Çözüldü Sayfalar Arası Koşullu Biçimlendirme İşlemi Yapmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Çoklu Alanda Koşullu Biçimlendirme İşlemi Yapmak başlığında @Ömer BARAN Bey'in cevabıyla aşağıdaki formüllerle sonuca ulaşmıştık.

Öncelikle veriler doğru ama isimler gerçek dışı hayali isimlerle değiştirilerek örnek dosya oluşturulmuştur.

Öncelikle koşullu biçimlendiilecek alanın metin rengini mavi ile renklendirmiş
sonrasında aşağıdaki iki formülle D ve NET sütunları ve Y sütununa göre aşağıdaki koşullu biçimlendirme ile, (128. satırı baz alarak) Yeşil ve Kırmızı metin rengiyle renklendirmiştik.

Bu sormaya çalıştığım aslında hemen alttaki @Ömer BARAN Beyin verdiği formülle gerçekleşecek. Kanaatimce sadece Dolaylı ile deneme numarası baz alınarak o sayfanın 130. satırı hedeflenecek. Koşullu biçimlendirmede Dolaylı hiç kullanmadığım için bu değişikliği denemedim. Ancak bu soruyu foruma ekledikten sonra bende denemelere başlayacağım inş.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

Şimdi ise 128. satır yerine her sayfanın 130. satırındaki satırı baz alarak Liste sayfasındaki o sayfa numaralı satırın metin rengini aynı şekilde Kırmızı - Yeşil - Mavi renklendireceğiz.

Görsellerde de anlattığım ve örnek sayfada da yer aldığı gibi,

Liste sayfasında 25 satır/adet deneme ve istatistikleri var.
Bu satırların başındaki deneme numarası oluyor ve bu numaralı sayfada bu denemenin sonuçları yer alıyor.
Liste!Z6 hücresindeki açılır menüden seçtiğimiz öğrencinin 25 sayfa/deneme sonuçları Liste sayfasının ilgili satırına gelmektedir. (Bu taşıma işlemindeki makro kodları çok döngü olduğu için zaman zaman sayfayı kasmakta ya da veriler gelirken biraz beklemek gerekebiliyor. Buna da yeni bir çözüm arıyorum)

Yapılmak istenen ise şu şekildedir.

Örneğin Ebru TAY isimli öğrencinin
1. Deneme (A Yayınları LGS 1) sonuçlarına göre Türkçe Doğru Sayısı (Liste!C7) 14 Tür
1. Deneme yani 1. Sayfaya geçip 130. satırdaki okul ortalamasının Türkçe Doğru ortalaması (='1'!E130) 9 dur
O halde Ebru TAY isimli öğrencinin ortalaması okul ortalamasından büyük olduğu için metin rengi yeşil olacak. Düşük olsaydı kırmızı olacaktı (Y alanında tam tersi -Düşük Yeşil - Yüksel Kırmızı)
1. denemenin tüm satırı bu şekilde devam edecek...

2. Deneme (B Yayınları LGS 1) sonuçlarına göre...
2. Deneme yani 1. Sayfaya geçip 130. satırdaki....

şeklinde son denemeye kadar devam ediyor....

Liste!$C$7:$T$40 arasında uygulanacak

soru 01.webp

soru 02.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Biraz çalıştım.

Tüm alanın metin rengini MAVİ yaptıktan sonra;

130. Satırlardaki rakamların ortalamasının üstü için yani (YEŞİL renk)
Kod:
(1 satır)

130. Satırlardaki rakamların ortalamasının üstü için yani (KIRMIZI renk)
Kod:
(1 satır)

@Ömer BARAN Bey'in önceki konumdaki örneğinden yola çıkarak DOLAYLI formülünü ekleyerek oluşturdum ancak istediğim sonucu vermedi. Nerede yanlış yaptığımı anlamaya çalışıyorum

@merakli
Belgeyi incelemedim ama ilk fark ettiğim şeyi söyleyeyim.

Konu: TEK TIRNAK işareti.
İsmi SAYI veya BOŞLUK İÇEREN METİN olan sayfaya atıf yapacak DOLAYLI formülünde
sayfa adının sağına ve soluna TEK TIRNAK eklenmesi (sağındaki tek tırnak ünlem işaretinden önce) zorunlu.
Bu zorunluluğun kaynağında SAYFA İSİMLERİNİN doğası gereği METİN OLMALARI var.

İsmi BOŞLUKSUZ METİN olan sayfalara yönelik DOLAYLI işlemlerinde de TEK TIRNAK kullanılmasının bir sakıncası yok.
Dolayısıyla da en iyisi DOLAYLI formüllerinde alışkanlık olarak TEK TIRNAK işaretlerini eklemek.

Formüllerinizi buna göre güncelleyerek bir deneyin, olmazsa uygun vakit bakıp anlamaya çalışırız.

Konu: TEK TIRNAK işareti.

Evet bende farkettim Tek tırnak içinde kullanılması gerekiyor ancak tek tırnakla birlikte önceden Dolaylı işlemi yapmadığım için denemelerimde henüz doğru kullanımı bulamadım :)

[formul]DOLAYLI($A7&"!E$130")[/formul]
Bu kısmın,
[formul]('1'!E$130")[/formul]
şeklinde olması gerekiyor
[formul]('A7'!E$130")[/formul]
[formul]('"&A7&"'!E$130")[/formul]
gibi denemeler yapıyorum

"'"&A7&"'!E130 gibi deneyin (EN solda çift tırnak arasında 1 adet tek tırnak ve ünlem işaretinden önce 1 adet tek tırnak var.
Denedim ama henüz çalışan örneğe ulaşamadım

Sizin dediğiniz s
Soldan başlayarak
DOLAYLI + ( + Çift Tırnak + Tek Tırnak + & + A7 + & + Tek Tırnak + Ünlem + E$130 + )
Bu şekilde midir?

Verdiğiniz örnekte ise

DOLAYLI + ( + Çift Tırnak + Tek Tırnak + Çift Tırnak + & + A7 + & + Çift Tırnak + Tek Tırnak + Ünlem + E$130 + )

şeklinde

İkisini de ve bir çok farklı şeklini de denedim ama henüz doğru kullanımına ulaşamadım :)

Belgenize baktım, sizin sorununuz tamam tek tırnak olayı var ama ikinci bir sorun da;
alanı seçerek sonuçta ulaşılacak formülleri koşullu biçimlendirmede kullanacağınıza göre
satır sayısı tamam ama sütun kısmı değişken olması gerekecek (C sütunu için E130'a bakılırken,
D sütunu için F130'a ulaşılması gerektiği. Bu nedenle E130 yerine de ADRES işlevi devreye girmeli diye düşünüyorum.

C7:W40 aralığı seçiliyken şu formülü YEŞİL renk için dener misiniz?
Sonuç olumlu ise tek başına olan < ve > işaretlerini ters çevirerek kırmızı için formülü düzenlersiniz.

Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)
Teşekkürler @Ömer BARAN Bey Dolaylı kısmını aşamadığım için henüz bahsettiğiniz bölüme gelememiştim.

Formülü uyguladım ancak ekran resmini ve uygulanmış örnek dosyayı ekliyorum
kırmızı ok ile işaretlediklerim sanırım yanlış sonuç verdi gibi
Formüle yabancı olduğum ve henüz üzerinde çalışmadığım için deneme yapmadım. Bunu yanlışın benden kaynaklı olabileceğini düşünerek ekliyorum :)

Screenshot_8.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Evet ben de cevap yazıyordum.
YEŞİL için:
Kod:
(1 satır)
@Ömer BARAN Bey teşekkür ederim. Yine yıllar boyunca kullanacağım ya da üzerinde değişiklikler yaparak kendimi geliştirebileceğim bir formüle daha sahip oldum.

Tek bir problemim kaldı. Müsait olduğunuzda katkıda bulunmak isterseniz buna da bir çözüm getirmenizi rica edeceğim.

Liste!$Z$6 daki açılır menüden seçilen öğrenciye ait verilerin 1 ile 25. sayfalardan (sayfa sayısı zamanla artacak) sayfalardan Liste sayfasına makro ile taşınması işlemi

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12