundan gelen numaralar ile Liste sayfasının C sütunundaki numaralar karşılaştırılıp eğer Data sayfasındaki numara Liste sayfasında yoksa bu defa isim ve soy isimlerin eşleştirilip uyan veri varsa Liste sayfasından o kaydın öğrenci numarası alınıp Data sayfasına yanlış numara yerine yazdırılması
2 - Öğrenci farklı ya da aynı şıklarla birden fazla veri gönderebiliyor.
Bu problem 1. problem aşılabilirse başka bir başlıkta konu açılarak sorulacaktır.
Şuan birden fazla kayıtlardan ilk girilen kayıt Data sayfasından Liste sayfasına alınmaktadır
Kısaca bahsedersem bu iki tekrar eden kayıt Veri sayfasındaki cevap anahtarıyla karşılaştırılıp en çok doğru olan kayıt data sayfasından Liste sayfasına alınacak diğeri es geçilecektir.
Sanırım bu iki problem aşılırsa mükemmele yakın bir dosya oluşmuş olacak inşallah..

Ekli dosyayı görüntüle 13224

Ekli dosyalar

• ORNEK.xlsm
    ORNEK.xlsm
    206.7 KB · Görüntüleme: 12
  • onemli.webp
    onemli.webp
    483.6 KB · Görüntüleme: 22
@merakli

DATA sayasındaki öğrenci numarası düzeltme işlemi için şu kodu kullanın.

Yöntem: Data sayfasındaki bir öğrenci numarası,
-- Liste sayfası C sütununda varsa işlem yok,
-- Liste sayfası C sütununda yoksa, adı soyadı birleşimi Liste sayfası D sütununda aranıyor,
adı soyadı bulunmuşsa ve sınıf eşleşmesi de varsa Data sayasındaki öğrenci numarası düzeltiliyor.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)

@merakli

DATA sayasındaki öğrenci numarası düzeltme işlemi için şu kodu kullanın.

Yöntem: Data sayfasındaki bir öğrenci numarası,
-- Liste sayfası C sütununda varsa işlem yok,
-- Liste sayfası C sütununda yoksa, adı soyadı birleşimi Liste sayfası D sütununda aranıyor,
adı soyadı bulunmuşsa ve sınıf eşleşmesi de varsa Data sayasındaki öğrenci numarası düzeltiliyor.

VBA:
(20 satır)

Teşekkürler @Ömer BARAN Bey Harikasınız örnekte denedim çalıştı. Ellerinize sağlık.
Peki bu yanlış olup değiştirilen numaranın siyah olan rengini kırmızı renk ile değiştiren eklemeyi yapabilir misiniz?

@Ömer BARAN Bey aynı sütunu ve aynı işlemleri içerdiği için başka konu başlığı açmadan bu konuyla ilgili son bir şey danışmak istiyorum.

Numaraların bulunduğu sütundaki tekrar eden numaraları bu kod ile renklendirmeye çalışıyorum.

Ancak bu kod ilgili sayfanın içine yazılmış.
Benim bunu silinip yeniden oluşturulan data sayfasındaki E1:E200 sütununa uyarlamam lazım
fakat gerekli değişiklikleri yapamıyorum. Data sayfası dinamik olmasa oluyorda silinip yeniden oluşturulduğu için modül içine yazmam lazım yazınca da data sayfasına uyarlayamıyorum.

VBA:
(17 satır)

@merakli
Bence bu renklendirme işlemi, 1'den fazla aynı öğrenciye ait (aynı öğrenci numaralı) veri satırı olduğunda,
hangi satırın Liste sayfasına aktarılacak satır olduğu (en çok doğru seçeneğin işaretlendiği satır) konusuyla ilgili kısımda çözülmeli.

Netice bu işlem için mükerrerlik kontrolü de yapılmış olacağından renklendirme o kod içerisinde halledilir.
Ayrı bir koda gerek olmadığını düşünüyorum.

.

Başlığınızı, bizim için oldukça önemli olan kriterleri karşılamıyor diye yarım bırakmanız hiç şık bir davranış değil. (bir harf bile eksik olsa)
"Bir harfin önemi nedir?" derseniz, muhtemelen hepimizce bilinen Hz. Ali'nin meşhur söylemini hatırlatırım.

https://www.exceldestek.com/konu/baslik-olusturma-kriterleri-hakkinda-bilgilendirme.3400/ linkinde bunun nedenini ve gerekçelerini belirtmiştim. Sizden de bu linke göz atmanızı ve benzer bir eylemi tekrarlamamanızı rica ediyorum.

Teşekkürler

Başlığınızı, bizim için oldukça önemli olan kriterleri karşılamıyor diye yarım bırakmanız hiç şık bir davranış değil. (bir harf bile eksik olsa)
"Bir harfin önemi nedir?" derseniz, muhtemelen hepimizce bilinen Hz. Ali'nin meşhur söylemini hatırlatırım.

https://www.exceldestek.com/konu/baslik-olusturma-kriterleri-hakkinda-bilgilendirme.3400/ linkinde bunun nedenini ve gerekçelerini belirtmiştim. Sizden de bu linke göz atmanızı ve benzer bir eylemi tekrarlamamanızı rica ediyorum.

Teşekkürler
Çok düşündüm ama bundan sonrasını yazmıyordu ve bende bunu daha kısa nasıl ifade edebileceğime emin olamadım.
Dikkat ediyorum bundan sonra daha dikkat ederim. Uyarınız için teşekkürler

@merakli
Bence bu renklendirme işlemi, 1'den fazla aynı öğrenciye ait (aynı öğrenci numaralı) veri satırı olduğunda,
hangi satırın Liste sayfasına aktarılacak satır olduğu (en çok doğru seçeneğin işaretlendiği satır) konusuyla ilgili kısımda çözülmeli.

Netice bu işlem için mükerrerlik kontrolü de yapılmış olacağından renklendirme o kod içerisinde halledilir.
Ayrı bir koda gerek olmadığını düşünüyorum.

.
Yani bundan sonraki sorun olan mükerrer kayıtlardan en çok doğru olanı seçip diğerini kaldırma işlemi ile çözülmesini tavsiye ediyorsunuz. Buradaki işlemleri sistemime uyarladıktan sonra onunla ilgilide bir başlık açacağım inşallah. Teşekkürler