K

Çözüldü Kur Farkını Hesaplayarak Bakiye Değerini Tespit Etme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi akşamlar
Geniş açıklamaların bulunduğu ekli dosyada özetle;
1) Bir alanda kur değerleri dönemsel tarih başlıklarına göre bulunmakta bir alanda da başka dosyadan kopyalanmış değerler ve miktarlar bulunmakta
Kriterler olarak: Birim diğer alanla eşleşecek Satırda seçilen kur hesaplama çeşiti eşleşecek Mİktarlar ile kur değeri çarpılacak.
2) Diğer alanda ise başka alandan kopyalanmış olan tutarlar Miktarın bulunduğu Borç/Alacak durumuna ve ilgili sütundaki kriter değerine göre 1) bentteki hesaplanan kur değeri ile arasındaki fark tutarı borç yada alacak hanesine olması gereken alana farkı getirecek.
3) 4 dönem bulunmakta. Dönemlerin tarihleri aynı olmakla dönem isimleri farklı seçilebilecek şekilde koşula bağlı açılır liste yapılması gerekecek.
4) Ekli dosyada hücrelerde açıklama alanları bulunmaktadır.
5) Olması gereken değerleri basit formülle ilişkisini kurdum.
6) Baz alanları alternatif formülleri öğrenmek için geniş tuttum.
Lütfen yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Üstadım,
AB3: AQ3 aralığındaki tarihleri hücrelerden doğrudan seçtim.
Amacım AB3:AQ3 aralığındaki 4 adet tarihin üzerindeki hücrelere J2 hücresindeki seçimli alanın AR5:AT16 aralığındaki 3 adet sütunlarla
J2 hücresindeki değerin AR5:AR16 daki eşleşme ile (ki burada aynı değer 4 adetten oluşmasına dikkat edilecek) Ab3:AQ3 aralığındkai 4 adet bölümdeki tarihlerin AT5:AT16 daki tarihle eşleşen kriterin bulunduğu satırdaki AS5:AS16 aralığındaki denk gelen değeri bulabilmek. Bu değerlerde eşleşen değer AB2:AQ2 alanındaki
dört bölüme gelmiş olacak.

AB2'nin biçimini GENEL olarak ayarladıktan sonra, AB2'ye formülü uygulayıp sağa doğru kopyalayın.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...