Çözüldü satırdaki verileri tabloya rast gele yerleştirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

caspizumla

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
arkadaşlar merhaba istediğim şey öğrenci çalışma programı oluşturmak örneğin öğrenci 3 saat matematik 4 saat türkçe 2 saat sosyal çalışmak istiyor bu toplam 9 dersin isminin tabloya rastgele aktarılmasını istiyorum

Ekli dosyalar

Güzel düşünülmüş lakin yeterli açıklama yapılmamış. Aklıma takılan bir kaç soruyu sormuş olayım.
1. Zamanlar 45 dk olarak girilmiş. Lakin çalışma saatleri saat cinsinden. Dağıtırken 45 dk çalış 15 dk (total 1 saat ) dinlen şeklinde mi yoksa sadece çalışma dakikasını mı dikkate alacağız.
2. Peş peşe olması gereken bir durum var mı?
3. Girilen saat fazla olduğu durumda hangisine öncelik verecek.
4. Doldurma işlemi yaparken sıra ile mi yapacak yoksa rastgele mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Rastgele yerleşim yapılmıştır. Eğer çalışma saati 63 saati geçerse kod kilitlenecektir.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

1570979472517.webp

İlgili kod yapısı:
Kod:
You must log in to view content
(36 satır)

[/CODE]

Not: Çalıştırmak için yeşil butona basınız.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Güzel düşünülmüş lakin yeterli açıklama yapılmamış. Aklıma takılan bir kaç soruyu sormuş olayım.
1. Zamanlar 45 dk olarak girilmiş. Lakin çalışma saatleri saat cinsinden. Dağıtırken 45 dk çalış 15 dk (total 1 saat ) dinlen şeklinde mi yoksa sadece çalışma dakikasını mı dikkate alacağız.
2. Peş peşe olması gereken bir durum var mı?
3. Girilen saat fazla olduğu durumda hangisine öncelik verecek.
4. Doldurma işlemi yaparken sıra ile mi yapacak yoksa rastgele mi?

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

1. 45 çalış 15 dinlen mantığında ama dakika kısmı sabit olmayacak çalışma saat cinsinden ama excellden çok anlamadığımdan dakika cinsinden olsa tabloya nasıl yansıtılır bunu bilmiyorum
2, Sayısaldan derslerden sonra sözel olabilir ama ben program dağıtım yaptıktan sonra öğrenci ile dağıtımı isteğe göre manuel değiştireceğim.
3. tüm derslerin tabloya yansıtılmasını istiyorum tablo 9x7 yeterli diye düşünüyorum veya genişletebilirim
4. rastgele dağıtmasını istiyorum ve dağıtım olduktan sonra arada boşluk olmazsa çok iyi olur :) geliştirilebilecek yönler varsa memnun olurum yardımcı olursanız.

1. 45 çalış 15 dinlen mantığında ama dakika kısmı sabit olmayacak çalışma saat cinsinden ama excellden çok anlamadığımdan dakika cinsinden olsa tabloya nasıl yansıtılır bunu bilmiyorum
Bunu netleştirmek lazım hocam. Kod yapısını ona göre değiştirmek gerek. Yada bu şekilde saatlik çalışma yazılacak tabloya. Dinlenmeyi öğrenci kendi ayarlayacak.
2, Sayısaldan derslerden sonra sözel olabilir ama ben program dağıtım yaptıktan sonra öğrenci ile dağıtımı isteğe göre manuel değiştireceğim.
Anladığım kadarıyla gerekli bir durum değil.
3. tüm derslerin tabloya yansıtılmasını istiyorum tablo 9x7 yeterli diye düşünüyorum veya genişletebilirim
Tüm derslerden ziyade çalışma saati önemli hocam. Kod yapısında belli satır ve sütunlar arasında yerleştirme yapıyor. Bu nedenle çalışma saatini otomatik olarak sınırlıyor.
4. rastgele dağıtmasını istiyorum ve dağıtım olduktan sonra arada boşluk olmazsa çok iyi olur :) geliştirilebilecek yönler varsa memnun olurum yardımcı olursanız.
Dağıtım boşluksuz olarak güncellenmiştir.

Ekli dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

çok teşekkür ederim bu haliyle bile işimi epey kolaylaştıracaktır.
çalışma saatini dediğiniz gibi saatlik yapıp dinlenmeyi de içine almak iyi olacak
tablonun yeteceğini düşünüyorum ama size zahmet olmayacaksa ders isimlerini yazacağım satır sayısı ile tablo satır sayısını artırabilirseniz çok iyi olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6