Çözüldü Ondalık sayı büyük küçük bulma sorunu

karanlik06

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba API ile çektiğim veriler var ve bu veriler ondalık sayılardan oluşuyor 0,003 0,0005 0,15 gibi. Şöyle bir sorun yaşıyorum, bir satırda ki ondalık sayılar içinden en büyük ve en küçük sayıları bulmak istediğim de sonuç hep 0 çıkıyor. Ondalık sayılarda farklı bir formül mü kullanmam gerek yoksa bir ayarı mı var çözemedim. İnternette araştırmama rağmen bu tarz bir uygulama yada çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
En düşük için H5 e;

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

En yüksek için I5 e

Kod:
(1 satır)

Yazarak deneyin.
Merhaba @karanlik06 öncelikle hoşgeldiniz. Sorununuzu özetleyen örnek dosya paylaşırsanız yardımcı olalım. Çünkü api ile çekilen veriler metin halinde mi ? Ayrıca ondalık sayılar içerisinden en büyüğü hangisi onu bulmak istiyorum demişsiniz.. virgülden önceki kısım tam sayı olan kısmın önemi var mı 0 olması 1 olması 2 olması gibi yani sadece virgülden sonraki kısıma mı bakmak istiyorsunuz ? Yoksa genel olarak en büyük sayıyı mı bulmak istiyorsunuz ?

Merhaba @karanlik06 öncelikle hoşgeldiniz. Sorununuzu özetleyen örnek dosya paylaşırsanız yardımcı olalım. Çünkü api ile çekilen veriler metin halinde mi ? Ayrıca ondalık sayılar içerisinden en büyüğü hangisi onu bulmak istiyorum demişsiniz.. virgülden önceki kısım tam sayı olan kısmın önemi var mı 0 olması 1 olması 2 olması gibi yani sadece virgülden sonraki kısıma mı bakmak istiyorsunuz ? Yoksa genel olarak en büyük sayıyı mı bulmak istiyorsunuz ?
Genel olarak en büyük ve en küçük değeri bulmak istiyorum. Bu dosyada 2 farklı siteden verileri çektim ve 2 sitede de olan sembolleri farklı bir sayfaya çektim yapmak istediğim bu 2 borsadan en küçük değer ile en büyük değeri bulup aralarında ki % hesaplatmak.

Ekli dosyalar

En düşük için H5 e;

Kod:
(1 satır)

En yüksek için I5 e

Kod:
(1 satır)

Yazarak deneyin.

Çözüm
Rica ederim. Verileriniz metin halinde dolayısıyla sayıya çevirmek için pratik olarak 0 ile toplayabilirsiniz. 1 ile çarpabilirsiniz. 1 e bölebilirsiniz. yada -- işareti koyabilirsiniz. Hepsi de bir nevi SAYIYAÇEVİR işlevi yerine geçer dolayısıyla da metin halindeki verilerinizi sayıya çevirir.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6