Çözüldü Ondalık Sayı Yuvarlama Yardım?

mahmut751

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba öncelikle Forumunuz saçma her tarafından reklam fışkıran ve dağınık forumlara göre çok iyi her ne kadar dosya indirmeler de kısıtlamalar olsa da çok güzel.
bir sorum olacaktı Excel yuvarlama ile ilgili bir problem Excel 3. sayısı 5 olan ondalık sayıyı en yakın çift rakama yuvarlaması gerekirken ben farklı sonuçlarla karşılaştım örnek (36,755)=36,76 olmalı 36.745 de 36,74 olmalı diye düşünüyorum bununla ilgili farklı bir formül kullanabilir miyiz acaba yuvarla(sayı;2) formülünden başka
Ekli dosyayı görüntüle 11116

Ekli dosyalar

• 1623961177086.webp
    1623961177086.webp
    1,004 bayt · Görüntüleme: 41
Selamlar,
Alternatif olarak
Sayı, A1 hücresinde varsayılarak

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

formülünü kullanabilirsiniz.

Bu formül, Pozitif sayılarda geçerli dir. Sayılar Negatif de olabiliyorsa

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

şeklinde kullanılabilir...

Ömer Bey ve 52779 numaralı yönetici bey cevaplar için teşekkür ederiz. söz konusu problemle ilgili birkaç örnek yaptım çok önemli değil aslında ama excel niye böyle yapıyor anlamadım 2 basamaklı sayılarda sizin formülleriniz doğru, ama çarpımlı formüllerde basamaklar uzadıkça sonuçlar yanlış gibi geldi bana verdiğimiz rahatsızlık ve zamanınızı aldığım için özür diler teşekkür ederim.

ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyebilirsiniz Ömer bey sizi seviyoruz.

1624040020351.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
@mahmut751

Uzun yıllardır forumlarda yer alıp, binlerce sorunun çözümüne katkı vermeye gayret eden biri olarak
hiç anlayamadığım durum, örnek belge yerine ekran görüntüsü üzerinden boru sorulması.
Çarpımlı formül nedir onu da anlayamadım.

İşleme tabi tutulacak sayının pozitif/negatif ve tamsayı/ondalıklı sayı olma durumları vs açıklanmalı.
Bu seçeneklerin tümünü içerecek en az ikişer örnek veri (veya kast edilen neyse çarpımlı formül sonucu)
ve buna göre (uç örnekler) olması gereken nihai sonuçlar örneklendirilmeli ve
bu sonuçlara nasıl ulaşıldığına dair kısa-net açıklamalar olmalıdır.
Kritik nokta ise hedeflenen (doğru olarak nitelenen) sonuca nasıl ulaşılması gerektiğinin açıklanması.

Yukarıdaki açıklamalara göre bir örnek belge yüklerseniz iyi olur.
Formül uygulayarak değil, sayılar (sabit veya formül sonucu) verilip, bu sayılara göre ulaşılacak nihai sonuçlar
formülsüz, elle yazılarak gösterilmeli ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığı sözel olarak açıklanmalı.

.

@mahmut751

Uzun yıllardır forumlarda yer alıp, binlerce sorunun çözümüne katkı vermeye gayret eden biri olarak
hiç anlayamadığım durum, örnek belge yerine ekran görüntüsü üzerinden boru sorulması.
Çarpımlı formül nedir onu da anlayamadım.

İşleme tabi tutulacak sayının pozitif/negatif ve tamsayı/ondalıklı sayı olma durumları vs açıklanmalı.
Bu seçeneklerin tümünü içerecek en az ikişer örnek veri (veya kast edilen neyse çarpımlı formül sonucu)
ve buna göre (uç örnekler) olması gereken nihai sonuçlar örneklendirilmeli ve
bu sonuçlara nasıl ulaşıldığına dair kısa-net açıklamalar olmalıdır.
Kritik nokta ise hedeflenen (doğru olarak nitelenen) sonuca nasıl ulaşılması gerektiğinin açıklanması.

Yukarıdaki açıklamalara göre bir örnek belge yüklerseniz iyi olur.
Formül uygulayarak değil, sayılar (sabit veya formül sonucu) verilip, bu sayılara göre ulaşılacak nihai sonuçlar
formülsüz, elle yazılarak gösterilmeli ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığı sözel olarak açıklanmalı.

.
Teşekkür ederim Ömer hocam genel bir soruydu herhangi bir örnek veya çalışmayla ilgili değil. Çarpımlı formül olarak anlatmak istediğim de bir kaç hücredeki rakamları birbiriyle çarpıp toplayıp sonucu standartlara uygun yuvarlayarak vermesi.

YUVARLAMA işlemi üzerinde çok durulan bir mevzu değil ama sıradışı durumlar mevcuttur.
Yuvarlanan şeyin ne olduğu önemlidir. İşlem örneğin KDV'yi (parasal değerler) mi yuvarlamaktır yoksa
bir mühendislik hesaplamasındaki yuvarlama mıdır?
Konu aslında basit değil, düşünün hergün binlerce KDV dahil tutardan KDV ayrıştırılacaksa
günün sonunda yuvarlamanın yöntemi, anlamlı farklara neden olabilir.

AŞAĞI/YUKARI/TABANA/TAVANA/K yuvarlama işlemleriyle birlikte de değerlendirmek gerekir.

Hele KYUVARLA işleminde 5 değerinin durumu ilginçtir.
Örneğin =KYUVARLA(5,05;0,1) için sonuç: 5 iken =KYUVARLA(7,05;0,1) için sonuç: 6,1 oluyor.
Ms.Excel YARDIM kısmındaki KYUVARLA ile ilgili açıklama "orta nokta sayılarının yuvarlama yönü tanımlı değildir" şeklinde.

Hakikaten YUVARLAMA işlemi tam da FORUMluk bir konu.

.

YUVARLAMA işlemi üzerinde çok durulan bir mevzu değil ama sıradışı durumlar mevcuttur.
Yuvarlanan şeyin ne olduğu önemlidir. İşlem örneğin KDV'yi (parasal değerler) mi yuvarlamaktır yoksa
bir mühendislik hesaplamasındaki yuvarlama mıdır?
Konu aslında basit değil, düşünün hergün binlerce KDV dahil tutardan KDV ayrıştırılacaksa
günün sonunda yuvarlamanın yöntemi, anlamlı farklara neden olabilir.

AŞAĞI/YUKARI/TABANA/TAVANA/K yuvarlama işlemleriyle birlikte de değerlendirmek gerekir.

Hele KYUVARLA işleminde 5 değerinin durumu ilginçtir.
Örneğin =KYUVARLA(5,05;0,1) için sonuç: 5 iken =KYUVARLA(7,05;0,1) için sonuç: 6,1 oluyor.
Ms.Excel YARDIM kısmındaki KYUVARLA ile ilgili açıklama "orta nokta sayılarının yuvarlama yönü tanımlı değildir" şeklinde.

Hakikaten YUVARLAMA işlemi tam da FORUMluk bir konu.

.
Evet Ömer bey Devletin standartına göre KDV, SGK maaş hesaplamaları gibi uygulamalarda kuruş farkları olduğunu gördüm. Excel virgülden sonraki 3. rakam 5 ise her zaman yukarıya yuvarlıyor. en azından =Yuvarla (sayı;2) formülü

Ürün veya hizmetleriniz için KDV dahil fiyat veriyorsanız bu durum karşınıza daha sık çıkabilir. Bir örnek üzerinden gidelim. KDV dahil fiyatı 100 TL olan bir ürünümüz olsun. Bu ürünün KDV oranı ise %18 olsun. Fatura toplamını (KDV hariç) hesaplarsanız sonuç 84,74576 çıkacaktır. Para birimimize ait en küçük birim kuruş olduğu için kuruştan daha küçük bir gösterim söz konusu değildir. Yani, devreden olarak en fazla 2 hane kullanabiliriz. Bu durumda tutar 84,74 veya 84,75 kabul edilmelidir. Peki nasıl karar vereceğiz.

Karar verirken 2 haneden sonraki devreden haneleri incelememiz gerekiyor. Kural olarak 5 den yukarı olan bir devreden rakamı bir sonraki sayıya yuvarlarız. Örnek olarak 10,556 için üçüncü devreden hane 6 olduğu için yuvarlama sonucu 10,56 olacaktır. 5 den aşağı olan bir devreden rakamı yok sayarız. Aşağı yuvarlamış oluruz. Örnek olarak 10,553 için devreden üçüncü rakam 3 olduğu için yuvarlama sonucu 10,55 olacaktır. Son olarak yuvarlama yapacağımız rakam 5 ise kural biraz daha farklı işler. Çift sayıya doğru bir yuvarlama yapılır. Örnek olarak; 10,565 için ikinci devreden rakam 6 ve çift sayı olduğu için sonuç 10,56 olacaktır. Diğer bir örnekte ise; 10,555 tutarının ikinci devreden rakamı 5 ve tek sayı olduğu için en yakın çift rakam olan 6 kullanılır. Sonuç 10,56 olur.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7