Çözüldü Personel Devam Imza Çizelgesi Hazırlama

cahan2010

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar üstadlarım,
Netten Hazır olarak bulduğum personel günlük devam izlenimi formunu tasarım anlamında ufak bir değişiklik yaptım. Herkesin işine yarayacağına inandığım bir program,
Programın çalışma mantığı şu:
Adını ve soyadını yazınca otomatikman sicil no gelmektedir.
Ay ve yıl seçip makro tuşu olan aktar'a basınca "İlgili ay veya yılı seçmediniz H4 veya J4 hücrelerine ayı veya yılı yazınız" demekte.
Sorun çözülebilirmi.

Ekli dosyalar

Mesajın bulunduğu Koşulda cells(4,10) yazıyor. Yani isimden sonraki boş hücreyi referans alıyor.
Birleştirilmiş hücre olduğu için önceki hücreyi referans almalısınız. Cells(4,9) yapmalısınız. Bu şekilde isim hücresinin dolu mu boş mu kontrol ettirebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@ahmetcahan
Bence belgenizde, dini ve milli bayram günleriyle Cumartesi/Pazar günlerinin tespiti için
herhangi bir makro kodu kullanılmasına lüzum yok.

Ekteki belgede YIL ve AY hücrelerinde değişiklikler yaparak durumu kontrol edersiniz.
İlgili mevzuat dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayrımı için de bir önceki gün olan 28 Ekim öğleden sonra Resmi Tatil olmak durumundadır.
Tam karşılığı AREFE olmamakla birlikte farkı anlaşılsın diye bu kavramı kullandım.
Belgede sağ taraftaki alanda dini ve milli bayram ve arefe günlerinin tarihleri formülle tespit edilmektedir.
Neden Ramazan ve Kurban Bayramları için 2'şer satır ayırdım: çünkü istisnai de olsa 1 yılda 2 Ramazan veya 2 Kurban Bayramı mümkündür.
Örneğin 2030 yılında 2 Ramazan Bayramı, 2039 yılında 2 Kurban Bayramı var.

Bu tatil tarihlerinin formülle oluşturulduğu sütunları gizleyerek kullanabilirsiniz.
Belgede bir de hafta tatili için, sadece Pazar veya Cumartesi/Pazar seçeneği ekledim.

İncelersiniz/denersiniz.

Ekli dosyalar

Mesajın bulunduğu Koşulda cells(4,10) yazıyor. Yani isimden sonraki boş hücreyi referans alıyor.
Birleştirilmiş hücre olduğu için önceki hücreyi referans almalısınız. Cells(4,9) yapmalısınız. Bu şekilde isim hücresinin dolu mu boş mu kontrol ettirebilirsiniz.
Üstadım.
Dosyada hücreyi referans alma kısmını visual basic te "Cells(4,9) yapmalısınız. " demişsiniz. O satırı bulamadım. Veya düzenleyeceğim kısım neresi.

Kod penceresinde Ctrl+f yapıp msgbox yazıp aratın.
Çıkan ilk sonucun üst satırında koşul var, koşul içerisinde 4,10 yazıyor.

Kod:
You must log in to view content
(27 satır)
Üstadım; Bu şekilde düzeltmeleri uyguladım.
Not: F4 hücresi: AY G4 hücresi; 2022 rakamsal değer
Aktar tuşuna basınca; "İlgili yılı G4 hücresine sayısal olarak yazınız." demekte. Sorun nasıl çözülür.

Ekli dosyalar

Tüm alanları 4,9 yapmışsınız. Düzenleme yapmadan Orijinal kodu paylaşın. İsterseniz yarın kodu düzenleyip dosyayı paylaşırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@ahmetcahan
Bence belgenizde, dini ve milli bayram günleriyle Cumartesi/Pazar günlerinin tespiti için
herhangi bir makro kodu kullanılmasına lüzum yok.

Ekteki belgede YIL ve AY hücrelerinde değişiklikler yaparak durumu kontrol edersiniz.
İlgili mevzuat dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayrımı için de bir önceki gün olan 28 Ekim öğleden sonra Resmi Tatil olmak durumundadır.
Tam karşılığı AREFE olmamakla birlikte farkı anlaşılsın diye bu kavramı kullandım.
Belgede sağ taraftaki alanda dini ve milli bayram ve arefe günlerinin tarihleri formülle tespit edilmektedir.
Neden Ramazan ve Kurban Bayramları için 2'şer satır ayırdım: çünkü istisnai de olsa 1 yılda 2 Ramazan veya 2 Kurban Bayramı mümkündür.
Örneğin 2030 yılında 2 Ramazan Bayramı, 2039 yılında 2 Kurban Bayramı var.

Bu tatil tarihlerinin formülle oluşturulduğu sütunları gizleyerek kullanabilirsiniz.
Belgede bir de hafta tatili için, sadece Pazar veya Cumartesi/Pazar seçeneği ekledim.

İncelersiniz/denersiniz.
Üstadım;

Belgemde, dini ve milli bayram günleriyle Cumartesi/Pazar günlerinin tespiti için herhangi bir makro kodu kullanılmasına lüzum yok. “Doğru burayı kaldırma imkanı olabilirse,”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yarım güne “Resmi Tatil” olarak geçiyoruz.

Belgede sağ taraftaki alanda dini ve milli bayram ve arefe günlerinin tarihleri formülle tespit edilmektedir. “Burada 2022 yılında Ay ve yıl seçince; Hafta sonu tatiller gözükmekte burada sorun yok. “

“2.04.2022 Mayıs ; B7, C7, D7 hücrelerinde (Ramazan bayramı 1.gün)

3.04.2022 Mayıs ; B8, C8, D8 hücrelerinde (Ramazan bayramı 2.gün)

4.04.2022 Mayıs ; B9, C9, D9 hücrelerinde (Ramazan bayramı 3.gün) sorun yaşanmakta, gözükmemektedir.”

Revize edilmiş hali
Kod:
You must log in to view content
(27 satır)
Üstadım; Kod eklenmiş dosyanın revize halini (Sorun; Aktar tuşuna basınca; "İlgili yılı G4 hücresine sayısal olarak yazınız." demekte. Sorun nasıl çözülür.) ve orjinal hali dosyayı ekledim.
Ne yapılabilir.

Ekli dosyalar

Yeni belge ekte @ahmetcahan .

M ve N sütunlarını gizleyerek de kullanabilirsiniz.
Tüm milli/dini bayramları aynı sütunda topladım, böyle daha iyi göründü gözüme.
Belgedeki makro kodlarına, sayfadaki DÜĞMEye gerek yok.
M ve N sütunlarını gizleyerek de kullanabilirsiniz. M ve N sütunlarını gizledim, harika oldu.
Tüm milli/dini bayramları aynı sütunda topladım, böyle daha iyi göründü gözüme. Gayet güzel olmuş,
Belgedeki makro kodlarına, sayfadaki DÜĞMEye gerek yok. Makro kodları ve düğmeyi kaldırdım.
Üstadım. Burda tek sorun 2,3,4 Mayıs 2022 Ramazan Bayramı1, Ramazan Bayramı2, Ramazan Bayramı3 gözükmüyor.
Bu nasıl çözülebilir. Üstadım.

Ekli dosyalar

Elbette halledilir ancak, hukuken hepsi Resmi Tatil.
Ramazan Bayramı da bayram, Cumhuriyet Bayramı da bayram. Bunları ayrıştırmak bana doğru gelmiyor açıkçası.
Ayrıca biri milli, diğeri dini bayram aynı güne de denk gelebilir.
Örneğin 1 Mayıs 2022 günü hem Emek ve Dayanışma Günü, hem de Ramazan Bayramı Arefesi.
Bu durumda ne yapılacağı da ayrı bir sorun olarak karşınıza çıkar.

Elbette halledilir ancak, hukuken hepsi Resmi Tatil.
Ramazan Bayramı da bayram, Cumhuriyet Bayramı da bayram. Bunları ayrıştırmak bana doğru gelmiyor açıkçası.
Ayrıca biri milli, diğeri dini bayram aynı güne de denk gelebilir.
Örneğin 1 Mayıs 2022 günü hem Emek ve Dayanışma Günü, hem de Ramazan Bayramı Arefesi.
Bu durumda ne yapılacağı da ayrı bir sorun olarak karşınıza çıkar.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26