Çözüldü A sutununda klasör içerisinde bulunan pdf dosyaları açmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tahsinanarat

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar; A sutununda makro ile gösterdiğim klasördeki pdf uzantılı dosyalarımı listeliyorum.

Sutundaki dosyalarım;

C:\Users\tahsin.anarat\Desktop\çalışma\deneme1.pdf
C:\Users\tahsin.anarat\Desktop\ çalışma \deneme2.pdf
C:\Users\tahsin.anarat\Desktop\ çalışma \deneme3.pdf
C:\Users\tahsin.anarat\Desktop\ çalışma \deneme4.pdf

şeklinde dosya adresi ile birlikte sıralanıyor.

Benim istediğim A sutunundaki dosya yoluna çift tıkladığımda, adresteki dosyanın açılmasını, açılan dosyadan istediğim datayı görüp B sutununa yazdıkdan sonra açık pdf dosyasının kapatılarak tekrar aşağıdaki satıra inip aynı şekilde yeni pdf dosyasının açılmasını istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla. Tahsin ANARAT

Sn. @leguminosea cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Benim istediğim tam olarak bu değil;
Kod:
You must log in to view content
(23 satır)

Ben ekranı ikiye bölerek solda excel dosyam, sağda içe açılan pdf dosyasını görmek isityorum.
Yukarıdaki kod ile çift tıkladığımda dosyanın açılmasını sağlayabiliyorum. Ancak imleç tekrar excel dosyasına maus ile tıkladığımda açmış olduğum hücre üzerinde aktif olabiliyor. Ben istiyorumki pdf dosyasını açtıktan sonra tekrar aktif hücreye geri dönüş yapsın aşağı ok tuşu ile bir alt satıra inerek dosyayı tekrar açtıra bileyim. Kodun başlığını da selectionchange olarak değiştirim aşağı ok tuşlarına basarak yeni dosyayı ekranın sağında görmek istiyorum.

Kısacası yukarıdaki kod ile pdf dosyasını açtıktan sonra tekrar aktif hücrenin etkin olmasıdır. Teşekkür ederim.

Merhaba Sayın @tahsinanarat .

Alt taraftan dosya adlarıın A sütununda yazılı olduğu sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp
KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin ve açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın.

Dosya adına fareyle çift tıkladığınızda ilgili dosya açılır, 3 saniye süreyle aktif hale gelir (alacağınız bilgiyi görmeniz için)
sonra dosya kapanır ve çift tıkladığınız hücrenin sağındaki hücre aktif hale getirilir.
Ekran bölme işini bilemiyorum. Aşağıdaki kodu deneyin bakalım.

Seçenek 1:
VBA:
(20 satır)

Seçenek 2:
Not: SendKeys işlemi yapıldığından, kodu yapıştırdıktan sonra VBA ekranını kapatın.

VBA:
(11 satır)
.

Sn. @Ömer BARAN hocam, kodlarınızı deniyorum, sonucu yarın yazacağım. Bilginize.
Denemelerim sarasında çok sayıda word belgesi açılmış, onları kapatmaya uğraşıyorum. Word dosyasının açılması kod için gerekli ise Açılan word dosyasının da kapatılması gerekiyor sanıyorum.

Sayın @tahsinanarat .

PDF uzantılı belgeyi görüntüleyen programın hangisi olduğu öngörülemeyeceği için öyle düşünmüştüm.
Herneyse; hem önceki cevabımdaki kodu güncelledim, hem de yeni bir seçenek ekledim.
Sayfayı yenileyerek önceki kod cevabıma tekrar bakınız.

Sayın @Feyzullah 'ın son cevabını da gözardı etmeyin. Hele hele, açılacak belgeler standart bir yapıda ve
belgede belli bir konumdaki bilgiyi Excel belgesine almak istiyorsanız mutlaka bu yolu tercih edin derim.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9