C

Soru Sütuna Girilen Veriye Göre Diğer Çıkartma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan cnkygt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cnkygt

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;

B2 ve C2 sütunlarında sayısal veriler hali hazırda bulunuyorlar D2 sütuna veri girişi yapıyorum , D2 sütununa sayısal veri girdiğim zaman ilk önce b2 rakamını düşürmesi orada yeterince sayı bulunmuyor ise öncelikle b2 sütununu sıfırlayıp c2 e'den devam etmesini kurgulamak istiyorum

Ekli dosyalar

Merhabalar.

Alt taraftan uygulama yapılacak sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırıp VBA ekranını kapatın.
Sonra D sütunu hücresine değer girerek denemeler yaparsınız.
Umarım istediğiniz gibi olmuştur (NEGATİF sayı yok sayıldı).

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(14 satır)

Merhabalar.

Alt taraftan uygulama yapılacak sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırıp VBA ekranını kapatın.
Sonra D sütunu hücresine değer girerek denemeler yaparsınız.
Umarım istediğiniz gibi olmuştur (NEGATİF sayı yok sayıldı).

VBA:
(14 satır)
Hocam teşekkür ederim , vba kullanımı az biraz biliyorum bu oluşturduğum tablo esasında karışık bir tablo içerisinden çektiğim oluşturmak istediğim bir veri kendim listeme uyarlamasını yapacağım . Oluşturduğuz vba sekmesinde mouse tıklaması sanırım o yüzden tabloma uyarlama yapamıyorum

Fare tıklamasayla ilgili bir işlem yok.
D sütunu hücresine veri yazılıp, yön tuşları veya ENTER ile veri girişi yapıldığında kod tetiklenir.
D sütununa yazılan değer, kendi satırında olmak üzere öncelikle B hücresinden, artan/kalan kısmı C hücresinden düşülüyor durumda.

Fare tıklamasayla ilgili bir işlem yok.
D sütunu hücresine veri yazılıp, yön tuşları veya ENTER ile veri girişi yapıldığında kod tetiklenir.
D sütununa yazılan değer, kendi satırında olmak üzere öncelikle B hücresinden, artan/kalan kısmı C hücresinden düşülüyor durumda.
Hocam sizi de yoruyorum kusura bakmayın , sütunların olduğu yerleri net olarak işaretledim

B3 ve G3 sütunlarında sayısal veriler hali hazırda bulunuyorlar H3 sütuna veri girişi yapıyorum , H3 sütununa sayısal veri girdiğim zaman ilk önce B3 rakamını düşürmesi orada yeterince sayı bulunmuyor ise öncelikle B3 sütununu sıfırlayıp G3 e'den devam etmesini kurgulamak istiyorum

Örnek olarak H3 hücresine 10 sayısını girdim o anda d:3 hücresinde 3 sayısı mevcut bunu sıfırlayıp g3 hücresinden de 7 sayısını eksiltmesini istiyorum

Ekli dosyalar

Bu şekilde mesafe almak güç.

Cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamaları okuyup,
bu açıklamalar doğrultusunda, gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyası şeklinde örnek oluşturup foruma ekleyin.
Örneğin birleştirilmiş hücre durumu önemli bir unsur,
aşağı doğru başka satırlarda da işlem yapılacak mı (liste mi vardır), vs konunun/belgenin netleşmesi lazım.

Yazdığımız cevaplar doğal olarak örnek belgelere göre oluşturuluyor.
Verdiğim cevabı ilk örnek belge üzerinde uygulayıp D hücresine sayı yazdığınızda istediğiniz işlem oluşuyor mu oluşmuyor mu,
yani estenilen sonuca varılıyor mu varılmıyor mu öncelikle bunu bir netleştirelim.

,

Bu şekilde mesafe almak güç.

Cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamaları okuyup,
bu açıklamalar doğrultusunda, gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyası şeklinde örnek oluşturup foruma ekleyin.
Örneğin birleştirilmiş hücre durumu önemli bir unsur,
aşağı doğru başka satırlarda da işlem yapılacak mı (liste mi vardır), vs konunun/belgenin netleşmesi lazım.

Yazdığımız cevaplar doğal olarak örnek belgelere göre oluşturuluyor.
Verdiğim cevabı ilk örnek belge üzerinde uygulayıp D hücresine sayı yazdığınızda istediğiniz işlem oluşuyor mu oluşmuyor mu,
yani estenilen sonuca varılıyor mu varılmıyor mu öncelikle bunu bir netleştirelim.

,
Merhaba;

Dediğiniz gibi formülü uyguladım ve ilk belirttiğim sütunlarda başarılı bir şekilde çalışıyor , birleşik sütunlar hiç önemli değil onları da kaldırdım .
D sütununu H bölümü olarak değiştirdim onda da bir sorun olmadı , Sadece tek istediğim B2: 'nin C2 ve C2:' nin G:2 olmasıdır

Ekli dosyalar

Kodu şu şekide değiştirin.
H sütununda olmak üzere; A sütunundaki son dolu hücrenin satırına kadarki alanda işlem gerçekleşir.
VBA:
(17 satır)

Kodu şu şekide değiştirin.
H sütununda olmak üzere; A sütunundaki son dolu hücrenin satırına kadarki alanda işlem gerçekleşir.
VBA:
(14 satır)
Hocam elinize sağlık , dosyama ekledim mükemmel olarak çalıştı , fakat dosyama ekleyince bir sorunu farkettim , C2 sütunundan sildiği sayısı B2 Sütunundaki veriye nasıl ekleyebilirim

Konu açılış mesajından gittikçe uzaklaşıldı ancak yine de gerekli düzenlemeyi yaptım.
Bir önceki cevabımdaki kodu güncelledim.
Sayfayı yenileyerek bir önceki kod cevaımı kontrol ediniz.

.