Çözüldü Parçaal ve bul fonksiyonlarını beraber kullanmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mesafe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mesafe

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hücredeki metin içerisinde aynı simgeler kullanılarak ayrılmış isimlerden en sağdakini almak istiyorum. Ornek bir dosyada gönderiyorum
Şimdiden Teşekkürler

Ekli dosyalar

A1 de bulunan ad ve soyadın ilk Adını Soyadını yazın ve Enter tuşuna bastıktan sonra Veri Sekmesinde bulunan veri Araçlarındaki Hızlı Doldurma düğmesine basın.
Örnek Dosyanız Ektedir.
Deneyiniz.

Ekli dosyalar

Merhaba.
Formül ile çözüm bulunabilir gibi görünüyor ancak, çok uzun ve gerçek belgenize uyarlamanızın çok zor olduğunu düşünüyorum.
İki çözüm önerim var;
-- A sütunundaki dolu alanı seçip, VERİ menüsündeki METNİ SÜTUNLARA AYIR işlemiyle herbir kişiye ait
AD SOYAD ve TC KİMLİK NUMARALARININ ayrı sütunlara alınmasını sağlarsınız.
Ardından da bu veriler üzerinden, =SOLDAN(HÜCRE;UZUNLUK(HÜCRE)-13) yapısındaki formülle de isimleri alabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemin formül karşılığı aşağıda verildi. Formülü B1 hücresine uygulayıp SAĞA doğru kopyalayarak aynı satırdaki AD SOYADlar
B sütunundan başlayarak elde edilebilir.

Bu işlemin ardından da bu isimleri tek bir sütunda benzersiz ve boşluksuz hale getirmek için yeni formül/formüller üzrinde düşünmek lazım.

-- Makro ile çözüm daha az zahmetlidir, asıl önerim budur. Makro önerimi birazdan yazarım.
VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Merhaba.
Formül ile çözüm bulunabilir gibi görünüyor ancak, çok uzun ve gerçek belgenize uyarlamanızın çok zor olduğunu düşünüyorum.
İki çözüm önerim var;
-- A sütunundaki dolu alanı seçip, VERİ menüsündeki METNİ SÜTUNLARA AYIR işlemiyle herbir kişiye ait
AD SOYAD ve TC KİMLİK NUMARALARININ ayrı sütunlara alınmasını sağlarsınız.
Ardından da bu veriler üzerinden, =SOLDAN(HÜCRE;UZUNLUK(HÜCRE)-13) yapısındaki formülle de isimleri alabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemin formül karşılığı aşağıda verildi. Formülü B1 hücresine uygulayıp SAĞA doğru kopyalayarak aynı satırdaki AD SOYADlar
B sütunundan başlayarak elde edilebilir.

Bu işlemin ardından da bu isimleri tek bir sütunda benzersiz ve boşluksuz hale getirmek için yeni formül/formüller üzrinde düşünmek lazım.

-- Makro ile çözüm daha az zahmetlidir, asıl önerim budur. Makro önerimi birazdan yazarım.
[Gizlenmiş içerik]

Teşekkürler

Ben yine de A sütunundaki tüm isim ve TC lerin, B ve C sütununa, benzersiz-boşluksuz listelenmesi
için hatırladığım makroyu vereyim. Birilerinin işine yarayacaktır.
CSS:
You must log in to view content
(16 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...