O

Çözüldü Şarta Bağlı Toplama Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan oznur06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

oznur06

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel'de yeniyim, fonksiyonları tek tek kullanabiliyorum ama iç içe kullanmam gereken durumlarda beceremiyorum.
Şöyle bir sorunum var;

A sütununda tarih ve saat yazılı.
B sütununda sayısal değerler yazılı

C1 hücresine yazdırmak istediğim şey;

B sütununda 2.000 üzerindeki sayıların toplamının aritmetik ortalamasını alacağız.
Daha sonra 2.000 üzerine ilk hangi saatte çıkmış ve hangi saatte 2.000 altına düşmüş, arada geçen süreyi bulacağız, bulduğumuz aritmetik ortalamayı geçen süreye çarpacağız.

Örnek doya ekledim, yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Çözüm
İsterseniz nihai sonucu, aşağıdaki tek formül alternatiflerinden biriyle de alabilirsiniz.
-- Alternatif1: normal formül
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
--Alternatif2: dizi formülü (formül, sonuç uygulanacak hücreye ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulanmalıdır)...
İsterseniz nihai sonucu, aşağıdaki tek formül alternatiflerinden biriyle de alabilirsiniz.
-- Alternatif1: normal formül
Kod:
(1 satır)
--Alternatif2: dizi formülü (formül, sonuç uygulanacak hücreye ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulanmalıdır)
Kod:
(1 satır)

Çözüm
Faydalı olacağını düşündüğüm başka bir fikir daha vereyim.

FORMÜLLER menüsündeki AD TANIMLAMA kısmından fark adını kullanarak
son cevabımdaki birinci formülü ilgili alana yapıştırıp işlemi onaylarsanız;
-- istediğiniz hücrede/hücrelerde =fark şeklinde formül yazarak sonucu doğrudan görebilir,
-- başka formüllerin içinde de =EĞER( fark > ..... ; "A" ; "B" ) gibi kullanabilir, formül kalabalığından da kurtulmuş olursunuz.

Yeni sorduğunuz diğer sorunuzu da,
bir adet kaynak belge ve sonuç almak istediğiniz asıl belgenin örneğini ekleyerek sormanızda yarar olduğunu belirteyim.
Afaki soruya cevap almanız biraz güç (örnek belgeler konusundaki açıklamalar cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde var) .

.