Çözüldü Metin İçindeki Sayıları Çekme

santiago

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hücre içerisindeki sayıları kendi içinde toplayabilir miyiz? Örnek olarak ekran görüntüsündeki bölgenin denklemini yazıyorum.

=80+100+20+50+80+20+30 ve =20+50+30+70+20+40+40+50 toplamlar yapıp görüntüsünü 380/320 şeklinde yazdırmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

image.webp

Çözüm
@santiago
İlk sorunuz olması dolayısıyla bu defalık, harici link üzerinden yüklenmiş örnek belgesi olan bir konuya cevap vereyim.
Şayet verileriniz, eklediğiniz linkteki gibi değil de ekran görüntüsündeki gibi bir yapıdaysa şu kod işini görür.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(9 satır)
@santiago
Yani örneğin siz ilk hücre için örneğin
Dilbilgisi BOŞLUK - BOŞLUK 20+10+30 BOŞLUK KESME BOŞLUK 10+15 yazdığınızda, sonucun ilk hücredeki gibi Dilbilgisi - 30 / 25
olarak görünmesini mi istiyorsunuz.

Yani işlemin esası TİRE den öncesi METİN yani TİRE mutlaka var,
TİRE den sonra da KESME işareti mutlaka var ve KESME nin öncesinde ve sonrasında da mutlaka ...+...+...+... kısımları var öyle mi?

TİRE, BOŞLUK, KESME, KESME öncesi TOPLAMA, KESME sonrası TOPLAMA vs standart bir veri girişi varsa;
elbette bir şeyler yapılabilir ama bu tür işlemlerin EXCEL'in çalışma mantığıyla çeliştiğini belirtmeliyim.

Örnek belge üzerinden gidilmezse, yapılacak kodlamanın boşuna emek/zaman kaybına neden olması muhtemel.

@santiago
Yani örneğin siz ilk hücre için örneğin
Dilbilgisi BOŞLUK - BOŞLUK 20+10+30 BOŞLUK KESME BOŞLUK 10+15 yazdığınızda, sonucun ilk hücredeki gibi Dilbilgisi - 30 / 25
olarak görünmesini mi istiyorsunuz.

Yani işlemin esası TİRE den öncesi METİN yani TİRE mutlaka var,
TİRE den sonra da KESME işareti mutlaka var ve KESME nin öncesinde ve sonrasında da mutlaka ...+...+...+... kısımları var öyle mi?

TİRE, BOŞLUK, KESME, KESME öncesi TOPLAMA, KESME sonrası TOPLAMA vs standart bir veri girişi varsa;
elbette bir şeyler yapılabilir ama bu tür işlemlerin EXCEL'in çalışma mantığıyla çeliştiğini belirtmeliyim.

Örnek belge üzerinden gidilmezse, yapılacak kodlamanın boşuna emek/zaman kaybına neden olması muhtemel.
Yapmasını istediğmi şey sadece altını kırmızıyla çizdiğim değerleri kendi arasında, yeşille çizdiğim değerleri kendi arasında toplayıp Toplam Süre/Soru bölümüne sonuç göndermesi. Aralarda tire(-) veya bölü(/) işaretleri olmak zorunda değil. Toplamayı yapması benim için yeterli olacaktır. Çalıştığım Excel dosyasını aşağıya bırakıyorum.
Excel belgesi - İndirme Linki

image.webp

Merhabalar @Ömer BARAN üstadın da dediği gibi sorularda örnek dosya çok önem taşıyor.. örnek belgenizi inceleyemedim harici linkler bilgisayarımdaki korumalardan dolayı engelli.. forum ortamında yüklenen dosyalar olursa hem deneme şansı olur hem de daha net çözümler sunulabilir. Ama yine de aşağıdaki formülü C25 hücresine yazıp deneyiniz.
Kod:
(1 satır)

Forumumuzda, forumumuz dışına yüklenmiş örnek belgeler üzerinden esas olarak işlem yapmamayı tercih ediyoruz.
Belirttiğim gibi elbette bir şeyler yapılabilir ama linkini verdiğiniz dosyadaki veriler ekran görüntüsündekiyle aynı yapıda değil.
Gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyasını yüklerseniz harici link olmasına rağmen bu defalık bakmaya çalışırım.

@santiago
İlk sorunuz olması dolayısıyla bu defalık, harici link üzerinden yüklenmiş örnek belgesi olan bir konuya cevap vereyim.
Şayet verileriniz, eklediğiniz linkteki gibi değil de ekran görüntüsündeki gibi bir yapıdaysa şu kod işini görür.

VBA:
(9 satır)

Çözüm
Forumumuzda, forumumuz dışına yüklenmiş örnek belgeler üzerinden esas olarak işlem yapmamayı tercih ediyoruz.
Belirttiğim gibi elbette bir şeyler yapılabilir ama linkini verdiğiniz dosyadaki veriler ekran görüntüsündekiyle aynı yapıda değil.
Gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyasını yüklerseniz harici link olmasına rağmen bu defalık bakmaya çalışırım.

Siteye nasıl dosya yükleyeceğimi bilmediğim için link paylaştım. Yasak olduğunu bilmiyordum. (Hala da bulamadım.)

@santiago

VBA:
(9 satır)

Sorun çözüldü, teşekkür ederim.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi