merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Görsellerle ve örnek dosya ile anlatmaya çalıştığım işlemi formülle nasıl yapabilirim?

soru görsel 01.webp
Screenshot_2.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Koşullu Biçimlendirme için
1- P5:Y12 alanı seçilir
2 - Yeşil Yazı rengi için formül
=VE(P5<>"";EĞERSAY($C5:$N5;P5)=1)
formülü yazılır.
3 - Yazı rengi Yeşil (Koyu) ile biçimlendirilir.

Dosyanız ektedir.
Selamlar,
C5 hücresine yazılır ve aşağıya doğru kopyalanır. (diğer bir deyişle, İlgili alanlara kopyalanır.)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

1 - Ders Programında Pazartesi 8 ders diğer günler 7 ders olduğu görülmekte. Formülün daha fazla uzamaması açısından bunu formülde direkt olarak kullandım.
EĞER(SATIRSAY(C$3:C3)>EĞER(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=1;8;7);"";
formülün bu kısmında, Pazartesi 8 saat ve diğer günler 7 saat değerlendirmesi yapıldı.
2 - Gün tespiti formül içerisinde yapılmakta.
Not : BUGÜN() işlevi Volatile bir işlevdir. Yani herhangi bir hücrede değişiklik yapıldığında (bir harf de yazsanız, hücredeki değeri de silseniz vs.) sayfa yeniden hesaplanacak demektir. O nedenle BUGÜN tarihini bir hücreden aldırmak en uygunudur. Ama ben, yine de formül içerisinde BUGÜN() işlevini kullandım.
3 - Bugün günlerden Cumartesi ya da Pazar ise, formül, dersleri BOŞ("") olarak döndürecektir.

Dosyayı incelersiniz.

Ekli dosyalar

Teşekkür ederim @52779 hocam.
Müsâde ederseniz ilave bir durumdan bahsedebilir miyim?

Sormak istediğim sağdaki gelmeyen öğretmenlerin derslerini sol taraftan seçtikçe sağdaki derslerin koşullu biçimlendirme ile yeşil renkli yapmak.
Buradaki amaç gelmeyen öğretmenin derslerinin tümünü nöbetçi öğretmenlere atamak..

Nöbetçi öğretmenlere, gelmeyen öğretmenlerin derslerini atadığımızda
(Kırmızı renkli dersler Furkan GÜMÜŞ isimli öğretmenin derslerini atadık...)
(Mavi renkli dersler Esra ESEN isimli öğretmenin derslerini atadık...)

Dersleri atadıkça $P$5:$Y$12 alanında koşullu biçimlendirme ile seçilen derslerin rengini nasıl YEŞİL renk yapabiliriz. Q11 hücresindeki gibi

soru görsel 03.webp

Ekli dosyalar

Selamlar,
C5 hücresine yazılır ve aşağıya doğru kopyalanır. (diğer bir deyişle, İlgili alanlara kopyalanır.)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

1 - Ders Programında Pazartesi 8 ders diğer günler 7 ders olduğu görülmekte. Formülün daha fazla uzamaması açısından bunu formülde direkt olarak kullandım.
EĞER(SATIRSAY(C$3:C3)>EĞER(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=1;8;7);"";
formülün bu kısmında, Pazartesi 8 saat ve diğer günler 7 saat değerlendirmesi yapıldı.
2 - Gün tespiti formül içerisinde yapılmakta.
Not : BUGÜN() işlevi Volatile bir işlevdir. Yani herhangi bir hücrede değişiklik yapıldığında (bir harf de yazsanız, hücredeki değeri de silseniz vs.) sayfa yeniden hesaplanacak demektir. O nedenle BUGÜN tarihini bir hücreden aldırmak en uygunudur. Ama ben, yine de formül içerisinde BUGÜN() işlevini kullandım.
3 - Bugün günlerden Cumartesi ya da Pazar ise, formül, dersleri BOŞ("") olarak döndürecektir.

Dosyayı incelersiniz.
Sayın 52779 Çok güzel olmuş.

Teşekkür ederim @52779 hocam.
Müsâde ederseniz ilave bir durumdan bahsedebilir miyim?

Sormak istediğim sağdaki gelmeyen öğretmenlerin derslerini sol taraftan seçtikçe sağdaki derslerin koşullu biçimlendirme ile yeşil renkli yapmak.
Buradaki amaç gelmeyen öğretmenin derslerinin tümünü nöbetçi öğretmenlere atamak..

Nöbetçi öğretmenlere, gelmeyen öğretmenlerin derslerini atadığımızda
(Kırmızı renkli dersler Furkan GÜMÜŞ isimli öğretmenin derslerini atadık...)
(Mavi renkli dersler Esra ESEN isimli öğretmenin derslerini atadık...)

Dersleri atadıkça $P$5:$Y$12 alanında koşullu biçimlendirme ile seçilen derslerin rengini nasıl YEŞİL renk yapabiliriz. Q11 hücresindeki gibi

soru görsel 03.jpg
Sayın Meraklı, birşey yapmaya çalıştım ama üstatlar daha güzelini yapacaktır.
P5:Y12 aralığını seçiniz.
Koşullu biçimlendirme/Yeni kurul
aşağıdaki formülleri "Biçimlendirilecek .....formül kullan" formül alanına yapıştırarak biçim rengini seçiniz.
Kırımızı renk yapma nedeni Q8 hücresindeki 5/C sınıfı 8. satırda F ve L sütununda iki kez olmasından dır...
Yani iki öğretmen atanmış bunu tespit içindir.
=EĞERSAY($C5:$N5;P5)=1 Biçimlendirme Yeşil
=EĞERSAY($C5:$N5;P5)<>1 Biçimlendirme Kırmızı

Diğer yandan C5:N12 aralığındaki "Nöbet" sütunlarından kontrol sağlamasını formüle edemedim.
Ders sütunu/ Nöbet Sütunu çakışması olabilir mi? Bilemedim. Çakışma olursa Biçimlendirme formülünü buna göre düzenlenmesi şart olacaktır.

@merakli
Ben teşekkür ediyorum.

@kmlzdmr
=EĞERSAY($C5:$N5;P5)<>1 Biçimlendirme Kırmızı
Bu durumda, seçilmeyen sınıflar da, fazla seçilen sınıflar da Kırmızı olacaktır. Bu biçimlendirme yerine tablodaki tüm hücrelerin yazı rengi Kırmızı yapılıp sadece Yeşil biçimlendirme yeterli olacaktır. Ancak, sınıfın fazla mı (Hatalı seçim) seçildiği ya da hiç seçilmediği ancak yandaki tabloda satırın kontrol edilmesiyle mümkün olacaktır.
Benim yaptığımda ise,
=EĞERSAY($C5:$N5;P5)>1
şeklinde olup fazla seçimi göstermekte ve Kırmızı yazı ile biçimlendirilmekte.
Hiç seçilmemiş olanlar ise Otomatik (Siyah) yazı biçimindedir.

Diğer taraftan
Diğer yandan C5:N12 aralığındaki "Nöbet" sütunlarından kontrol sağlamasını formüle edemedim.
Buna gerek olmaz. komple satırı değerlendirmeye alabilirsiniz. Çünkü bir sınıfta sadece bir ders olup, bir öğretmen ders vereceğinden tüm satırın değerlendirilmesi problem yaratmayacaktır. Yani Ders sütunu ile Nöbet sütunu çakışması söz konusu olmamalı. Öyle olursa zaten Hatalı seçim yapılmış demektir. Normal olarak, Ders, o saatte Dersi Boş olan nöbetçi öğretmen tarafından doldurulacaktır.