C

Çözüldü Yazılan numaraya ait satırdaki ilk boş hücreye veri eklemek.

cagdasozyurt

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Bir sayfada uzun bir listem var. Her kişinin bir numarası var. Kişiye ait satırda da veri girebileceğim örneğin 50 tane kadar sütünlar var. Örneğin
B1 : Kişi numarası B2: Kişi Adı Soyadı B3: Kişi Bölümü. Bundan sonra gelen B4, B5, B6, B7,.........B100 hücrelerine de kişi ile ilgili "olumlu" "negatif" "+" "-" gibi veriler gireceğim. Ancak her seferinde kişiyi arayıp bulmak uzun sürüyor. Sonra tekrar sayfanın başına dönmek gerekiyor. Ya da sürekli Ctrl+F yapmak gerekiyor.
Burada şöyle bir şey yapmak istiyorum. Örneğin A2 hücresine bir kutu ekleyip kişinin numarasını buraya yazdığımda o kişiye ait satırdaki ilk boş kutucuğa değer yazabilmeliyim. Ama bunu mümkünse A4 hücresine eklediğim kutuya veri girerek yapmak istiyorum. Yani A2 hücresine numarasını yazdığım kişinin satırındaki ilk boşluğa, A4 hücresine (ya da eklediğim kutucuğa) yazdığım veriyi yazsın istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @çağdaşözyurt .

Bunca yıllık Ms Excel kullanıcısıyım. OLMAZ dememeyi öğrendim.

İsterseniz, cevabımın altındaki İMZA bölümünü dikkatlice okuyarak, orada belirttiğim özelliklerde bir örnek belge ekleyin.
Örnek dosya olursa; mutlaka bir çözüm önerisi alırsınız.

.

Dosyanın gerçekten istediğim ama daha karmaşık olan halini "ASIL" adında 2. sayfa olarak ekleyip yeniden yüklüyorum. Olursa 2. sayfadaki olmazsa "BASİT" adlı 1. sayfadaki şekliyle değerlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Dosya.

Ekli dosyalar

• altıngram.webp
    altıngram.webp
    5 KB · Görüntüleme: 4
Selamlar,

@Ömer BARAN ın müsaadeleriyle.....

Acemi işi makroyla çözüm örneği.. Yarım formül + yarım makro
(Hazırlamışken göndermek istedim..)
Not : ilk dokumanınıza göre hazırlandı. İkinci dokumana sonradan bakabildim...

Ekli dosyayı görüntüle 7235

Ekli dosyalar

Yalnız bir ufak sorunum var. Bendeki tablo başka yerlerden formülle veri çekiyor ve ben düzenlemeye çalıştım ama olmadı. Dosyayı ekliyorum. Size zahmet bu dosyadaki hücre değerlerine göre düzenleyebilirseniz çok minnettar kalırım. Dosya içerisinde açıklama balonu yazdım. Bir de açınca iki sayfa çıkıyor ben sadece 2. sayfayı kopyalayıp yapıştırıp düzenledim acaba etkisi olur mu?Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Hocam bir şey sormak istiyorum:

Sub AKTAR_XD_BRN()

Dim msj1 As String, msj2 As String, msj3 As String, deg As String
Dim sat As Long, sut As Long

msj1 = "B1 ve D1 hücreleri boşken işlem yapılamaz!"
msj2 = "B1'e yazılan değer A sütununda olmalıdır!"
msj3 = " numaralı kişiye ait satır doldu!"

If [B1] = "" Or [D1] = "" Then
MsgBox msj1, vbCritical, "::.. Ömer BARAN ..::": Exit Sub
ElseIf WorksheetFunction.CountIf([A:A], [B1]) = 0 Then
MsgBox msj2, vbCritical, "::.. Ömer BARAN ..::": Exit Sub
Else
sat = WorksheetFunction.Match([B1], [A:A], 0)
sut = Cells(sat, Columns.Count).End(xlToLeft).Column + 1
If sut > 20 Then
MsgBox [B1] & msj3, vbCritical, "::..Ömer BARAN ..::": [B1].ClearContents: Exit Sub
End If
End If

Cells(sat, sut) = [D1]

End Sub

Bu kodu başka bir excel sayfasına yapıştırınca "B1 ve D1 hücreleri boşken işlem yapılamaz!" uyarısı geliyor oysa ikisi de dolu. Acaba nerede hata yapıyorum.