Çözüldü Makrolu Dosyalar Açılmıyor Office2019

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli Formdaş Arkadaşlar,

İki gün önce başıma gelen ve halen çözüm üretemediğim bir sorun konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.
İki gün evvel windows güncellemesinde sonra ortak ağda bulunan tüm makro içeren çalışmalarım aşağıdaki görseldeki GÜVENLİK RİSKİ hatası alıyorum.

Güvenlik Riski.webp

VBA arayüzünden kodları çalıştırmak istediğimde ise aşağıdaki hatayı alıyorum.

NETWORK MAKRO HATASI-2.webp

Halen bir çözüm üretemediğim için ağ üzerinde bir çoğu birbiri ile haberleşen 30'dan fazla çalışmamı kullanamıyorum. Bu çalışmalar günlük operasyonumuzu doğrudan etkilemektedir.
Bir ümit ile benzer deneyimleri yaşamış arkadaşların tecrübelerini ve çözüm önerilerini rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Çözüm
Maalesef bu yöntemlerin hiç biri çözüm olmadı.
Çok anlamsız bir yol ile çözüme ulaştım. Benzer sorunları yaşayanlar olabilir bu sebeple aşağıdaki gibi çözüm ürettik.

Ortak ağda paylaşımların yolu genellikle ip adresi kullanılarak aşağıdaki örnekteki gibi yazılır.
Domain ip no : 168.192.1.10
Domain Name: BELIEVING
Paylaşılan Klasör Adı: FILES
Örnek ağ bağlantısı; \\168.192.1.10\FILES\ şeklindedir.

ÇÖZÜM; Domain ip no yerine Damain Name yazmanız tüm sorunu çözmektedir. Aşağıdaki örnekteki gibi
Örnek ağ bağlantısı; \\BELIEVING\FILES\ şeklinde olmalıdır.

Umarım zor durumda olanlara çözüm olur.
Üstteki araç çubuklarından Dosya -> Seçenekler tıklayın.

Ekrana gelen Excel Seçenekleri penceresinin, Güven Merkezi seçeneğine tıklayın.
Pencerenin sağ kısmındaki, Güven Merkezi Ayarlarına tıklayın.

Açılan pencerede, Güvenilen Konumlar tıklayın, sağ alt kısımdaki "Yeni konum ekle" seçeneği ile, kullandığınız makrolu dosyaların konumunu seçin.

Ben bir tek bu yöntem ile çözüm buldum, haricinde neden olduğunu ben de çözemedim.
Eğer işinizi görmek isterseniz, üstteki yöntem ile sorunununuz çözülmüş olur.

Daha kalıcı ve konum gerektirmeden bir çözüm bulan olursa, umarım hep birlikte faydalanırız.

Selamlar

Maalesef bu yöntemlerin hiç biri çözüm olmadı.
Çok anlamsız bir yol ile çözüme ulaştım. Benzer sorunları yaşayanlar olabilir bu sebeple aşağıdaki gibi çözüm ürettik.

Ortak ağda paylaşımların yolu genellikle ip adresi kullanılarak aşağıdaki örnekteki gibi yazılır.
Domain ip no : 168.192.1.10
Domain Name: BELIEVING
Paylaşılan Klasör Adı: FILES
Örnek ağ bağlantısı; \\168.192.1.10\FILES\ şeklindedir.

ÇÖZÜM; Domain ip no yerine Damain Name yazmanız tüm sorunu çözmektedir. Aşağıdaki örnekteki gibi
Örnek ağ bağlantısı; \\BELIEVING\FILES\ şeklinde olmalıdır.

Umarım zor durumda olanlara çözüm olur.

Çözüm
Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi