B

Çözüldü Sayfalar Arası Veri Eşleştirme

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli Formdaş Arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmanın "PARAMETRE" sayfasındaki verileri, "DATABASE" ve "COMMENTS" sayfalarında aratarak eşleşen oda numaraların karşısına ilgili kişi isimleri yazdırmak istiyorum. Bu şekilde her hafta aşağı yukarı 40 bin satırlık veri eşleştirmesi yapmam gerekiyor. Bu eylemi gerçekleştirmek için nasıl bir yöntem ve kod kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Çözüm
Sayın Okutkan, Cakarem, Admin, 52779

Öznitelikli çalışmaları paylaşmamak adına oluşturduğum örnek çalışmanın PARAMETRE sayfasındaki tanımlamalarda hata yapmışım.
Bunun için hepinizde ayrı ayrı özür dilerim.
Sayın Cakarem'in hazırladığı kodu, oluşan yeni durum için revize edemedim.
Bir kez daha örnek çalışma için yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,
Parametre sayfasında Start ve end aralığı mantık kısmı açısından yanlış olmuş. Yada ben öyle düşündüğümden o şekilde kodladım.
Start değeri : 1501
End Değer : 1450

bitiş değeri başlama değerinden küçük olmamalı yoksa aralığa hiç girmemektedir. Aynı şekilde parametre sayfasında olmayan değer varsa hata verecektir. Misal 2201 - 2225 aralığı tanımlanmış lakin database kısmında...
Formülle olan çözüm
(Excel365 / Excel2021)

Her iki sayfanın da P3 hücresine

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Not :
1 - Büyük olasılıkla, PARAMETRE sayfasındaki R11 hücresindeki End değeri Yanlış...
2 - Parametre sayfasındaki Start Numaraları Küçükten Büyüğe sıralı gidecekse, formülle direkt olarak yapılabilir.

1664371041518.png
Sayın 52779,

Maalesef şirket bilgisayarlarımızdaki Excel sürümü office 2019, dolayısıyla sizin verdiğiniz formülleri kullanamadım.
ALLAH sizlerden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.

Saygılarımla.

Sayın Cakarem,

Örnek çalışmayı hazırlarken önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmışım.
DATABASE ve COMMENTS sayfalarındaki "N" sütununda bulunan oda numaraları arasında düzensiz boşluklar bulunması durumunda mevcut kodu nasıl revize etmeliyim?

Saygılarımla,