Soru Mizan da hesap kodu gruplandırma

corapci

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba; Excel de mizan yapıyoruz. Hesap kodlarına göre seviyelendirme yapmak için ne yapmalıyız. yardımcı olursanız sevinirim. Aşağıda örneğini gönderdim. İyi çalışmalar kolay gelsin...

1620467337415.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @corapci .

Sorularınızı ekran görüntüsü yerine, cevabımın altındaki İMZA bölümünde bulunan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Uygun bir sayfada, bir kaç hesap grubu için olması gereken sonucu elle hazırlarsanız iyi olur.

İyi çalışmalar.

.

@corapci

Sorunuzu anlayamadım.
Her hesap grubu (1 karakterli hesaplar, 2 karakterli hesaplar, 3 karakterli hesaplar ve bunun allt hesapları) için MİZAN sayfasının kopyasını mı istiyorsunuz? Siz satırları gizleyerek yapmışsınız ancak, sizin gizlediğiniz satırlar silinmiş mi olacak?

-- mizan(2) sayfasında diğer 1 karakterli ana hesaplar (3, 5 ve 6) aynı sayfada omayacak mı?
-- ana hesap (1 karakterli) sayfasında bu ana hesabın BİR ALT seviyedeki alt hesapları olmayacak mı (1 için, 10 ve 19) ?
Oysa mizan(4) sayfsında 3 karakterli hesap ve bu hesaba ilişkin bir alt seviye ALT HESAP 100.01 var.

Gruplandırma derken kastınız yoksa eklediğim görsellerdeki gibi (sadece mizan sayfasında) bir satır gruplandırma işlemi midir?
Özetle işlemi açıklamanız gerekiyor.

1620474447519.webp
1620474460045.webp
1620474483198.webp
1620474497377.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
İsteğinizi kodlamak biraz zahmetli görünüyor, biraz uğraşmak, zaman ayırmak lazım.
Kullandığınız muhasebe programının böyle (seviye belirterek) bir özet bilgi veriyor olması gerekir diye düşünüyorum (seviye kontrollü).

Herneyse; mevcut en uzun alt hesap kodu nedir? Bir tanesini kopyala yapıştır yaparak burada mesaj olarak iletir misiniz?
Örneğin örnek belgenizdeki en uzun kod 102.001.01 şeklinde.

Ayrıca; yapının anlaşılması bakımından aşağıdaki çelişkili durum gibi olan başka var mıdır?
Örneğin;
-- 6 > 63 > 632 > 632.01 şeklinde yani 1, 2, 3, 5
-- 6 > 68 > 689 > 689.001 şeklinde yani 1, 2, 3, 6
bu ikisi arasında çelişki yok mu?

102.001.01 en uzun bu şekilde olabilir
Muhasebe programı seviyeli rapor veriyor, fakat sunum yaparken excel de tek bir sayfada yapmak istiyorum. mümkünse
şimdiden size çok teşekkür ederim.

Dediğim gibi kodlaması biraz zahmetli olacak gibi görünüyor, zaman ayırıp uğraşmak gerek.
Önceki cevabımda, 6 grubuyla ilgili olarak çelişki dediğim hususa dair açıklama yazmamışsınız.

@corapci
Epey ilginç, sıradışı bir kodlama istiyor.

Ayrıca ben 6'lı hesapları örnek olarak yazdım.
Benzer durum başka hesap gruplarında da var.
100.01, 360.02, 500.01 varken, 102.01 yok 331.01 yok ....

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10